מרכז החינוך ליאו באק (צילום: בועז כהן)
מרכז החינוך ליאו באק (צילום: בועז כהן)

המשרד להגנת הסביבה אישר לליאו באק לפתוח את שנת הלימודים במבנה בית הספר

כך עולה ממכתבו של מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, למנכ"ל ליאו באק, אופק מאיר. המשרד להגנת הסביבה אישר את הדברים ל"כלבו – חיפה והקריות", אך הוסיף: "אישור השימוש במבנה הוא נפרד מהליך האכיפה שמקיים המשרד מול העירייה, בשל אי קיום חובתה להפסיק את השימוש באזבסט הפריך בבית הספר עד המועד שנקבע בחוק"

פורסם בתאריך: 27.8.21 13:09

המשרד להגנת הסביבה אישר למרכז החינוך ליאו באק באופן רשמי לפתוח את שנת הלימודים במבנה בית הספר למרות שהסרת האזבסט הפריך ממבנה החטיבה העליונה טרם בוצעה. כך עולה ממכתב ששלח מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, למנכ"ל ליאו באק, אופק מאיר.

מכתבו של כץ למאיר הגיע כתשובה לפנייתו של האחרון למנכ"לית המשרד להגנת הסביבה גלית כהן, לאחר שביום רביעי שעבר התקבל אצלו מכתב ממנכ"ל העירייה, אוהד שגב, שבו כתב לו שגב: "יש להיערך באופן מיידי למעבר לבית הספר למבנים חלופיים, שכן ללא כל קשר למועד תחילת עבודות הסרת האזבסט הפריך, בהתאם להוראות החוק למניעת מפגעי אזבסט ואבק מזיק, החל מ-4 באוגוסט לא ניתן להפעיל בית ספר במבנה בו קיים אזבסט פריך".

הרב אופק מאיר (צילום: בית הספר ליאו באק)

הרב אופק מאיר (צילום: בית הספר ליאו באק)

עוד כתב שגב למאיר: "למען הסר ספק, מאחר שמבנה בית הספר הינו מבנה עירוני, אין אנו מאשרים כל שימוש במבנה זה, אלא אם כן יתקבל אישור ממשרד הגנת הסביבה להמשך שימוש בו כמבנה בית ספר במצבו הנוכחי. בהתחשב באמור לעיל, הינך נדרש לפתוח את שנת הלימודים הקרבה במבנים החלופיים שהוצעו לך על ידי העירייה… ולא במבנה הקיים, אלא אם כן תקבל ארכה מהמשרד להגנת הסביבה לביצוע עבודות הסרת האזבסט הפריך".

אופק, בתגובה למכתבו של שגב, פנה לקבלת הבהרות לדברים מהמשרד להגנת הסביבה, ונענה על ידי מנהל המחוז כץ שכתב לו, בין השאר: "ראשית, יצוין ויובהר, כי המדובר בהוראה שניתנה לבית הספר על ידי עיריית חיפה. המשרד אינו מעורב ביחסים שבין עיריית חיפה לבין בית הספר, ואין זה מסמכותו להתערב בהחלטתה בדבר מוסדות החינוך שבאחריותה, לרבות בעניין סגירת המבנים והקצאת מבנים חלופיים, ובעניין הנדון עליך לפנות לעיריית חיפה. כידוע, בגין האזבסט הפריך אשר במבנה החטיבה העליונה בבית הספר, המשרד להגנת הסביבה נקט באמצעי אכיפה נגד עיריית חיפה בגין אי קיום החובה להפסיק השימוש באזבסט הפריך, להסירו ולהטמינו עד למועד שנקבע לכך בחוק למניעת מפגעי אזבסט ואבק מזיק, על מנת להביא להסרת האזבסט בהקדם כנדרש בחוק ולציות להוראותיו, ועל מנת שיינתן הדין על ידי האחראים…

"סגירה של מבנה על פי חוק האזבסט מחויבת במצב בו קיים אסבסט פריך חשוף לאוויר, ולמעשה במצב של מפגע. בהתאם למידע שבידינו, מצב זה לא מתקיים בשלב זה במבנה, ולכן המשרד לא הורה, לעת הזו, על סגירת המבנה. ככל שיחול שינוי במצב וככל שניווכח כי אין כל התקדמות בהסרת האזבסט, המשרד ישקול נקיטה בצעדים נוספים במסגרת סמכויותיו על-פי חוק".

 

 

אתמול (חמישי) שלח מאיר מכתב לשגב, ובו הודיע לו, כי לאור דבריו של כץ, הלימודים בליאו באק ייפתחו כסדרם במבנה בית הספר ובכלל זה גם במבנה החטיבה העליונה. "הנני להודיעך", כתב מאיר לשגב, "כי לאור האמור במכתבו של שלמה כץ, אנו נפתח את שנת הלימודים במבנה בית הספר, בחטיבה העליונה, ברחוב דרך צרפת 90, חיפה. אנו ממתינים לרשימת המבנים החלופיים שבכוונתכם להקצות לנו, עת תבצעו את הפרויקט להסרת האזבסט בחטיבה העליונה במרכז החינוך. אנו ממתינים, בנוסף, לקבלת לוח זמנים צפוי לביצוע פרויקט הסרת האזבסט. לפני סיום אדגיש, כי מרכז החינוך לא יהווה מכשול לביצוע העבודות וכי נפנה את המבנה ונעבור למבנים החלופיים בהתאם ללוח הזמנים שיקבע על ידכם לביצוע פרויקט הסרת האזבסט".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "ההחלטה על קיום או אי קיום הלימודים במוסדות החינוך, לרבות סגירת המבנים והקצאת מבנים חלופיים, היא של עיריית חיפה ובסמכותה הבלעדית. במקרים שבהם קיים אזבסט פריך חשוף לאוויר המהווה מפגע, המשרד להגנת הסביבה מפעיל את סמכותו לסגירת מבנים. ואולם, בהתאם למידע שבידינו, האזבסט הפריך במבנה החטיבה העליונה בליאו באק חסום בשלב זה ואינו חשוף לאוויר. משום כך, המשרד לא הורה בעת הזו על סגירת המבנה. ככל שיחול שינוי לרעה במצב החשיפה וככל שהמשרד להגנת הסביבה ייווכח כי אין כל התקדמות בהסרת האזבסט לפי חוק, המשרד ישקול נקיטה בצעדים נוספים במסגרת סמכויותיו.

"יצוין, כי נושא השימוש במבנה הוא נפרד מהליך האכיפה שמקיים המשרד מול העירייה, בשל אי קיום חובתה להפסיק את השימוש באזבסט הפריך בבית הספר, להסירו ולהטמינו עד למועד שנקבע בחוק".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

2 תגובות
  1. גל

    עיריית חרפה. עד כמה ההתנהלות שלכם גרועה ומנסה לפגוע בבית ספר מעולה ובעל מוניטין מצוין.
    למה אתם פוגעים בבית הספר הזה ללא רחם?
    מעל שנתיים היה לכם זמן לתכנן ולבצע את העבודות ולא עשיתם כלום ועכשיו במקום לתכנן בראש מעיינכם לפנות את בית הספר לפני שיש לכם תכניות. ההתנהלות של העירייה צריכה להיות אך ורק מול המשרד להגנת הסביבה בלי להוציא מכתבים כפי שהוציא שגב למנהל בית הספר. בית הספר הוא מוסד חינוכי ולא ארגון ציבורי . בשביל זה המשרד להגנת הסביבה קבע שעיריית חיפה תקבל את הכסף ותהיה אחראית לעבודות.
    עד מתי רשעים יעלוזו?

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר