בית הספר חוגים החדש (צילום: ועד הורי בית הספר חוגים)
בית הספר חוגים החדש (צילום: ועד הורי בית הספר חוגים)

מנהל לשעבר בבית הספר חוגים הורשע בעבירות של הטרדה מינית

עוזי פיכמן, לשעבר רכז שכבה ומנהל חטיבת הביניים של חוגים, הורשע בבית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה בעבירות של הטרדה מינית נגד שלוש מורות שהיו כפופות לו ועובד נוסף. הרכב של שלושה שופטים הרשיע את פיכמן ב"התבטאויות מבזות ומשפילות שהשמיע לסובביו במהלך עבודתו ביחס למינם או למיניותם" וגזר עליו נזיפה חמורה ופסילה למשך שנתיים משירות המדינה

פורסם בתאריך: 30.5.21 01:17

עוזי פיכמן, מי שהיה רכז שכבה ומנהל חטיבת הביניים של בית הספר חוגים, הורשע, על פי הודאתו, בבית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה בארבע עבירות של הטרדה מינית נגד שלוש מורות שהיו כפופות לו ועובד נוסף. לפיכמן יוחסו אישומים נוספים, שנמחקו במסגרת הסדר טיעון. שלושת השופטים גזרו על פיכמן נזיפה חמורה ופסילה למשך שנתיים משירות המדינה בגין "התייחסויות והתבטאויות מבזות ומשפילות שהשמיע לסובביו במהלך עבודתו ביחס למינם או למיניותם".

האישום הראשון נגד פיכמן מייחס לו הטרדה מינית של א', שהועסקה בכפיפות לו, בין השנים 2017–2019. "במועד מסוים, ובשתי הזדמנויות שונות, פנה הנאשם ל-א' והעיר לה הערות בנוגע ללבושה. בין השנים 2017–2019, במועד מסוים, הנאשם אמר ל-א' על מורה אחרת בבית הספר: 'כנראה שהיא לא מקבלת מבעלה'", כך בתובענה.

האישום השני מייחס לפיכמן הטרדה מינית של ב', שהועסקה בכפיפות לו. "בין החודשים מארס–אפריל 2017, במועד מסוים, הגיעה ב' ושוחחה עם הנאשם על חוויה שהתרחשה במסגרת שיעור עם אחד מתלמידיה, הלומד בכיתת מב"ר. בתגובה השיב לה הנאשם: 'תיקחי אותו, תכניסי אותו ל… שלך ותלדי אותו בחזרה'", כך בתובענה.

באישום השני מתואר מקרה נוסף: "בין השנים 2012–2015, הגיעה ב' לישיבה בבית הספר, כשהיא לובשת לגופה מכנסיים בצבע ורוד. משראה הנאשם את ב' פנה אליה באומרו: 'בעלך מוריד את זה מעלייך בליקוק'".

האישום השלישי מייחס לפיכמן הטרדה מינית של ג', שהועסקה בכפיפות לו, ושל אחרות. מהתובענה: "בין השנים 2018–2019, עובר לסוף שנת הלימודים, במועד מסוים, קיים צוות בית הספר פגישה במסעדה בחוצות המפרץ. בעת שהיו במסעדה, הצטלמה מלצרית העובדת בה, כשרגליה מפושקות. הנאשם הביט על המלצרית ואמר: 'מה היא רוצה שאכנס לה בפנים?'.

"בין השנים 2018–2019, במועד מסוים, הגיעה לבית הספר, אם של אחד התלמידים. משראה הנאשם את האם, פנה אל ג' שלא בנוכחות האם, באומרו: 'ראית איך היא מדברת, מעניין איך זה הולך לה בלילה'… בין השנים 2018–2019, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, פנה הנאשם לאחת מעובדות בית הספר ובנוכחות ג', התבטא באופן בוטה על חיי המין של המנקה המועסקת בבית הספר".

 

 

האישום הרביעי מייחס לפיכמן התנהגות בלתי הולמת שעניינה התבטאות בזויה. מכתב האישום: "ד' הועסק בבית הספר בתקופה הרלוונטית לתובענה. עובר לשנת 2015, במועד מסוים, ד' ניהל פגישה עם אמו של תלמיד. בסיום הפגישה, פגשה האם בנאשם ואמרה לו בעודה מצביעה על ד': 'עובד אלף אלף. בתגובה לכך ולאחר שהאם עזבה את המקום, הנאשם אמר ל-ד': 'היא לא רוצה את הא' שלך, היא רוצה את הזין שלך'".

התביעה טענה, כי מעשיו של הנאשם מהווים עבירות של הטרדה מינית ובכך פגע הנאשם במשמעת בשירות המדינה והפר הוראות חוק וכן התנהג התנהגות שאינה הולמת עובדי מדינה ופוגעת בשמו הטוב של שירות המדינה ותדמיתו.

תובעת שירות המדינה, עו"ד סיוון אביטן, נימקה את הסדר הטיעון ב"קשיים ראייתיים רבים בתיק, והאפשרות שהמתלוננות לא ישתפו פעולה בהליך המשמעתי שיתנהל בבית הדין ויימנעו מלהעיד". לדבריה, המטרה העיקרית של הרחקתו של פיכמן מבית הספר הושגה. "עם זאת, אין להתעלם ממעשיו החמורים. הנאשם נהג להטריד מינית, באופן חוזר, את המתלוננות בתוך בית הספר בו עבדו; במשך הזמן נעשו התבטאויותיו בוטות יותר ויותר. חומרת העבירות מתחדדת נוכח מעמדו של הנאשם כמנהל בית ספר, שייעודו להתוות את הדרך החינוכית של המוסד כולו ולהקנות ערכים לדור הצעיר, ונוכח העובדה שהמעשים בוצעו בסביבת העבודה המשותפת כאשר מתקיימים פערי מעמדות בין הנאשם למתלוננים. הנאשם לא נכשל באופן רגעי; המדובר בדפוס פעולה חוזר שנמשך תקופה משמעותית", דברי אביטן.

בגזר הדין כתבו השופטים עו"ד אורי כהן (אב בית הדין), עו"ד פיראס פארג' וטובה בן ארי: "הנאשם כשל בהשמעת ביטויים מיניים מכוערים ומבישים כלפי הסובבים אותו, וזאת לאורך זמן ובדפוס התנהגות ממושך, הכל כמפורט בארבעת האישומים שבתובענה. למקרא האישומים התקשינו להאמין שהם יצאו מפיו של איש חינוך, מנהל חטיבת ביניים, שייעודו הקניית נורמות וערכים ראויים לתלמידים".

עו"ד יניב ברוך (צילום: מאוריסמו צלמים)

הסנגור עו"ד יניב ברוך (צילום: מאור צלמים)

השופטים הוסיפו: "בהתנהגותו זו יצר הנאשם סביבת עבודה עוינת במקום העבודה. מול חומרת העבירות, שקלנו לקולא את הודאתו של הנאשם ולקיחת האחריות על מעשיו. הנאשם פרש מעבודתו (הנאשם בן 63; פרש לגמלאות ב-31 באוגוסט האחרון – ח"ה), ואין ספק שמעשיו הנקלים ימשיכו ללוותו זמן רב. הגם שהסדר הטיעון מקל במידה רבה עם הנאשם, שעה שלא הוטל עליו כל אמצעי משמעת כלכלי, אנו מוכנים לקבל דברי התביעה שהייתה חייבת להתקשר בהסדר נוכח קשיים ראייתיים בתיק ואי נכונות של עדים להעיד".

לסיום כתבו השופטים: "דעת הרוב סברה שבנסיבות העניין הסדר הטיעון סביר, ולמרות שהנאשם נפסל למשרד החינוך לשנתיים בלבד, חזקה על המשרד שלא יעסיקו כלל בשירותיו, בכל תפקיד, לרבות בתפקידי ייעוץ. מנגד, חברת המותב סברה, כי תקופת פסלותו של הנאשם למשרד החינוך צריכה לעמוד על ארבע שנים (עד הגיע הנאשם לגיל 67, גיל הפרישה הקבוע בחוק), זאת נוכח עוצמת הפסול שדבקה במעשיו המחייבת הרחקתו המוחלטת ממערכת החינוך".

סנגורו של פיכמן, עו"ד יניב ברוך, מסר בתגובה: "בית הדין קיבל את עמדת ההגנה ונעתר ברוב דעות (2 מול 1) להסדר הטיעון ולעמדת ההגנה, על פיה מדובר בתיק שנפלו בו פגמים מהותיים היורדים לשורשו של ההליך. בסופו של יום, כל האישומים המהותיים נמחקו מכתב האישום המקורי ונותרנו עם נזיפה חמורה ותו לא".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

6 תגובות
 1. עובד

  לעוזי ישנן גם תכונות טובות והרבה. עבדתי תחתיו עשרות שנים , תמיד ידע להשיא עצות טובות, לסייע ומעולם לא התנשא על אחרים. אפשר קצת לאזן, אף אחד לא ימות מכך.

 2. אמא לבנות

  הגיע הזמן שמישהו שם לזה סוף.הוא נהג להעיר הערות גסות גם באוזני התחמידות שלו עונש קל מדי ,אולי עכשיו גם קטינות ידברו והאמת שכולם הסתירו תצא לאור .

 3. דני

  מהיכרות אישית חייב להגיד שמדובר באוסף של האשמות מופרכות…עוזי לא נוהג כך וזאת בושה שאתם שופכים את דמו

 4. גלי

  באמת שיתבייש . דיבור מבזה ולא ראוי. העונש שקיבל קל מדי ובמילא לא פוגע בו.
  לא ראוי להיקרא איש חינוך גם אם היה טוב בתחומים אחרים.

 5. ורד

  היה מורה פרטי שלי במשך שנים לפני יותר מ30 שנה. אני זוכרת איש מקסים ויוצא דופן. למעשה החזיר לי את האמון באנשים מבוגרים, במורים. הייתי אז דיי בעייתית כניראה ולהבדיל מהם התייחס אלי בכבוד ובגובה העיניים. שובר לי את הלב לקרוא את מה שעשה.

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר