פסטיבל "הליכות ג'יין" (צילום: ד"ר אורה גזית)
פסטיבל "הליכות ג'יין" (צילום: ד"ר אורה גזית)

ביום רביעי: פסטיבל "הליכות ג'יין" יוצא לדרך

במסגרת פסטיבל "הליכות ג'יין" יתקיימו 44 הליכות ברחבי חיפה, והמארגנים מצפים להשתתפות של מאות אנשים. מנהלת הפסטיבל ד"ר אורה גזית: "נתהלך בעקבות ההיסטוריה החיפאית, נדבר על סוגיות שימור והתחדשות עירונית, ניגע בנושאים של איכות הסביבה ונפגוש סיפורים אישיים וקהילתיים מעניינים"

פורסם בתאריך: 30.4.23 08:45

פסטיבל "הליכות ג'יין" יוצא השבוע לדרך ברחבי חיפה, והשנה הוא הגדול והמגוון ביותר מאז שהחל בשנת 2011. במסגרת הפסטיבל שיחל ביום רביעי ויסתיים ביום שבת (6-3 במאי) יתקיימו 44 הליכות, והמארגנים מצפים להשתתפות של מאות אנשים.

"הליכות ג'יין" הוא פסטיבל בינלאומי שנוסד לציון מורשתה של ג'יין ג'ייקובס במטרה להתבונן בעיר בתשומת לב ולהבין אותה לא ממרומי משרדי התכנון אלא מגובה המדרכה, בהליכה, בשיחה ובמפגש עם אנשים. הפסטיבל קורא לפעולה אורבנית אזרחית ומדרבן אנשים לשוטט ולהתבונן בעיר באופן שונה, לגלות מקומות ואנשים חדשים, ולחשוב בצורה ביקורתית. תושבי העיר, לפי ג'ייקובס, הם המומחים האמיתיים למקום שבו הם חיים, ועל כן יש לעודד אותם לצאת ולספר את סיפור העיר דרך העיניים שלהם. הפסטיבל נחגג מדי שנה בחודש מאי ביותר מ-250 ערים ברחבי העולם.  

"התוכנית השנה היא עשירה, מרתקת ומגוונת", מספרת מנהלת הפסטיבל ד"ר אורה גזית, "נתהלך בעקבות ההיסטוריה החיפאית, נדבר על סוגיות שימור והתחדשות עירונית, ניגע בנושאים של איכות הסביבה, נפגוש סיפורים אישיים וקהילתיים מעניינים, נחווה את היער ואת הים, וניתן מקום גם לאדריכלות ולאמנות חיפאיות. הדגש בבחירת ההליכות היה על איכות ועל תוכן, ולאפשר ייצוג לאוכלוסיות, לקהילות, לשכונות ולמוטיבים שונים המרכיבים את המכלול העירוני החיפאי".  

 

 

מה מצפה למשתתפים? 

"סמנכ"ל עמותת צלול ד"ר יובל ארבל יוביל אותנו בהליכה חופית שבמהלכה נדון בסוגיות של בנייה על קו מפץ הגלים (טיילת, מלונות) וההרס שהיא גורמת לרצועת החוף, עליית מפלס הים והשלכותיה המורכבות על תכנון חופים עירוניים, וגלישות ביוב וזיהום ים דרך מוצאי ניקוז".

השנה יש גם סיור לילה.

"לשכונת הדר יש קסם מיוחד, אבל הלילה הוא סיפור אחר. כששוקעת השמש, מדרגות, סמטאות ורחובות הופכים לשבילים חשוכים שלא תמיד נעים או בטוח ללכת בהם. דנה גולדרינג מ'מאירות בלילה' (מיזם לביטחון אישי; ח"ה) תוביל אותנו בהליכה לילית בשכונה ותספר לנו על המאמצים שנעשים להעלאת המודעות לתחושת הביטחון האישי דרך התאורה ברחובות החשוכים של הדר".

ויש גם סיור בשכונת חליסה.

"נכון, חליסה שוכנת על צומת דרכים מרכזי שמחבר בין נוה שאנן להדר. אומיימה גשי, פעילה שכונתית, תוביל אותנו ברחובות חליסה ותספר על ההתחדשות, על המכשולים ועל האתגרים של העשור האחרון, תוך דגש על הכוח החיובי של פעילי השכונה שעם חלקם ניפגש. ערן גלעד ידבר איתנו על הפוטנציאל התיירותי של העיר, תוך הליכה לאורך רחוב יפה נוף במטרה לקבל מבט על העיר ועל עוגני התיירות שלה. אריק דרובוט, שבתקופת הקורונה יצא לטייל ומצא נחל שזורם ממש בתוך העיר, ידריך הליכה בנחל סעדיה. מדהים לגלות שאף אחד לא מכיר בנחל הזה ושהוא סובל לאורך שנים רבות מזוהמה, מהזנחה של הרשויות ומהזרמת שפכים וביוב. דרובוט יצא למסע ציבורי להצלת הנחל, ואנחנו נצטרף אליו להליכה לאורך תוואי הנחל, נכיר בערכיו, נשמע את סיפורו, ומי שירצה בכך יוזמן לקחת חלק פעיל בקמפיין להצלתו". 

"הליכות ג'יין" הינו פרויקט אזרחי-עצמאי והוא מאורגן ומוצא לפועל בהתנדבות, ללא תמיכה או זיקה לאף גוף חיצוני. ההשתתפות בהליכות היא בחינם ועל אחריות המשתתפים בלבד. יש הליכות אשר להן נדרשת הרשמה מראש, ומידע על ההליכות ניתן למצוא באתר האינטרנט של האירוע.

 

פסטיבל הליכות ג'יין (צילום: אורה גזית)

פסטיבל "הליכות ג'יין" (צילום: ד"ר אורה גזית)

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר