זמני כניסת ויציאת השבת בחיפה (באדיבות בית חב"ד, קרית אליעזר)
זמני כניסת ויציאת השבת בחיפה (באדיבות בית חב"ד, קרית אליעזר)

זמני כניסת ויציאת השבת ופרשת השבוע

יום שישי, ג' באדר תשפ"ב. הדלקת נרות: 16:45, צאת השבת 17:55 - פרשת "תרומה" - על כוחה של נתינה

פורסם בתאריך: 4.2.22 14:53

בהלוויה של הברון רוטשילד הלך אחרי המיטה אדם אחד ומירר בבכי רב. שאלו אותו "על מה ולמה אתה בוכה כל כך, הרי אינך בן משפחה?" ענה להם "בגלל זה אני בוכה, אם הייתי ממשפחתו, הייתי מקבל משהו מירושתו".

מהיכן עושרה של שושלת רוטשילד? משה אנשל רוטשילד ניהל את קופת העזרה ליתומים של הרב צבי הורביץ. כאשר התחתן, עבר משה אנשל לעיר אחרת, לקח הלוואות ופתח חנות. זמן קצר לאחר מכן ביקש הרב לתת סיוע לכלה יתומה וגילה שהקופה ובה 500 דינרי זהב נעלמה.

נסע הרב אל משה אנשל ושאל אותו בצער רב על הקופה שנעלמה. ראה משה אנשל את צערו של הרב, התנצל ואמר "כן כבוד הרב, לרגל חתונתי לקחתי את הכסף בקופה כהלוואה, מתחייב אני להחזיר לרב עד הדינר האחרון. במקום הוא נתן לרב 250 דינרי זהב ובחודשים שלאחר מכן השלים את כל 500 הדינרים.

יום אחד מגיע שוטר לבית הרב הורביץ ושואל את הרב האם נגנבו מביתו 500 דינרי זהב. "לא נגנבו, מישהו לקחם כהלוואה והחזירם", ענה הרב. השוטר התפלא והסביר לרב "מצאנו סכום כסף גדול 497 דינרי זהב אצל מישהו שהודה שגנב את הכסף מביתך". הביט הרב על הקופה וזיהה שאכן זו הקופה שנגנבה מביתו.

 

 

נסע שוב הרב לביתו של משה אנשל ושאלו כיצד זה הודה בגניבה שלא גנב. אמר לו משה אנשל "ראיתי את הצער שהיה לרב על הכסף שנעלם ורציתי לחסוך מהרב את הצער". בירך הרב את משה אנשל שיזכה לעשירות מופלגה. ברכתו של הרב אכן התקיימה…

הפסוק בפרשת השבוע "וייקחו לי תרומה" היה צריך להיום כתוב ויביאו לי תרומה?

אלא שהתורה באה ללמדנו, כי כאשר אדם נותן תרומה, הוא בעצם מרוויח מכך. התרומה והנתינה מוסיפים לאדם לא רק בממון, אלא גם בשמחה. הקב"ה אומר "אם אתה משמח את שלי, אני משמח את שלך". שנזכה לתת מתוך שמחה וטוב לבב.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר