מרכז החינוך ליאו באק (צילום: בועז כהן)
מרכז החינוך ליאו באק (צילום: בועז כהן)

האזבסט בליאו באק: ההורים טוענים כי בניגוד להבטחות הם אינם שותפים לתהליך

בפגישה של ההורים עם ראש העירייה קליש רותם סוכם כי תוקם ועדת היגוי, שבה יהיו חברים גם נציגי הורים, וכמו כן תיפתח קבוצת ווטסאפ ייעודית לצורך עדכונים שונים. נכון להיום, כשלושה שבועות לאחר הפגישה, לטענתם, דבר מכך לא קוים, ויתרה מכך, לפגישה שהתקיימה השבוע בעירייה בנושא, נציגי ההורים לא הוזמנו

פורסם בתאריך: 8.7.21 20:12

הורים לתלמידים בבית הספר ליאו באק טוענים כי עיריית חיפה אינה משתפת אותם בתהליך העתידי של פינוי האזבסט מבית הספר, זאת בניגוד להבטחות שניתנו להם בפגישה עם ראש העירייה עינת קליש רותם וממלא מקומה נחשון צוק.

נושא הסרת לוחות האזבסט ממבנה החטיבה העליונה של בית הספר, שנמשך זה כמה שנים, כלל חילופי האשמות והתכתבויות בין הנהלת בית הספר, הנהלת העירייה והמשרד להגנת הסביבה. בשנת 2000 בוצע בבית הספר, בליווי המשרד להגנת הסביבה והוועדה המקצועית לאזבסט ואבק מזיק, פרויקט לאיטום האזבסט והכנסתו תחת חיץ. אלא שעם הזמן התברר, כי התקנת החיץ אינה מבטיחה באופן מלא את מניעת הסיכון לחשיפה לאזבסט וכי האזבסט הפריך שהותקן לפני עשרות שנים במבנה, והחומרים המלכדים שהוספו לו, מוסיפים להתבלות ולהתפורר. באוגוסט 2011 נכנס לתוקפו "החוק למניעת מפגעי אזבסט ואבק מזיק" שאוסר על שימוש באזבסט בבנייה חדשה ומחייב את הסרתו ממבני ציבור קיימים בתוך עשר שנים.

לשם הסרת האזבסט בליאו באק הקצה המשרד להגנת הסביבה תקציב של 5 מיליון שקלים. על פי החוק, בית הספר חויב להסיר באופן מלא את לוחות האזבסט עד 4 ביולי בשנה זו. בשנה שעברה התפתח עימות בין הנהלת בית הספר והעירייה, כשמנכ"ל בית הספר, הרב אופק מאיר, האשים את העירייה בעיכוב הפרויקט, ואילו בעירייה טענו מנגד, כי אופק מסר להם נתונים חלקיים ומטעים. מכיוון שלא הושגו הסכמות, הוחלט על דחיית העבודות להסרת האזבסט לשנה זו. בחודש מאי האחרון, הודיעה העירייה כי היא משהה באופן רשמי את הסכם הביצוע להסרת האזבסט, שנחתם באותו החודש עם בית הספר וכן את פרויקט ההסרה, בנימוק, כי חוות דעת שניתנה לפני ארבע שנים על ידי המפקח, ששירותיו נשכרו כעת, המתריעה על מסוכנותו של הפרויקט, הוסתרה ממנה. במקביל להתפתחות זו, שלחו יושבי הראש של ועדי ההורים מכתב אל יו"ר מועצת המנהלים של מרכז החינוך, בתיה רומן, שבו דרשו כי עד 27 במאי שנה זו תוצג בפני כל הורי בית הספר תוכנית למבנים חליפיים לכל שנת הלימודים ללא כל תלות באישור אכלוס למבנה.

התפתחויות אלו הביאו להתערבותו של המשרד להגנת הסביבה בנושא, שדרש את הסרתו המיידית של האזבסט וכתב: "על העירייה והמוסד החינוכי לפעול באופן מיידי להתקשרות עם בעלי המקצוע הנדרשים על מנת לבצע ולסיים את הסרת האזבסט לפי המועד הקבוע בחוק וללא הפרעה לפתיחת שנת הלימודים הבאה".

בחודש שעבר כבר הודיעה העירייה כי נענתה לבקשות ההורים למציאת מבנים חלופיים וכי תעמיד לטובת תלמידי בית הספר את מבני החינוך ברמת הנשיא וכן את מבנה העירייה, בית רות. על החלטה זו שמעו הורי תלמידי ליאו באק והורי תלמידי רמת הנשיא לראשונה מהפרסומים בתקשורת.

לנוכח אי הבהירות והבלבול שנוצרו בקרב הורים רבים, קיימה קליש רותם לקיים לפני כשלושה שבועות מפגש "אצלנו בלשכה" עם הורי ליאו באק ותושבי שכונת הכרמל הצרפתי. במפגש, כך טוענים הורי בית הספר, הוחלט על הקמת מעין "ועדת היגוי", שתכלול נציגי הורים מליאו באק, מרמת הנשיא, מהשכונה, מהעירייה ומהנהלת בית הספר, וכי במסגרת זו תיפתח קבוצת וואטסאפ, שבאמצעותה יעודכנו ההורים בתהליכים העתידיים. לשם כך נרשמו ארבעה נציגים מליאו באק, שני נציגים מטעם שכונת כרמל צרפתי, שני נציגים מבית הספר רמת הנשיא ונציג אחד של בית הספר רמות. אלא שלמגינת ליבם של ההורים, שלושה שבועות אחרי המפגש עם קליש, לא הוקמה ועדת היגוי וגם לא נפתחה קבוצת וואטסאפ.

 

 

אתמול (רביעי), למדו ההורים לראשונה – מהודעה שנשלחה להם מטעם בית הספר – על ההחלטה לצאת למכרז קבלנים לביצוע הפרויקט. לשון ההודעה: "היום התקיימה ישיבה בפורום רחב בחדר הדיונים במועצת העיר. האווירה בישיבה הייתה חיובית מאד ונכחו בעלי תפקידים בכירים בעירייה ובמשרד החינוך. העירייה פועלת ועושה כמיטב יכולתה לממש את התחייבותה בנושא המתחמים החלופיים. בימים הקרובים ייקבעו סיורי שטח אחרונים ולאחריהם נעדכן באופן סופי בהחלטות העירייה בנושא. בנושא הפרויקט עצמו, התקבלה החלטה בעירייה לצאת למכרז קבלנים נוסף. המשמעות היא שצפוי להתפרסם מכרז נוסף לביצוע הפרויקט בימים הקרובים, כאשר מועד הגשת הבקשות על ידי הקבלנים נקבע לסוף יולי. לאחר מכן צפויה להתכנס ועדת מכרזים עירונית אשר תבחר בקבלן המתאים ביותר לביצוע הפרויקט, בשאיפה שהוא שיתחיל לעבוד בסוף יולי-תחילת אוגוסט".

הורים רבים מביעים סקפטיות שהעבודות יחלו בזמן כפי שמחייב החוק בזמן כה קצר, ומתרעמים על היעדר שיתופם בהחלטות שנוגעות לגורל ילדיהם ומהלך הלימודים לשנה הבאה. אחד ההורים אף הגדיר זאת כ"סיבוב שעשתה העירייה עלינו, ההורים".

עינב פרלה, יו"ר ועד הורים תיכון ליאו באק: "אני לא מצליחה להבין מה הייתה המטרה של הפגישה איתנו, האוכלוסיות שעומדות להיפגע מהפרויקט, קרי – רמת הנשיא, תושבי שכונת כרמל צרפתי, הורי ליאו באק – אם המטרה הייתה שנוציא קיטור, זו בושה וחרפה. לא בשביל זה אני מבטלת את זמני. הזמן שלי מאוד יקר ואני בטוחה שגם זמנה של ראש העיר שלנו הוא מאוד יקר. אני מצפה שכשארגון אומר שתיפתח קבוצה, שיהיו בה גורמים שיעודכנו בבת אחת ויפיצו את זה הלאה, במקום שכל קבוצה תעודכן בנפרד, וחושב שהדבר הנכון, לפחות על פניו, זה לייצר שיתוף פעולה, – שלושה שבועות נראה לי מעל ומעבר. זה מעיד בעיניי על מידת מה של בעיתיות בהתנהלות ואפילו, אומר זאת בזהירות רבה, מידת מה של זלזול".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר