חוות המכלים של תש"ן (צילום: צבי רוגר)
חוות המכלים של תש"ן (צילום: צבי רוגר)

איגוד ערים להגנת הסביבה: לעצור את עבודות ניקוי המכלים בתש"ן

חברת תש"ן מבצעת בימים אלה עבודות תחזוקה במכלים, ותושבים בקרית חיים ובבת גלים סובלים ממפגעי ריח קשים. באיגוד ערים להגנת הסביבה טוענים, כי העבודות מתבצעות בלא שנשמרים כללי הבטיחות הנדרשים ובאופן שמסכן את בריאות התושבים, ודורשים מהמשרד להגנת הסביבה להורות על עצירת העבודות

פורסם בתאריך: 5.4.22 12:22

יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, שרית גולן-שטיינברג, ומנכ"לית האיגוד, ד"ר ליהי שחר-ברמן, שלחו אתמול (שני) מכתב אל מ"מ מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, יוליה גינצבורג, שבו הן דורשות לעצור את עבודות ניקוי המכלים בחוות תש"ן (חברת תשתיות אנרגיה – תש"א) בקרית חיים.

חברת תש"ן מבצעת בימים אלה עבודות תחזוקה הנדסיות בחוות המכלים. על פי הודעת החברה, העבודות, שמתבצעות בתיאום מלא עם המשרד להגנת הסביבה, יימשכו עד 15 באפריל, ו"ייתכנו גלי ריח חולפים באזור".

כותבות גולן-שטיינברג ושחר-ברמן: "במהלך השבועות האחרונים, התקבלו במשרדי האיגוד תלונות רבות מצד תושבי מרחב העיר חיפה, בעיקר אלה המתגוררים באזור קרית חיים רבתי וכן שכונת בת גלים. מרבית התלונות הן על ריח רע, קשיי נשימה וכן תחושת אי נעימות הפוגעת באיכות החיים. יש לציין כי, התלונות מתייחסות למטרדי ריח במהלך כל שעות היום. בתוך כך, בדיקה של התלונות, שנעשתה על ידי כונני האיגוד, העלתה, כי בהתאם לנתוני הניתוח המטאורולוגי לזמנים הרלוונטיים, מדובר במטרדי ריח המגיעים מחוות תש"א.

"לא זו אף זו, בדיקה נוספת העלתה כי מטרדי הריח הקשים מתיישבים עם המידע שהיה ברשות האיגוד, לפיו לפני מספר שבועות התחילו בחוות תש"א בפרויקט לניקוי מכלי הנפט הגולמי, וזאת באמצעות מערכות ניקוי ייחודיות. יש לציין כי למיטב ידיעתנו והבנתנו, ביצוע פרויקט בסדר גודל כזה ובקרבה לאזורי מגורים מחייב ביצוע פרויקט בתנאי בטיחות לרבות מניעת התפשטות תוצרי הניקוי באוויר הפתוח. למרבה הצער, מטרדי הריח משקפים אי עמידה בכללים אלה, במיוחד לאור העובדה שפרויקט בסדר גודל כזה נעשה בעבר ובדרך כלל נשמרו הוראות וכללי הבטיחות הנדרשים".

מוסיפות השתיים: "בביקור של פקחי האיגוד בתש"א, הופתענו לגלות שניתן אישור לביצוע הפרויקט שלא במסגרת מערכת סגורה ובאופן שלא ניתן מענה לשמירה על בריאות הציבור, דהיינו שמירה על איכות החיים של התושבים הגרים בקרבה לחוות תש"א. בנוסף, ומבלי לגרוע מהאמור לעיל, ומבירור נוסף עולה, כי נתוני מזג האוויר החזויים לימים הקרובים מצביעים על תנאי אינוורסיה קשים ושרב בכל האזורים שיתקיימו לפחות עד לשבוע הבא, כך שקיומם של מטרדי הריח ימשיך להטריד את התושבים במהלך השבועות הקרובים.

"בנוסף, ולמיטב הבנתנו במסגרת סיור תושבים הגרים בסמיכות לחוות תש"א שהתקיים לפני כשבוע, נמסר להם על ידי נציגי החווה, כי ביצוע הפרויקט ייעשה ב"מערכת סגורה" ולא ב"מערכת פתוחה" וזאת על מנת למנוע מטרדי ריח וסיכון לתושבים. בפועל התברר שחוות תש"א לא עמדה בהתחייבויותיה גם כלפי התושבים עצמם".

 

 

במכתבן מעלות גולן-שטיינברג ושחר-ברמן טענות גם כלפי המשרד להגנת הסביבה: "מבוקש להפנות את תשומת ליבך לעובדה כי כבר בעבר, נעשו ניסיונות של האיגוד לקבל לידיו מאת המשרד להגנת הסביבה, צבר הוראות, הנחיות ומסמכים הנוגע לביצוע פרויקט ניקוי מכלי נפט וזאת על מנת להכין תשתית פיקוח מתאימה בדיוק לאירוע מסוג זה, אך למרבה הצער, מסיבות שאינן ברורות לנו סירב המשרד להגנת הסביבה לשתף פעולה. לו היה בידי האיגוד את צבר ההנחיות דנן, ניתן היה לשלוח פקחים ולבצע עבודות ביקורת ופיקוח בחוות תש"א לפני תחילת ביצוע הפרויקט ואף במהלכו ואין ספק שהיה ניתן למנוע את האירוע הבעייתי, ובכך למנוע מתושבי העיר חיפה עוגמת נפש ופגיעה באיכות חייהם".

בסיום מכתבן, דורשות גולן-שטיינברג ושחר ברמן מהמשרד להגנת הסביבה לעצור את עבודות ניקוי המכלים, "לאור העובדה, כי מדובר במטרד מתמשך בעל נפיצות בריאותית משמעותית בשים לב לתנאי מזג האוויר וזאת מבלי לגרוע מהעובדה שחוות תש"א מבצעת את הפרויקט בניגוד לכללי בטיחות והוראות העבודה כאמור לעיל… עד ליישום פתרון שיאפשר את ניקוי המכל במערכת סגורה".

מחברת תשתיות אנרגיה נמסר בתגובה: מתשתיות אנרגיה נמסר: "תשתיות אנרגיה היא חברה חיונית למשק האנרגיה בישראל ותפקודו הרציף. החברה מקצועית ובטוחה ועומדת בכל תקני הבטיחות מהמחמירים ביותר בעולם. החברה פועלת בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה והגורמים הרלוונטיים, לרבות ניטור האוויר ברחבי המתקן. עבודות התחזוקה צפויות להסתיים בקרוב".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "פעילות ניקוי המכל של חברת תש"א מתבצעת בהתאם להוראות ואישור המשרד להגנת הסביבה. בטרם החלו פעולות הניקוי, הודיעה חברת תש"א לציבור ולאיגוד ערים אזור מפרץ חיפה על תחילת העבודות, שנערכות תחת פיקוח. במשרד להגנת הסביבה לא התקבלו פניות חריגות הנוגעות למפגעי ריח, אלא פניות בודדות וספורדיות. כמו כן, לא הועברו למשרד תלונות שהתקבלו באיגוד ערים ולא הועברו ממצאי הבדיקה המתוארת שערכו עובדי האיגוד. המשרד יפנה לאיגוד לקבל את תוצאות הבדיקה כדי להתייחס מקצועית לאמור במכתב".

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר