האונייה Alexandria (צילום: התחנה הצפונית, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, המשרד להגנת הסביבה)
האונייה Alexandria (צילום: התחנה הצפונית, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, המשרד להגנת הסביבה)

קנס של 300 אלף שקלים על אונייה קפריסאית שזיהמה את הים בנמל חיפה

האונייה Alexandria, שעגנה בנמל הדלק בנמל חיפה, זיהמה את מי הים בשמן. במקרה נוסף שאירע החודש, אונייה המפליגה עם דגל פנמה הזרימה לים שפכים סניטריים ונקנסה ב-6000 שקלים על ידי מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה

פורסם בתאריך: 24.1.22 12:36

במסגרת כתב אישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה נגד חברת Evia Nevigation, הודתה החברה כי אונייה שבבעלותה, Alexandria, הנושאת את דגל קפריסין,  זיהמה את מי הים בנמל חיפה. שופטת בית משפט השלום בחיפה אורית קנטור הטילה על החברה קנס של 300 אלף שקלים וכן התחייבות כספית של 600 אלף שקלים על בעלי האונייה, לפיה עליהם להימנע מלעבור במשך שלוש שנים עבירות כמו אלו שבגינן הורשעה החברה.

האונייה Alexandria עגנה בנמל הדלק שבנמל חיפה ב-25 בספטמבר 2020 וביצעה פעולות להוצאת מי נטל – מי ים הנטענים ונפרקים מכלי שיט על מנת לאזנו ולסייע בציפת הכלי בסמוך לרציף התדלוק. במסגרת ריקון מי הנטל לים, שפכה האונייה שמן לים. בכך, בוצעו עבירות על פקודת מניעת זיהום מי ים בשמן ועל חוק שמירת הניקיון.

בשל התקרית, פתחו מפקחי התחנה הצפונית ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית מול רב החובל של האונייה, החובל הראשון ובעלי האונייה, והגישו כתב אישום לבית המשפט.

את המשרד להגנת הסביבה ייצגה עו"ד רינת יאיר-איילון ממשרד עוה"ד דן טוניק.

 

 

באירוע נוסף שאירע החודש, האונייה Dancing Queen, המפליגה עם דגל פנמה, הזרימה שפכים סניטריים למי הים בנמל חיפה וגרמה לזיהומם.

מפקחי התחנה הצפונית מהיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה הגיעו מיד למקום, בחנו את ספרי האונייה וחקרו את רב החובל באזהרה. ממצאי החקירה העלו, כי האונייה, שעגנה 13 יום בנמל, הזרימה שפכים סניטריים למי הים, בניגוד לחוק שמירת הניקיון. מנהל התחנה הצפונית הטיל על האונייה קנס מסוג ברירת משפט בסך 6000 שקלים.

מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, רני עמיר: "המשרד מפקח אחר אוניות העוגנות בנמלי ישראל כדי לעצור אוניות מזהמות. אוניות שיזהמו את מי הים בנמל ייענשו תחת עיקרון 'המזהם משלם', כפי שקרה במקרים אלו. לא ניתן לשום אונייה לזהם את הים שלנו ונמשיך לשמור על הסביבה הימית והחופית".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר