עורך דין לגירושין בחיפה ובקריות, עו"ד נרקיס לביא (צילום: יח"צ)
עורך דין לגירושין בחיפה ובקריות, עו"ד נרקיס לביא (צילום: יח"צ)

עו"ד בחיפה והקריות: על ידועים בציבור והחשיבות בעריכת הסכמי ממון

עו"ד נרקיס לביא מסביר כיצד החוק בישראל מגדיר ידועים בציבור ומה מומלץ לעשות כשנכנסים לקשר זוגי

פורסם בתאריך: 14.7.21 15:07

עו"ד נרקיס לביא מסביר על חשיבות עריכת הסכמי ממון וצוואות בקרב זוגות המוגדרים כידועים בציבור, כמו גם בקרב זוגות נשואים: "ידועים בציבור במדינת ישראל מוגדרים כבני זוג שחיים יחד ללא נישואין ומנהלים סוג של משק בית משותף. מדובר בהגדרה משפטית שטומנת בחובה חובות וזכויות. עם זאת, החוק במדינת ישראל אינו קובע במפורש מי הם אותם ידועים בציבור. ההגדרות והמבחנים לשאלה 'מי הם ידועים בציבור?' נקבעו  בפסקי דין רבים שבהתקיימם ייחשבו בני הזוג  כידועים בציבור.

מבחנים אלה בודקים בעיקר חיים משותפים וניהול משק בית משותף, כאשר כל מקרה נבחן לגופו ומנעד האפשרויות רחב ואינו חד משמעי וברור.

בדומה לזוגות נשואים, ידועים בציבור  צוברים זכויות הדדיות, רכוש משותף וזכויות פנסיוניות ויש להם את הזכות לעתור לבית המשפט בתביעה לאיזון משאבים בהתאם ל "חוק יחסי ממון".  בנוסף, סוגיית איזון המשאבים תצוץ בכל מקרה בעת פטירה של אחד מבני הזוג.

המצב המשפטי הואו כזה שהפסיקות אינן אחידות כאשר כל מקרה נבחן לגופו. כפועל יוצא נוצר קושי  להשיב ללקוח על השאלה: האם במקרה המסוים שלו הוא יוגדר כידוע בציבור.

כך לדוגמה, מקרה שבו בני הזוג מעולם לא קיימו יחסי אישות – קבע בית המשפט, כי אף על פי כן הם ייחשבו כידועים בציבור. לעומת זאת, בני זוג שחיו יחדיו במשך 30 שנה תחת אותה קורת גג – בית המשפט קבע במקרה זה, כי הם אינם נחשבים כידועים בציבור לצורך איזון הזכויות.

מסיבות אלה וסיבות נוספות, מומלץ מאוד לערוך מבעוד מועד הסכמי ממון וצוואות על מנת למנוע עוגמת נפש וסכסוכים עתידיים שעשויים להתגלע במועד איזון הזכויות ופירוק שיתוף, הן במקרה של פירוד והן במקרה של פטירה.

חוק הירושה מגדיר שידוע בציבור יורש את בן זוגו וחשוב להבין שהמבחנים לצורך ההורשה מקלים מאוד ביחס למבחנים בכל הנוגע לאיזון משאבים.

כך למשל במקרה של לקוחה שאביה, שהייתה לו בת זוג מספר חודשים בטרם פטירתו, הלך לעולמו ולא ערך צוואה, בת הזוג ירשה את מחצית נכסיו ובתו ירשה את המחצית השנייה ומכאן החשיבות הרבה להסדרת הסכמי הממון והצוואות.

כאמור, החוק בישראל שמסדיר את יחסי הממון בין בני זוג בפירוד, אינו מבחין בין זוגות נשואים ובין ידועים בציבור, שכן הפערים מצטמצמים וישנם זוגות רבים שאינם נישאים כדת וכדין, ביניהם פסולי חיתון, בני זוג מאותו המין, בני זוג מדתות שונות, כהן וגרושה ו/או כאלה הבוחרים בנישואים אזרחיים.

ההבחנה היחידה שעושה החוק בין זוגות נשואים וזוגות שאינם נשואים היא שבני הזוג הנשואים צריכים לתת תוקף משפטי ולאשר את הסכם הממון ביניהם בערכאה שיפוטית ואילו אלה שאינם נשואים פטורים מהליך אישור ההסכם בפני ערכאה שיפוטית.
הבחנה זו נוצרה מכוח ההשפעה שיש לבני הזוג הנשואים זה על זו. כך למשל, מקרה של אירוע בו הבעל גילה שאשתו בוגדת בו ומיד ביקש להחתימה על ויתור על נכסיהם המשותפים ועל הדרישה לתשלום מזונות ילדים במידה ויתגרשו וזאת למרות פערי השכר העצומים ביניהם. לפיכך, גם לזוגות נשואים ובמיוחד כאשר הנישואים הם בגיל מאוחר או בסיבוב שני, מומלץ לערוך הסכמי ממון וצוואות, מכיוון שהנתונים במדינת ישראל הם כאלה שכשליש מהזוגות מתגרשים ומגיעים למאבקי כוח קשים, במיוחד כאשר מדובר בבעלות על נכסים.

בכל מקרה, מומלץ לערוך הסכמי ממון וצוואות אצל עורכי דין מנוסים שעוסקים בתחום וזאת משום הניואנסים שרלוונטיים לכל מקרה ומקרה יכולים להשפיע על המצב העתידי בצורה נחרצת.

הכי חשוב הוא לערוך הסכמים שצופים ככל הניתן את פני העתיד וגם כאן הניסיון של עורך ההסכם חשוב עד קריטי מאוד.

על מנת למנוע טעות חשוב להדגיש כי הסכם ממון כוחו יפה רק במקרה של פירוד בין בני הזוג ואילו צוואה כוחה יפה רק במקרה של פטירה, כך שעריכתו של אחד מהמסמכים לא תביא לפתרון כולל.

יישום של כל הנאמר לעיל ימנע מצבים מסובכים עתידיים ויאפשרו לבני זוג נשואים וידועים בציבור לתכנן את העתיד כפי שהם חושבים שנכון עבורם.

נרקיס לביא, עורך דין לגירושין בחיפה ובקריות, 

שד' בן גוריון 63, קרית ביאליק

טל': 04-8581441, 054-6664323

לדף הפייסבוק >>> 

למעבר לאתר הבית >>> 

  • אין הכתוב מהווה ייעוץ משפטי.

תוכן שיווקי


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר