שירלי אנסל אבני ורישרד אנסל
שירלי אנסל אבני ורישרד אנסל

חזירי הבר של חיפה מככבים גם בהולנד

שירלי אנסל-אבני, המתגוררת בפרבר סמוך לאמסטרדם, מוטרדת מאוד מחזירי הבר של חיפה. אמה שגרה בכרמל חוששת לצאת לבדה מהבית, ובנוסף, בשנה הבאה בנה אמור לחגוג בר מצווה בארץ עם כ-200 אורחים מחו"ל. "רציתי לשכן אותם בבתי המלון השונים בכרמל, אבל אני לא אעשה להם את הטראומה הזו. זוהי נקודה חשובה - חזירי הבר פוגעים בתיירות"

פורסם בתאריך: 21.6.21 09:08

תופעת חזירי הבר שהשתלטו על רחובות חיפה זכתה לכותרות ראשיות בעיתונות הכתובה והמשודרת. קילומטרים של מילים ושעות של צילומי וידיאו וסטילס נשפכו על הנושא. הדאגה מהתופעה וההתעניינות בה כבר חצו גבולות ולאחרונה היא מייצרת שיח ער ופעיל באמסטלפיין, פרבר סמוך לאמסטרדם, שבו מתגוררים רוב יהודי הולנד. מתברר שחזירי הבר של חיפה תפסו גם כותרת ראשית בעיתון "דה טלגרף" הפופולארי בעל תפוצה של כחצי מיליון עותקים מודפסים בכל בוקר.

"פלישת חזירי הבר בחיפה מובילה לגירושים", זעקה כותרת הידיעה שמתארת את סבלם של החיפאים, ביניהם בני זוג מהכרמל ששני חזירים התנחלו בחצר האחורית של ביתם והם חלוקים בדעתם איך לטפל במפגע. בעוד האישה חובבת חזירים, בעלה המבועת שלח לה מכתב מעורך דינו, בו הוא מציין שאשתו מאכילה חזירים וטוען כי הדבר מסוכן והוא חושש לחייו.

"פלישת חזירי הבר בחיפה מובילה לגירושים". כותרת ב"דה טלגרף" ההולנדי

"פלישת חזירי הבר בחיפה מובילה לגירושים". כותרת ב"דה טלגרף" ההולנדי

הסיפור האקזוטי הזה אולי נשמע מופרך, אך לא כך חושבים חברי הקהילה היהודית-ישראלית המקומית. שירלי אנסל-אבני, חיפאית לשעבר, מנהלת פרויקטים בקהילה היהודית, מתגוררת בפרבר זה 16 שנים. אנסל-אבני מאוד מוטרדת מתופעת חזירי הבר בחיפה, במיוחד לאחר שהיא שומעת דיווחים על בסיס יומיומי מאמה, המתגוררת ברחוב הברושים בכרמל, שפוחדת לצאת לבדה מהבית בכל שעות היממה.

"אני עוקבת כבר הרבה מאוד זמן בהשתאות אחרי הזנחת נושא חזירי הבר", אומרת אנסל-אבני ל"כלבו – חיפה והקריות" בשיחה טלפונית מהולנד, "אני מודעת לפחד ולחרדה של התושבים ולבעיה התברואתית שהמטרד הזה יצר. אני יודעת שכל הניסיונות לפנות בנושא לראש העיר כשלו. הייתי רוצה להעלות נקודה חדשה, שעדיין לא חשבו עליה: הפגיעה בתיירות. החזירים של חיפה הגיעו גם למהדורות החדשות בהולנד ובאנגליה. לאנשים מחוץ לישראל, חיפה מצטיירת ככפר נידח בתאילנד או במדינת עולם שלישי אחרת, שמסתובבים בה חזירים לאור יום ברחובות. הדבר מרתיע תיירים פוטנציאליים להגיע לעיר".

זו הדעה הרווחת בקהילה?

"לגמרי. בשנה הבאה הבן שלי יחגוג בר מצווה, ואני ממש מתלבטת. כ-200 אורחים מהולנד, יהודים ונוצרים יגיעו לחגוג איתנו. רציתי לשכן אותם בבתי המלון השונים בכרמל, אבל אני לא אעשה להם את הטראומה הזו".

 

 

את עצמך לא חווית זאת.

"בגלל הקורונה לא היינו בארץ כבר שנתיים, אבל אני מחוברת לקבוצת ווטסאפ מאוד פעילה בעניין החזירים. בתור מישהי שגרה רחוק, זה הזוי מה שקורה בעיר. הפחד, הבעיה התברואתית, ההזנחה. אני העליתי בקבוצה את העניין התיירותי. אנשים בהולנד המומים, זה גם כל כך מוריד מהרפיוטיישן של העיר. אני לא מנסה לעשות פרובוקציה, אני ממש בבעיה, כי התמונות של הזוהמה והפחים ההפוכים מתפרסמים בעולם וזה מאוד מרתיע את האורחים שלי. אולי ראש העיר תעשה משהו בנידון, לאחר שתבין כי התיירות הפוטנציאלית לעיר תיפגע. אגב, בעלי ההולנדי, רישרד, כתב לה בטוויטר. כמובן שהוא לא קיבל תשובה".

מתוך הציוץ בטוויטר של רישרד אנסל לעינת קליש רותם

מתוך הציוץ בטוויטר של רישרד אנסל לעינת קליש רותם

מה הוא צייץ?

"על כך שאנחנו מתעתדים להגיע בספטמבר לביקור בחיפה והוא חושש. הוא חושש לילדינו ולבריאות של כולנו. הוא תהה איך יכול להיות שבשנתיים האחרונות לא נעשה דבר למיגור התופעה, שעליה הוא קרא בעיתון הולנדי. 'כראש עיר של העיר היפה הזו', הוא כתב לה, 'את אמורה להגן על אזרחיה ולקדם את חיפה בחו"ל. זו לא הדרך. אני מקווה שתטפלו במצב בהקדם האפשרי ושמשפחתי בחיפה תוכל לבלות בשלווה, ואנחנו נהנה מהטבע מבלי שיתקפו אותנו'. הוא גם כתב לה שהוא מחכה לרגע שיפסיקו לצחוק עליו באמסטרדם שחיפה היא עיר ענייה שחזירי הבר השתלטו עליה".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

15 תגובות
 1. ליאור

  חזירי הבר לא כאלה גרועים… לדעתי הם לא יגרמו טראומה לאף אחד אם לא ילטפו אותם או ינסו להכאיב להם, כי אז החזירים עלולים להכאיב בחזרה…

 2. חיפאי גאה

  חזירי הבר בחיפה מרתיעים תיירים? נהפוך הוא – חברים שלי הבטיחו לבנם טיול סאפארי לבר מצווה ובאו לחיפה!

 3. דבי

  שמחה שיש להם זמן לדאוג לנו ולמצב התיירות אצלנו מאמסטרדם המתמוטטת.

 4. שרי

  עד שלא יהיו הרבה תביעות מחברות הביטוח לא יעשה דבר
  ברגע שחברות הביטוח יבינו שהן הנפגעות יעשו הרבה ומהר ולא נראה עוד חזירים בכבישים.
  יש כבר לא מעט רכבים שנפגעו ומקרי תקיפה . צריך לתבוע על הנזקים כדי שמשהו יזוז.

 5. משה רבינו

  סיפר חבר שבאפריקה מכניסים טבאסקו לתוך תפוז והקופים לא חוזרים. מה לתת לחזיר עם טבאסקו חריף?

 6. ...

  בהודו לא הורגים פרות כי הן קדושות. בישראל לא הורגים חזירים כי הם טמאים התוצאה ברחובות זהה –

 7. חיפאי שלא אוהב חזירים

  טוב שמדברים על הנושא.
  אולי הרשויות יואילו להגיב ולמגר את הנגע.

 8. ציפי

  חזירי הבר בחיפה אינם מרתיעים תיירים וגם לא תושבים מקומיים. לא להגזים.

 9. אלון

  היא מאוד מוטרדת ממצב החזירים בחיפה? וממצב אלפי הטילים שניחתו על ישראל לפני חודש – היא גם הייתה מוטרדת , כי אז לא שמענו אותה.

 10. נינוש

  החזירים הרבה פחות מסוכנים מזיהום האויר במפרץ חיפה. הם חמודים ומהוים אטרקציה! משפחתי וחברים מאד מתלהבים מהם.

 11. אני מאמין

  לא מבים איפה את רואה בעיה~~~~ טיול חינם לספארי של המזרח התיכון , ביקור בעיר בה גדלנו פשוט מחזיר נשכחות מהילדות בהם סוס ועגלה הסתובבו ומכרו קרח/פירות/ועוד מיני מאפים שונים . אז מה זה חזיר בר קטן וחמוד אשר מסתובב על כל המשפחה לביקור נימוסים ברחובות העיר

 12. עדי

  מחכים לאסון אז יטפלו בבעיה . חזירים בכל שעות היום מסתובבים
  ממש מפחיד .

 13. אראלה

  הגזמת הגב. מהולנד….אם כך תזמיני את אורחייך לאמסטרדם
  שם אין חזירים,רק למען תדעי אני חיפאית ויוצאת ונכנסת הביתה הרבה חלפו על פני הרבה חזירים גם על 2…עוברת לידם והם עוברים לידי אם לא מציקים להם או מנסים לפגוע בהם הם לא עושים מאומה,סתם מפחידים אותך, הסיכוי שתפגשי אותם נמוך
  מזל טוב

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר