השכונה החדשה בסטלה מאריס (הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות בע"מ)
השכונה החדשה בסטלה מאריס (הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות בע"מ)

תושבי הכרמל הצרפתי: לא לשכונת מגורים, כן לפארק ציבורי

בעקבות כנס חירום שהתקיים בכרמל הצרפתי ושעסק בתוכניות להקמת שכונה חדשה על שטח הבסיס הצבאי ברחוב טשרניחובסקי, יו"ר פורום ציבורי כרמל יעל אמיתי ונציגת ועד השכונה יוליאנה אליעזר ישי פתחו עצומה שקוראת להקמת פארק מטרופוליני במקום אשר יקדם ערכים של ידידות ואחווה

פורסם בתאריך: 14.6.23 07:57

ביום ראשון הגיעו עשרות מתושבי הכרמל הצרפתי לכנס חירום באולם אורנים שבשכונה. הכנס, שעסק בתוכניות הבנייה של שטח הבסיס הצבאי ברחוב טשרניחובסקי, אורגן על ידי פורום ציבורי כרמל ותנועה ישראלית אשר תומכת בפעילות של ועדי שכונות.

לפי התוכנית, במקום תיבנה שכונה חדשה ובה 460 יחידות דיור, וזאת בניגוד לרצונם של התושבים שמעוניינים כי במקום יוקם פארק סטלה מאריס. את החלופה של התושבים הציגה יו"ר פורום ציבורי כרמל יעל אמיתי, שאמרה לבאי הכנס שאמנם לא תמיד מאבק ציבורי מסתיים בניצחון, אבל תמיד הוא יסתיים בהצלחה מסוימת, והביאה כדוגמה את מאבקם של תושבי דניה נגד פרויקט "דניה הירוקה" שבוטל על ידי בית המשפט.

האדריכלית חנה יפה, גם היא חברה בפורום ציבורי כרמל, אמרה שזהו השטח האחרון בחיפה שעליו ניתן לבנות פארק בסדר גודל כזה ואסור לוותר עליו. יצוין כי יפה תכננה את פארק הגשרים בנשר, שגם הוא היה שטח המיועד לבנייה. נציגת ועד הכרמל הצרפתי ורמת שאול יוליאנה אליעזר ישי סיפרה על האכזבה בעבודה מול עיריית חיפה, שלדבריה לא עושה דבר.

אמיתי ואליעזר ישי לא הסתפקו בכנס, ועוד באותו היום הן פתחו עצומה שכותרתה היא "לא לשכונת מגורים, כן לפארק ציבורי על שטח הבסיס המפונה סטלה מאריס חיפה". בעצומה נכתב: "הבסיס הצבאי סטלה מאריס שלאורך רחוב טשרניחובסקי עומד להתפנות. שטח הבסיס נמצא בראש הכרמל – ההר הקדוש לארבע דתות ואשר מוזכר בתנ"ך. שטח הבסיס הוא שטח פתוח ייחודי ונדיר בלבה של העיר, הוא בעל ערכי נוף נדירים ביותר ומוקף באתרים רבי חשיבות וערך היסטורי – מערת אליהו הנביא, המנזרים הכרמליתיים, פסל מריה, האנדרטה לזכר חיילי נפוליאון, האובליסק הבהאי, הבונקרים הבריטיים, הרכבל ועוד. משטח הבסיס נשקף נוף פתוח של העיר התחתית, הים התיכון, מפרץ חיפה, עמק זבולון, הגליל ומישור החוף. זאת הסיבה שראש הכרמל מוגדר הן על ידי אונסק"ו והן על ידי רשות הטבע והגנים בתוכנית המתאר של חיפה כאזור נוף תרבות".

השתיים מסבירות כי תושבי הכרמל הצרפתי "מתנגדים לתוכנית של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לשימוש בשטח לבניית שכונה נוספת בחיפה, אשר מצטרפת לשורת שכונות שכילו את אחרוני השטחים הפתוחים בלב העיר בעשורים האחרונים. אנו סבורים שמדובר בנזק ללא תקנה שיהווה בכייה לדורות. ראש הכרמל הוא שטח ללא תחליף. פוטנציאל השימוש בשטח כמוקד משיכה תיירותי לעיר ולמרחב הוא עצום. על השטח לשרת את כל הציבור במקום מספר מצומצם של משפחות מהמעמד הגבוה שיזכו לבנות בו את ביתם המפואר. תוכנית הקמת השכונה בסטלה מאריס עומדת בסתירה לתוכנית המתאר העירונית המייעדת – ובצדק – את השטח לשימוש ציבורי ומציעה בנייה למגורים בסמיכות לו. אנו ממליצים לבחון את נושא הבעלויות".

 

 

לדבריהן, דרושה חשיבה יצירתית וראייה לטווח רחוק כדי לשקול את הצרכים האמיתיים המתפתחים של תושבי העיר ושל ציפיות תיירות חוץ ופנים: "לאחר שקראתם את בקשתנו, ובטרם תעברו לבחינה מפורטת כזו או אחרת של ההליך הסטטוטורי הכרוך במהלך כזה או אחר, אנו ממליצים לבדוק את היסטוריית הבעלויות של השטח, מפצירים בכם להפעיל את הגיונכם הבריא ולהרהר אם התועלת הכלכלית ארוכת הטווח מבניית עוד שכונת שינה, אחת מני רבות, בשטח עם נדל"ן יוקרתי ככל שיהיה – האם ייתכן שהיא גבוהה יותר מהערך הכלכלי, התרבותי והתיירותי של הקמת פארק מטרופוליני לטובת תושבי השכונות הסמוכות בפרט ותושבי העיר בכלל? האם נכון לבנות בכל פיסת אדמה פנויה בארצנו, שהיתה פעם יפה אך הולכת ולובשת אפור בכל אשר תפנה העין?".

אמיתי ואליעזר ישי ממשיכות וכותבות כי "אנו ממליצים להקים בשטח פארק המקדם ערכים של ידידות ואחווה – הפארק כמפתח לחיבוריות העיר. שטח הבסיס הוא גורם מפתח, מעין חוט שני שמחבר בין פניני התיירות הקיימים בעיר לכדי שרשרת תיירותית אחת מלאה וייחודית במינה. הפארק משלים רצף אטרקטיבי לתיירות חוץ ופנים – מרכז הכרמל, הגנים הבהאיים, רחוב יפה נוף, גן הפסלים, הפארק עצמו, מנזר הכרמליתים, סטלה מאריס והרכבל. לאחר תנועה בנקודות אלו בראש ההר ניתן להמשיך ולרדת באמצעות הרכבל או השביל הקדום למערת אליהו הנביא, למוזיאון הימי, לטיילת הים ולשכונת בת גלים שמתאפיינת בריבוי אמנים ואשר עוברת התחדשות עירונית מאסיבית. נפח התיירות שיזרום לשכונה מהרכבל התחתון ישדרג ויחזק אותה, והיא תהווה עבורם מוקד מושכני נוסף. משם יזרמו התיירים באופן אורגני למושבה הגרמנית או לעיר התחתית, שאף היא עוברת תהליכי התחדשות. כך ייסגר בשילוב עם הכרמלית מעגל טיול למבקרים, ובכך ישאיר אותם לשהייה בעיר ואף לביקור חוזר בה. הפארק יאפשר את מיתוג העיר ברמה בינלאומית כעיר הידידות והאחווה. אנו ממליצים לתכנן פארק שמשתלב במרחב, שמכבד את המרחב ואת התושבים הגרים בסמיכות ומאפשר גם להם ליהנות מנפלאות הטבע הפתוח לציבור הרחב. יש לעצור ולבטל באופן מיידי כל התקדמות בקידום שינוי התב"ע והפיכתו משטח ציבורי לשטח לבניית מגורים".

תושבי הכרמל הצרפתי לא מסתפקים בדיבורים, והם מארגנים הפגנה שתתקיים ביום שישי בשעה 12:15 מול חטיבת הביניים ליאו באק. מארגני ההפגנה קוראים לתושבים "להגיע ולשמור על השכונה כי עומדים לקחת את השטח הציבורי לטובת עוד בנייה".

 

הזמנה לשמור על השכונה

הזמנה לשמור על השכונה

אולי יעניין אותך גם

תגובות

4 תגובות
 1. רז

  ההדמייה בעתבה מיושנת ולא נכונה. בחלטפה הזו בהדמייה עוד היה שטח גדול לפארק לצד מגדלים כמו בשרונה בתל אביב. זו חלופה טובה בהרבה ממה שאושר בסוף בעיריית חיפה. אושרה חלופה של בניינים רבים מדורגים 15-7 קומות שתופסים פי 3 שיח ומשאירים שביל קטן מול המצוק.
  באופן אבסורדי מה שאתם מראים זה עןד הרע במיעוטו מול מה שאושר בסוף

 2. גלי

  תקוותנו – להחזיר את יהב לראשות העיר!!! עשה רבות והמון טוב לעיר וצריך לחזור להנהיג את העיר. בעל כישורים ויכולות לאין שיעור.

 3. יואל גולדברג

  בדובאי המתנגדים היו היסוד הראשון ביציקה של הבניין. כאן הכל כואב ומפריע. ארץ אוכלת יושבה.

 4. אייל חיפה

  חייבים להתנגד לכרישי הנדלן. המועמד היחיד שלא מובל מכספי קרטל קבלנים שחיפה מעניינת אותם רק כנדל"ן זמני זה אביהו האן. היחיד שלא בכיסם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר