חזירי בר בחיפה (צילום: אוהד צויגנברג)
חזירי בר בחיפה (צילום: אוהד צויגנברג)

נחתם ההסכם של עיריית חיפה והרט"ג לטיפול בבעיית חזירי הבר

על פי ההסכם, פרויקטור מטעם הרט"ג ייעץ בנושא לעירייה, יתווספו משמרות של פינוי אשפה, פחי האשפה בעיר יוחלפו או יקובעו, תוחלף הצמחייה העירונית, יבוצעו פעולות הסברה ותתוגבר האכיפה בכל הקשור לאיסור האכלת חיות הבר ולהאכלה נכונה של חתולי הרחוב

פורסם בתאריך: 25.8.21 08:31

אתמול (שלישי) נחתם ההסכם של עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים (רט"ג) לטיפול בבעיית חזירי הבר. על פי ההסכם, רט"ג תסייע לעירייה להרחיק את חזירי הבר מגבולות העיר ופרויקטור מטעמה ייעץ בנושא לעירייה, על פי תוכנית עבודה שגובשה בין הצדדים ושהעירייה כבר החלה לפעול למימושה לפני מספר חודשים. נושא העסקת הפרויקטור בעלות של 400 אלף ש"ח בשנה מקופת העירייה נחשף לראשונה ב"כלבו – חיפה והקריות" באפריל האחרון, כאשר בחודש שעבר נחשף ב"בכלבו" כי במסגרת ההסכם יועתקו שני פרטים ליער חורשן כחלק מניסוי ראשון בארץ – חשיפה שעוררה הדים רבים בתקשורת ובמערכת הפוליטית המקומית.

עוד עולה מההסכם, כי על פי התוכנית נקבעו יעדי עבודה שנועדו להפחית את מספר חזירי הבר בשכונות העיר. בבסיס התוכנית, שתלווה על ידי אקולוגים של העירייה והרט"ג, עומדת ההבנה, כי גורמי המשיכה העיקריים של חיות הבר הם מקורות המזון הזמינים להם בעיר. לכן, אחד העקרונות החשובים בתוכנית מתמקד בסניטציה ובשמירת הניקיון במרחב הציבורי.

לצורך כך, אישרה העירייה תוספת תקציב חסרת תקדים לשיפור מערך התברואה העירוני. תוספת התקציב תאפשר, בין היתר, הוספת משמרות איסוף אשפה, הוספת צוותי ניקיון בגנים ובפארקים בשעות הערב ובסופי השבוע, החלפת פחי אשפה לפחים שאינם נגישים לחזירי הבר וקיבוע כל פחי האשפה בעיר עד סוף השנה האזרחית הנוכחית.

התוכנית מתייחסת גם לנושא הצמחייה העירונית. במסגרת זו, מקדמת העירייה פתרונות גינון בר קיימא, בין היתר החלפה הדרגתית של הצמחייה בצמחיה שאינה מושכת חזירי בר.

התוכנית תלווה במסע הסברה נרחב במטרה להעלות את מודעות התושבים לאיסור החל עליהם להאכיל חיות בר, לחשיבות השמירה על ניקיון המרחב הציבורי ולעובדה כי פסולת מושכת את חיות הבר ומזיקה להם בריאותית. בתוך כך, מתייחסת תוכנית ההסברה גם להאכלה נכונה ומבוקרת של חתולי הקהילה, תוך שמירה על ניקיון הסביבה והקפדה על כך ששאריות המזון של החתולים לא יהפכו מקור מזון לחזירי הבר.

במסגרת זו, תגברה העירייה את מערך האכיפה העירוני, ובימים אלה היא פועלת לגיוס 30 מפקחים נוספים שיסייעו בהגברת ההסברה והאכיפה בכל הקשור לאיסור האכלת חיות הבר ולהאכלה נכונה של חתולי הקהילה.

גורמים ברט"ג מציינים כי אין בהסכם כל איזכור על איסור פעולות דילול, וכי כל האפשרויות מונחות על השולחן בהתאם להחלטות שיתקבלו במשותף בין הצדדים.

 

 

ראש העירייה עינת קליש רותם: "חתמנו על הסכם עבודה עם רט"ג, על סמך תוכנית עבודה שהוכנה בתיאום איתם והיא מגדירה יעדים ברורים – ירידה דרסטית במספר חזירי הבר בעיר. על פי ההסכם, יהיה לנו, לראשונה, בעיר פרויקטור מוסמך של הרט"ג שייעץ לעירייה וילווה את תוכנית העבודה. אני מבקשת להודות לעובדי העירייה, אשר בהובלתו של ממלא מקומי נחשון צוק הביאו לגיבוש התוכנית עם רשות הטבע והגנים".

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין: "כניסת בעלי חיים מן הבר אל העיר היא תופעה יפה מצד אחד, אבל מסוכנת למדי מהצד השני. הסכנה היא גם לאדם וגם לבעלי החיים. בעיקרון, עדיף לשני הצדדים לשמור על מרחק הדדי ושכל אחד יחיה את חייו. הרשות תסייע לעיריית חיפה למתן את הקונפליקטים שבין תושבי חיפה לחזירי הבר. הפרויקט חשוב מאוד, אבל הוא לא יצליח ללא שותפות התושבים. אי אפשר להרחיק חזירי בר, כאשר חלק מתושבי העיר מאכילים אותם בכוונה או בשוגג. אנחנו שמחים לסייע לעירייה ונעשה מה שניתן בכדי להצליח".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר