מנחם קפלן (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)
מנחם קפלן (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)

שאילתה: בעירייה אין מאגר נתונים עדכני, ומשפחות נזקקות לא מקבלות תווי מזון

חבר מועצת העיר מנחם קפלן טוען בשאילתה שהגיש, כי תושבים רבים שנפגעו כלכלית מהקורונה לא מקבלים את המענק שמגיע להם. "המערכת אינה מסוגלת להעמיד מאגר נתונים טריוויאלי שאמור להיות קיים בהינף שליפה. תושבים רבים לא זכו למענק, וקיים חוסר ודאות גדול לגבי המשך הפעימות"

פורסם בתאריך: 14.6.21 15:16

חבר מועצת העיר מסיעת "דגל לתושב", מנחם קפלן, הגיש שאילתה בנושא תווי הביטחון התזונתיים למשפחות מוחלשות, שבה הוא טוען, כי עיריית חיפה לא צלחה בהעמדת מאגר נתונים עדכני לצורך קביעת הזכאות ולכן תושבים רבים, הזקוקים לתווים, לא קיבלו אותם.

בפברואר האחרון הודיע משרד הפנים על חלוקת כרטיסי מזון לאוכלוסיות זכאיות שנפגעו כלכלית בעקבות משבר הקורונה, בשיתוף הרשויות המקומיות. תקציב המשרד שהוקצה לכך, בגובה של כ-700 מיליון שקלים, אמור לסייע לכמיליון איש. בהפעלת החלוקה בחיפה והצפון זכתה עמותת "פתחון לב".

הקריטריונים לקבלת תווי הביטחון, כפי שקבע משרד הפנים: "מי שמקבל הנחה בארנונה בשיעור של יותר מ-70 אחוז לפי מבחן הכנסה ואזרחים ותיקים המקבלים גמלת הבטחת הכנסה, בכפוף לנתונים הקיימים במחלקות הגבייה ברשויות המקומיות. כל אלה יהיו זכאים לתווים ללא צורך בהגשת בקשה מיוחדת, והתווים יגיעו לבתיהם באמצעות שליח. זאת בהינתן שברשות המקומית מעודכנים פרטי הכתובת של הזכאי והטלפון הנייד שברשותו. אם אין כתובת או טלפון נייד – יש לעדכן את הרשות המקומית בפרטים".

בשאילתה שהגיש קפלן הוא טען, כי עיריית חיפה לא צלחה בהעמדת מאגר נתונים עדכני לצורך קביעת הזכאות. "משרד הפנים פרסם, כי הוא מעמיד מענק בתקופת הקורונה תחת הכותרת 'תווי ביטחון תזונתי למשפחות מוחלשות', כשהקריטריון לזכאות המענק היא הנחה בארנונה על פי מבחן הכנסה", כותב קפלן, "הרשות, מצידה, על מנת שתושביה יזכו במענק, צריכה אך ורק להעביר נתונים עדכניים של רשימת מקבלי ההנחה ומספר נפשות לבית אב. דא עקא, עיריית חיפה לא צלחה בהעמדת מאגר נתונים עדכני לצורך קביעת הזכאות, דבר שהביא לנזק כספי בלתי נתפס למשפחות נזקקות הנשענות על מענק זה".

 

 

עוד כותב קפלן: "המערכת אינה מסוגלת להעמיד מאגר נתונים טריוויאלי שאמור להיות קיים בהינף שליפה. אציין כי עשרות רבות של פניות שהעברתי בשבועות האחרונים לא הביאה לתוצאה מספקת, כך שתושבים רבים לא זכו למענק, וקיים חוסר ודאות גדול לגבי המשך הפעימות. יודגש, כי לא מדובר בכספי רשות כלל, ועל הרשות מוטל אך ורק 'לעשות מאמץ' ולהעביר נתוני מערכת עדכניים לגורם הרלוונטי, על מנת שתושבי העיר יזכו למענק המגיע להם על פי כל דין".

בסיום השאילתה, מבקש קפלן מענה לשאלות הבאות: האם הנתונים הרלוונטיים אינם קיימים במערכת; מדוע הרשות אינה ממנה גורם אחראי מטעמה המכיר את הנתונים, שלפחות ייתן מענה לתושבים הנמצאים בחוסר ודאות הנדחים הלוך ושוב; האם ישנה תוכנית לפתרון על מנת שהתושבים יקבלו את מלוא כספם המגיע להם על פי דין.

קפלן מסר בתגובה: "לפני כחצי שנה פרסם משרד הפנים על מתן מענק תווי ביטחון תזונתי למשפחות מוחלשות. זהו פרויקט בעל שלושה ראשים – משרד הפנים, עירית חיפה ועמותת פתחון לב. לצערי, הפרויקט נתקל מראשיתו בקשיים, כאשר רבים מהזכאים לא קיבלו כלל תווים ורבים אחרים קיבלו מענק חלקי בלבד. לשכתי קיבלה מאות פניות של אזרחים שביקשו עזרה. לשמחתי, לחלקם הסתדרו הדברים, אבל לרבים אחרים לא".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

4 תגובות
  1. א.א חיפה

    מה עם שרותי רווחה העובדים בשיתוף עם בתי הספר. יודעים איזה משפחות נזקקות. בעבר כך נהגו. עבדו בשיתוף עם עובדים קהילתיים אשר ידעו והכירו משפחות נזקקות. מה קרה הפסיקו לעבוד.

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר