עו"ד לביא נרקיס | צילום: אלכס פרלמן
עו"ד לביא נרקיס | צילום: אלכס פרלמן

מתגרשים? רישום הבית בטאבו הוא חובה

עורך דין נרקיס לביא מזכיר לכם מה חשוב לבצע כאשר נכס עובר בין בני זוג אגב גירושין, כדי למנוע מכם עוגמת נפש

פורסם בתאריך: 12.2.22 18:40

החלטתם להתגרש? הגעתם להסכמות בנוגע לחלוקת הרכוש והנכסים? בית המשפט פסק למי מבני הזוג תעבור דירת המגורים? זה מצוין. זה אומר שצלחתם את השלב הקשה וכל שנותר לכם הוא להיפרד כידידים ולפתוח פרק חדש בחיים.

רגע לפני שאתם ממשיכים הלאה, יש דבר אחד חשוב מאוד שעליכם לזכור וליישם – רישום הנכס על שם בן הזוג שבית המשפט פסק כי הנכס יעבור אליו, עם או בלי תמורה.

עו"ד נרקיס לביא מסביר כי בפועל עורך הדין שערך את הסכם הגירושין בין בני הזוג או עורך הדין שייצג את מי מהצדדים בבית המשפט, אינו אחראי לרישום הזכויות בנכס המקרקעין וזוגות רבים שהתגרשו מניחים כי הרישום מוסדר ברגע שאושר ההסכם בבית המשפט או שניתן פסק דין.

מדובר בטעות נפוצה, שעשויה לגרום למפח נפש גדול מאוד ולכן, קיימת חובה על בן הזוג שקיבל או רכש את חלקו של בן הזוג השני בנכס לדאוג להעברת הזכויות בנכס על שמו.

אם יש הסכם, למה פעולה זו כל כך חשובה?

עו"ד לביא: "בני הזוג נוטים להזניח את הרישום בטאבו. הליך הגירושין מתיש כשלעצמו, לעתים נדרשים בני הזוג לאסוף את השברים ולטפל בילדים, נושא רישום הזכויות לא ברור להם מספיק והם אינם מבינים עד הסוף את המשמעות וההלכות של העניין.

לפני כעשור, הגיע לפתחי מקרה – ומאז הגיעו עוד רבים – אישה שהתגרשה 12 שנים לפני שהגיעה אליי. היא חתמה על הסכם גירושין, שאושר בבית המשפט, במסגרתו מחצית מהזכויות בדירה יעברו אליה תמורת תשלום איזון ששילמה לגרוש שלה. ההסכם, כאמור, קיבל תוקף של פסק דין בבית משפט לענייני משפחה, האישה שילמה לבן הזוג לשעבר את מה שנכתב בהסכם, היא המשיכה להתגורר בדירה, גידלה בה את ילדיה, שילמה את המשכנתא ושכחה לרשום את זכויותיה בטאבו, כך שהנכס נשאר רשום על שמה ועל שם בן זוגה. כשהיא הגיעה אליי, היא רצתה למכור את הנכס ואז התברר שעל מחצית מהזכויות רובצים עיקולים משום שהגרוש נכנס לחובות והנושים רשמו עיקולים על זכויותיו הרשומות בנכס. במצב כזה צריך את שיתוף הפעולה של בן הזוג בחתימה על מסמכים ואחרי כל השנים האלה זה לא תמיד אפשרי. במקרה הנדון, הוגשה תביעה לבית המשפט לביטול העיקולים בטענה שהזכות שלה על הנכס גוברת על הנושים. הנושים מצדם טענו שהם הסתמכו על הרישום.

הסתמכתי על "הלכת אהרונוב" שניתנה בבית המשפט העליון בשנת 1995 וקובעת שזכות חוזית שנוצרה לפני העיקול עדיפה על עיקול, גם אם הזכות נרשמה וגם אם לא נרשמה. לכן, טענתי שזכותה גוברת על העיקול המאוחר.

על זאת נוסף סעיף 4א לחוק מיסוי מקרקעין, שקובע כי העברת זכויות במקרקעין שנעשית על פי פסק דין שניתן במסגרת הליכי גירושין לא נחשבת לעסקת מקרקעין, ולכן, אין חובה לדווח עליה למיסוי מקרקעין. המשמעות של כל זה היא שבמסגרת התביעה בית המשפט התבקש להורות על ביטול העיקולים ולהוציא צו שמורה לרשם המקרקעין לרשום את מלוא הזכויות בדירה על שם אותה אישה ללא עיקולים וזה מה שאכן קרה".

מה מקרה זה בא ללמדנו?

כאשר אושר הסכם גירושין או כשניתן פסק דין שקשור בדירת מגורים צריך לדאוג באופן מיידי לרישום הזכויות, כי לא בטוח שבית המשפט יקבל את הטענה וירשום את הזכויות על שם אחד הצדדים, במיוחד כאשר הצד השני מצוי בהליכי פשיטת רגל, אז יכול נושה לטעון שכל הליך הגירושין נועד להתחמק מתשלום לנושים. אז למרות שאין חובת דיווח על עסקאות אלה יש לדאוג לעניין זה, מה גם שכאשר אחד הצדדים ירצה לרכוש דירה הוא יחויב במס רכישה מאחר ושמו נקשר בבעלות על דירה קודמת.

בכל מקרה, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה שיוכל להביאכם לחוף מבטחים ויפה שעה אחת קודם.

נרקיס לביא, עורך דין לגירושין בחיפה ובקריות, שדרות בן גוריון 63, קרית ביאליק

טל': 04-8581441, 054-6664323

לדף הפייסבוק >>> 

למעבר לאתר הבית >>> 

  • אין הכתוב מהווה ייעוץ משפטי.

תוכן מקודם


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר