עו"ד לביא נרקיס | צילום: אלכס פרלמן
עו"ד לביא נרקיס | צילום: אלכס פרלמן

כל מה שחשוב לדעת בנושא ירושה והתנגדות לצוואה

תקופה לא קלה עוברת עלינו כאשר אנו מאבדים את אחד מיקירינו. על מנת להימנע מסיבוכים ומריבות משפחתיות בנושא העיזבון, עו"ד נרקיס לביא מסביר מה עושים, שלב אחרי שלב, כדי להקל על עוגמת הנפש

פורסם בתאריך: 22.5.22 19:04

כאשר אנחנו מאבדים אדם יקר ואהוב, אנחנו אבלים, עצובים ומצויים בתקופה רגישה. לכן, לא מפליא שדווקא בתקופה זו, לעיתים גוברים הסכסוכים המשפחתיים, בעיקר סביב הקשור בענייני ירושה, העיזבון ואולי אף סביב צוואה שהותיר אחריו המנוח. אם לא די בכך, למתח הנוצר מצטרפים גם העניינים הביורוקרטים, אשר רק מעצימים את המתח.

חוק הירושה, תשכ"ה – 1965, מסדיר את כללי הירושה לאחר מותו של אדם. בפשטות, החוק קובע שבמות אדם, יועבר עזבונו ליורשיו על פי דין או על פי צוואה.
בנוסף, החוק מגדיר מי הם יורשיו של אותו אדם וכך גם את סדר העדיפויות בין היורשים, בעת חלוקת העיזבון – כל עוד המנוח לא הותיר צוואה. החוק אף קובע, כיצד ניתן לתת תוקף לצוואה וכיצד, במידת הצורך, ניתן להגיש התנגדות לצוואה.

עו"ד נרקיס לביא מסביר כי כאשר אדם עורך צוואה, הוא למעשה מסדיר בכך, מבחינה משפטית, את האופן שבו יחולקו רכושו ונכסיו לאחר פטירתו.
ישנם, ארבעה סוגי צוואות:
• צוואה בכתב יד
• צוואה שנערכת במעמד עדים – זוהי הצוואה השכיחה ביותר, אשר נערכת בדרך כלל על ידי עורכי הדין.
• צוואה בפני רשות – הצהרה בפני בית דין דתי או בית משפט, כאשר התיעוד לרצונו של המצווה נרשם כפרוטוקול המהווה את הצוואה עצמה.
• צוואה שבעל פה, המוכרת גם בשמה "צוואת שכיב מרע" – במצב זה, אדם שלא ערך צוואה
בעבר או שמעוניין לשנות את צוואתו הקיימת ,מצווה בעל פה את חלוקת רכושו בסמוך לפטירתו. צוואה מסוג זה יהיה קשה מאוד להכניס לתוקף.
חשוב להבהיר, כי נכון להיום, לא קיימים סוגים אחרים של צוואות, כגון: צוואה באמצעות ווידאו. צוואה מסוג זה יכולה לתמוך בצוואת המנוח, אך כשלעצמה אינה קבילה. הצוואה, כאמור, מגדירה באופן ברור מי הם הזוכים בעיזבונו של המנוח וכיצד יחולק ביניהם העיזבון. במסגרת צוואה, יכול האדם למעשה להחליט לצוות את רכושו למי שהוא בוחר וכך גם לבחור שלא לצוות. כך לדוגמה, יכול המצווה להגדיר באופן מפורש, כי מי מילדיו או בן /בת הזוג לא יזכו בדבר מעיזבונו.

האם כל צוואה חייבת לקבל תוקף ומידה ולא נערכה צוואה, האם יש צורך לתת תוקף לירושה על פי דין?

"כן. למרות שקיימת צוואה ולמרות חוק הירושה, על מנת לתת תוקף לצוואה, יש להגישה לרשם לענייני ירושה או לבית המשפט, או לבית הדין הדתי בבקשה למתן צו ירושה או למתן צו קיום צוואה. עם מתן צו הירושה או צו קיום הצוואה, ניתן יהיה, מעתה ואילך לפנות לכל הגופים, לרבות, בנקים, רשם המקרקעין וכיוצ"ב ולחלק את העיזבון בהתאם לצוואת המנוח או בהתאם לצו הירושה. כאמור, גם כאשר המנוח לא ערך צוואה – יש להגיש בקשה למתן צוו ירושה, שרק בהינתן הצו, יהיה ניתן לחלק את העיזבון בהתאם לחוק הירושה".

האם ניתן לשנות צוואה או את החלוקה בהתאם לחוק הירושה?

"היורשים רשאים בטרם חולק העיזבון, לבצע את החלוקה באופן השונה ממה שנכתב בצוואה המקורית וכך גם לסטות מחלוקת הירושה על פי החוק. הזוכים על פי הצוואה וכך גם היורשים על פי דין, יכולים לערוך ביניהם הסכם חלוקת עיזבון באופן שנכון ומתאים לנסיבות. כך, באמצעות ההסכם שערכו היורשים או הזוכים, ניתן לחרוג מהוראות הצוואה ומהוראות חלוקת העזבון על פי דין. לעיתים אף נכון לנהוג כך, בעיקר כאשר מעורבים שיקולי מס. חשוב להבין, כי היורשים וכך גם הזוכים על פי צוואה, נכנסים לנעלי המוריש בכל הנוגע לתשלום מס שבח.

כך לדוגמא, במקרה שלהורים הייתה יותר מדירה אחת והבעלות עליהן עברה לילדיהם לאחר פטירת ההורים הן מכח צו ירושה והן מכח צו קיום צוואה, הרי שבעת
מכירת הדירות, יחול תשלום מס שבח על אחת מהדירות. כלומר, היורשים הם אלה שיצטרכו לשאת בתשלום מס השבח. קיימים אלמנטים נוספים מבחינת מיסוי, אשר צריך לשקול היטב ולהתייעץ עם עו"ד מנוסה, על מנת לא לשגות ולשלם מס בשווי מאות אלפי שקלים, כאשר עם תכנון מס נכון ניתן היה להימנע מתשלום המס".

מהי התנגדות לצוואה?

"התנגדות שמוגשת בדרך כלל לרשם לענייני ירושה, כדי למנוע את קיום הצוואה. הרשם מעביר את ההתנגדות לבית המשפט לענייני משפחה שהוא הסמכות לדון בהתנגדות. לעתים, התנגדות כזו מוגשת מחשש שהצוואה לא משקפת את רצונו של עורך הצוואה. למשל, אם בזמן עריכת הצוואה המצב הבריאותי של המנוח לא אפשר לו להבין את משמעות הפעולה. דוגמה נוספת, כאשר הורה ציווה את כל רכושו לבן אחד, הבן השני יכול להתנגד לצוואה, בטענה כי הייתה למשל, השפעה בלתי הוגנת על ההורה. במקרה זה, נטל ההוכחה יהיה על הבן המתנגד לצוואה. מקרים נפוצים לחשש להשפעה בלתי הוגנת, נובעים מעצם העובדה כי המצווה היה תלוי באותו קרוב משפחה שטיפל בו ולעיתים הזוכה היחיד על פי הצוואה נכח ונטל חלק בעריכת הצוואה. ככל שיוכח החשש, יכול בית המשפט בנסיבות מתאימות,
לבטל את הצוואה.

כל הליך של ביטול צוואה מתחיל בהתנגדות לצוואה. התנגדות לצוואה ניתן להגיש גם כאשר מסמך הצוואה כולל סתירות או טעויות כגון: טעות בתאריך, היעדר חתימה, הצהרת העדים שגויה, חשש לזיוף וכיוצ"ב. כמובן שכל התנגדות תדרוש הוכחה בבית המשפט. בכל מקרה, מכיוון שמדובר בנושא רגיש, מומלץ להיוועץ בעורך דין שמתמחה בדיני ירושה, משפחה ומקרקעין, על מנת להגיע למצב בו העיזבון יחולק בהתאם לרצונו של המצווה או כדי להתמודד עם תשלומי מס כפועל יוצא מכניסתם של היורשים או הזוכים לנעליו של עורך הצוואה".

לפרטים: שד' בן גוריון 63, קרית ביאליק
טל': www.narkislaw.co.il | 054-6664323 ,04-8581441

  • אין הכתוב מהווה ייעוץ משפטי

תוכן מקודם


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר