בית הספר אל-חיוואר (צילום: בועז כהן)
בית הספר אל-חיוואר (צילום: בועז כהן)

הורי התלמידים באל-חיוואר מאיימים להחריף צעדים ולהשבית את הלימודים בבית הספר

יו"ר ועד ההורים בבית הספר ריצ'ארד כראם דווקא יצא אופטימי מפגישה שהתקיימה ביום חמישי האחרון בעירייה, שבה הובטח לו שהתקציב לשיפוצים יאושר עוד השנה. אלא שמתגובת העירייה ל"כלבו – חיפה והקריות" עולה תמונה אחרת לגמרי

פורסם בתאריך: 5.12.21 13:33

הורי התלמידים בבית הספר הממלכתי אל-חיוואר בוואדי ניסנאס מאיימים להשבית את הלימודים, אם לא יתקבל התקציב לשיפוץ המבנה הסמוך לבית הספר בזמן הקרוב. האיום בשביתה מגיע על רקע ההבטחות שלא קוימו והסחבת בנושא.

היום (ראשון) אמור היה ועד ההורים לקיים אסיפה ולהודיע להורים על החרפת צעדי המחאה מול העירייה. האסיפה בוטלה בסופו של דבר, לאחר שביום חמישי האחרון התקיימה פגישה בין דובר העירייה למגזר הערבי, פאחר ביאדסי, עם יו"ר ועד הורי בית הספר, ריצ'ארד כראם וגורמים נוספים. לדברי כראם, בפגישה הובטח לו שהתקציב של כ-7 מיליון שקלים לשיפוץ המבנה יאושר עוד השנה, בלי שמשרד החינוך יידרש להשתתף בחלק מהסכום.

בצאתו מהפגישה בירך כראם על הצעד ואמר ל"כלבו – חיפה והקריות": "ישבתי היום עם ביאדסי. הוא אמר לי שהתקציב של 7 מיליון שקלים יאושר בתוך חודש. יש כיוון לאשר את התקציב הזה ללא כל התערבות של משרד החינוך, וזה לא יהיה תלוי במשרד החינוך. העירייה מתחייבת ל-7 מיליון שקלים לשיפוץ המבנה. אני מקווה שהפעם הם יעמדו הפעם במילה שלהם ונעבור את המשוכה הזו, ושסוף כל סוף, אחרי יותר מעשור וחצי, נצליח לממש את החלום והתלמידים ילמדו בבניין הזה".

בתשובה לשאלת "כלבו – חיפה והקריות", נמסרו מעיריית חיפה דברים ברוח שונה: "הדברים שנאמרו הם חידוד לטיפול ראש העיר בבית ספר אל-חיוואר ולמהלכים אשר ראש העיר מקדמת בפועל כדי לטפל במבנה הצמוד לבית הספר בדרך מקצועית, נכונה ואמיתית. אין מדובר בהבטחה חדשה, אלא בהדגשה לסדר עדיפות טיפולה של ראש העיר בקידום פתרון סוגיית בית ספר אל-חיוואר בפועל. חרף ולמרות שמשרד החינוך לא תקצב מעולם את שיפוץ המבנה הצמוד לבית הספר, שהוא מבנה לשימור, עיריית חיפה הכניסה את הפרויקט לתקציב העירוני שאושר בפועל. עלות השיקום המוערכת של המבנה גבוהה, וזאת לאור העובדה כי מדובר במבנה לשימור. ראוי לציין כי המבנה הוגש מספר פעמים למשרד החינוך להכרה ותקצוב, וכך נעשה גם השנה, והבקשה תיבחן על ידי ועדת חריגים. לאחר ההכרה והתקצוב של משרד החינוך,  עיריית חיפה תשלים את הסכום הנדרש להשלמת שיפוץ המבנה והשמשתו כמבנה חינוך ללמידה מיטבית מהתקציב שאושר. ראש העיר עינת קליש רותם, חידדה את שאיפתה ורצונה לשפץ את המבנה,  גם בפגישתה עם ועד ההורים והנהלת בית הספר, ועיריית חיפה עושה את כל הנדרש כדי לשפץ את המבנה כמתחייב, ובהקדם".

וכך, שוב התברר להורים, כי הם חזרו לנקודת ההתחלה וכי השיפוץ מותנה בהשתתפותו של משרד החינוך.

תזכורת: ב-2017 איימו הורי התלמידים להשבית את הלימודים בשל טענות על מצבו הפיזי והתברואתי הירוד של בית הספר, ליקויים שהם מצביעים עליהם מ-2013. העירייה אמרה אז שהיא נמצאת בשלב של תכנון השיפוץ, שלאחריו יחל שיפוץ המבנה ובינוי כיתות נוספות. בינואר 2018 שקלו ההורים לפנות לערכאות, כדי לאלץ את עיריית חיפה לפתור את מצוקת הבינוי בבית הספר   באמצעות פתיחת אגף נוסף הנמצא בבניין הצמוד, שהוא בניין לשימור. מתקציב הפיתוח של עיריית חיפה לשנת 2018 עלה שהעירייה הקצתה סכום 3.7 מיליון שקלים לבניית האגף, כאשר 1.5 מיליון שקלים מהם יגיעו מ"ממשלה ומוסדות, ואילו רוב התקציב, בסך 2.2 מיליון שקלים, יגיע ממכירת נכסים. את העיכוב בשיפוץ, נימקו בעירייה בכך שבית הספר נמצא במבנה לשימור, ומשכך כל שינוי ושיפוץ כרוך באישור הוועדה המחוזית והארצית. עוד אמרו בעירייה, כי הם ממתינים לאישורים הנדרשים, ומיד כשיתקבלו, יוחל בשיפוץ. אלא שגם שבאפריל 2019 אישר גזבר העירייה דאז, ג'אקי ואקים, לראש מינהל החינוך אילנה טרוק לשפץ את המבנה, אך עד היום לא החלו בשיפוץ.

 

 

ביוני האחרון הגישו ההורים עתירה נגד העירייה, באמצעות הקליניקה לזכויות אדם בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה, שבה טענו, כי העירייה אינה משיבה לשאלות הנוגעות לעתידו של בית הספר ודרשו מענה לשאלה היכן עומד נושא הרחבת בית הספר. במסגרת העתירה התברר, ממכתב ששלחה טרוק, למשרד החינוך, כי לאורך כל השנים, משרד החינוך הודיע לעיריית חיפה כי אינו מאשר תקצוב שיפוצים במבנה המיועד לשימור. משרד החינוך אמר אז: "…המשרד לא משתתף בעלויות שיפוץ מבנים לשימור. יחד עם זאת, במסגרת בקשות 2022 ניתן להגיש בקשה לחריגים שתיבחן על ידי ועדת חריגים".

ועד ההורים, ששבע מהבטחות העירייה, מאיים עתה כי יחריף את צעדי המחאה. כראם: "אנחנו מצפים מעיריית חיפה שבתקציב הפיתוח הקרוב מאוד יופיע תקציב לשיפוץ המבנה. אם יש הכרה בצורך לבניין מצד משרד החינוך, ובבניין עצמו יש כבר חדר שהוא בשימוש – אנחנו מקווים שזה ייצא אל הפועל, כי כבר נמאס לנו. נמאס להורים לחכות. אנחנו מחכים כבר עשור וחצי. לעירייה יש את הכסף הזה. את כל הבלגן הזה בין העירייה למשרד החינוך, לא אנחנו צריכים לספוג. שהם יסתדרו ביניהם. שייתנו לנו את התקציב, ואחרי זה שיילחמו האחד בשני. זה לא מעניין את ההורים. אם יש הכרה בצורך במבנה משני הצדדים – העירייה ומשרד החינוך – אז שיתחילו בשיפוץ של הבניין. אני הולך לאסוף את ההורים, ואם אין תקציב פיתוח מיידי לבניין, אנחנו הולכים להשבית את בית הספר".

יו"ר סיעת חד"ש, רג'א זעאתרה, מגבה את החלטת ההורים ואומר: "העירייה צריכה להחזיר את התקציב. נכון לעכשיו אני לא רואה סעיף תקציבי לבית הספר. ההורים צודקים ואנחנו תומכים בהם".

 

המבנה לשימור הסמוך לבית הספר (צילום: בועז כהן)

המבנה לשימור הסמוך לבית הספר (צילום: בועז כהן)

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר