אמבולנס באווירה פורימית (צילום: דוברות מד"א)
אמבולנס באווירה פורימית (צילום: דוברות מד"א)

תחפושות, קפצונים ומשלוחי מנות: המלצות מד"א לפורים

מדי חג פורים מטפלים צוותי מגן דוד אדום בפצועים כתוצאה ממשחקים מסוכנים, מפגיעות של נפצים, מלבישת תחפושות שאינן עומדות בתקני הבטיחות, מחנק ומשתיית אלכוהול. אלו הן ההמלצות של מד"א לחג פורים שמח ובטוח

פורסם בתאריך: 27.2.23 08:52

כבר מהשבוע ועד לאמצע השבוע הבא יחגגו מיליוני ילדים, בני נוער ומבוגרים את חג פורים – יתחפשו, יחלקו משלוחי מנות ויחגגו במסיבות. לצד שמחת החג, מדי שנה מטפלים צוותי מד"א בפצועים כתוצאה ממשחקים מסוכנים, מפגיעות של נפצים, מלבישת תחפושות שאינן עומדות בתקני הבטיחות, מחנק ומשתיית אלכוהול.

אלו הן ההמלצות הבטיחות של מד"א לפורים:

תחפושות:

בזמן הכנת תחפושות ביתיות יש להקפיד על שימוש בחומרים שאינם דליקים. צמר גפן, נוצות טבעיות ויריעות מפלסטיק הם דוגמה לחומרים דליקים שעלולים להוות סכנת התלקחות.
הקפידו לרכוש תחפושות שעליהן מופיעה תווית המעידה על עמידות באש, ולוודא שהתחפושות נבדקות במכון התקנים הישראלי ועומדת בתקן ת"י 562 (בטיחות בצעצועים).
שימו לב שהתחפושת אינה לוחצת על הגוף ושניתן לנוע בה בחופשיות, ללא חשש של הסתבכות, נפילה או מעידה.
הימנעו מתחפושות הכוללות שרוכים, חבלים וחוטים ארוכים שעלולים להיכרך סביב הצוואר ולגרום לחנק.
בתחפושות לפעוטות הקפידו על כך שהתחפושת איננה כוללת אביזרים קטנים שעלולים להיתלש ולהגיע לפיהם של הפעוטות ולגרום לחנק.
אין להתקרב למקור אש עם תחפושת מחשש להתלקחות. שמרו מרחק מתנורים, מכיריים דולקות, מסיגריות בוערות וכיו"ב.
נהגו בזהירות רבה בקרבת תרסיסים כמו ספריי לשיער וספריי שלג, שהם חומרים דליקים ביותר, ולהימנע מלרסס אותם על הפנים, על הגוף או בקרבת מקור אש מחשש להתלקחות. מומלץ לרכוש רק תרסיסים שעליהם מוטבע תו תקן של מכון התקנים הישראלי.
הקפידו על כך שאביזרי תחפושות כמו חרבות או סכינים יהיו מחומרים רכים שאינם עלולים לפצוע את המשתמשים בהם ואת הסובבים אותם.
כבסו את תחפושות בהתאם להוראות היצרן. כביסה שלא על פי הנחיות היצרן עלולה לפגום במידת העמידות של התחפושת לאש.
השתמשו רק באיפור המאושר על ידי משרד הבריאות.
הימנעו משימוש במסיכות ללא פתחי אוורור נאותים שעלולות לגרום לחנק.
אין לחצות כבישים כאשר מסיכה מכסה את העיניים, שכן היא מצמצמות באופן משמעותי את שדה הראייה.
ודאו כי רעשנים מפלסטיק הם שלמים ואינם סדוקים או שבורים על מנת למנוע את פציעות.

קפצונים, פיקות ונפצים:

כל סוגי הנפצים אסורים באופן מוחלט לשימוש. נפצי רקטות, זיקוקים ונפצי "נחש נפץ" עלולים לגרום לכוויות קשות, לפגיעות בעיניים ואף לקטיעת איברים.
אסור לשימוש אקדח צעצוע שיורה כדורי פלסטיק אשר עלולים לגרום לחבלות חמורות.
את קפצוני הנייר ואת הפיקות הפעילו באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד. אין להשתיל את הקפצונים ואת הפיקות באקדחים מסוג אחר או בכל כלי אחר מחשש לגרימת שריפה.
ברכישת אקדח פיקות ודאו כי על הקנה מותקן פקק בטיחות בצבע בולט.
אין להשתמש באבקות שריפה מכל סוג שהוא.
אין לשמור פיקות וקפצונים בכיס מחשש להתפוצצות.
אין לירות פיקות וקפצונים בקרבת האוזניים והעיניים.

 

 

משלוחי מנות:

במשלוח מנות המיועד לילדים עד גיל 5 אין לשים צעצועים קטנטנים ומאכלים שעלולים לגרום לחנק, ובהם סוכריות קטנות, מסטיקים עגולים ואוזני המן במילוי אגוזים, בוטנים או שקדים.
מומלץ לעטוף את הצעצוע לפני ששמים אותו במשלוח המנות על מנת שלא שיבוא במגע עם דברי מזון.

אלכוהול:

יש הלוקחים את הפסוק "מצווה גדולה להשתכר בפורים עד דלא ידע" ממגילת אסתר ברצינות רבה מדי, ומגיעים למצב של אובדן הכרה והרעלת אלכוהול. על רקע העלייה בצריכת האלכוהול מתגברים מקרים של אלימות תחת השפעת אלכוהול ושל נהיגה תחת השפעת אלכוהול. במד"א מזהירים כי אלכוהול עלול להיות מסוכן, ממליצים על שתייה במידה ובאופן מושכל, ומדגישים כי אם שותים לא נוהגים.
במד"א מזכירים כי הסיכונים הפיזיולוגיים הכרוכים בשתיית אלכוהול כוללים השתטות, בלבול, אובדן זיכרון, פגיעה חמורה בקואורדינציה ועייפות מוגברת. במקרים חמורים עלול המשתכר להיכנס למצב של תרדמת עד לדום נשימה ולמוות. אלכוהול עלול לגרום להירדמות ברחוב ולפגיעות קור (היפותרמיה) מסכנות חיים.

מקרי חירום:

במצב חירום כתוצאה משתייה מופרזת של אלכוהול יש להרחיק את הנפגע ממקומות מסוכנים, כמו כביש, מרפסת, מכונות חשמליות וכלי רכב. אם הנפגע מקיא הטו אותו על צדו. אין לתת לנפגע לשתות קפה או כל נוזל אחר מכיוון שבשל אובדן הרפלקסים הוא עלול לשאוף כל נוזל אל ריאותיו ולהיחנק. אם הנפגע מחוסר הכרה ואינו נושם התחילו מיד בפעולות החייאה והזעיקו את כוחות מד"א במוקד החירום 101 או באמצעות יישומון מד"א שלי שמזהה באופן אוטומטי את מיקומכם המדויק.

במקרה של התלקחות אש יש להשכיב את הנפגע ולגלגלו בחול או בעפר, ולכבות את האש בכמות גדולה של מים או באמצעות שמיכה רטובה. אין לכסות את ראשו של הנפגע מחשש לחנק, אין להסיר בגדים חרוכים ואין למרוח משחות שומניות על הכוויות. את הכוויות יש לקרר באמצעות מים פושרים וזורמים בלבד, ולהתקשר מיד למד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון מד"א שלי.

במקרה של חדירת ספרי שלג לעיניים יש לשטוף בהרבה מים זורמים ולא לשפשף. במקרה של פגיעה בשמיעה יש לפנות לרופא. במקרה של תגובה אלרגית יש להסיר את החומר הזר (איפור למשל), ואם מתפתחת רגישות מוגברת המאופיינת בקשיי נשימה, בגרד או בנפיחות, יש להושיב את הנפגע במנוחה ולהזעיק את מגן דוד אדום בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון מד"א שלי. יש להקפיד על הימצאות תיק עזרה ראשונה תקני של מד"א בכל מסיבת פורים ובכל אירוע המוני.

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר