יצירה של יאסוהירו סוזוקי (צילום: באדיבות מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית)
יצירה של יאסוהירו סוזוקי (צילום: באדיבות מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית)

סתיו יפני

אקדח שיורה טיפות עיניים, כרוב שהפך לקערה, "עלים ממצמצים", שבהם נטמעים המבקרים במוזיאון, גלי ים על מצע של ספר ענק וביקור ביפן גם ממרחק של אלפי קילומטרים * שתי תערוכות – של מעצב-העל היפני יאסוהירו סוזוקי ושל הפסל הישראלי חתן פרס ישראל, דני קרוון, שיצר אמנות סביבתית ביפן, ייפתחו בשבת הקרובה במוזיאון טיקוטין

פורסם בתאריך: 7.11.21 11:08

בשבת הקרובה ייפתחו במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית שתי תערוכות מרהיבות. האחת –  תערוכת יחיד ראשונה בישראל לאמן העיצוב יאסוהירו סוזוקי, שנמנה עם המעצבים המובילים ומעוררי העניין בעולם, והשנייה – "יפן של קרוון", המציגה את עבודותיו של הפסל, חתן פרס ישראל, דני קרוון, שהלך השנה לעולמו.

יאסוהירו סוזוקי אינו עומד בהגדרה הקונבנציונלית של מעצב, מכיוון שאינו מגביל את יצירותיו רק למוצרים אסתטיים ושימושיים, עבודותיו הם דגם יחידני. בגישה מדעית שזורה בהומור משובח, מנתק סוזוקי חפצים משימושיהם היומיומיים והמוכרים, ומעניק להם זהות חדשה. כך, עלי כרוב הופכים לקערה, אקדח יורה טיפות עיניים ועץ מחליף את עליו בעיניים. בתערוכה מונגשים מוצר, איור וטקסט – שלושת הממדים בהם עוסק האמן.

סירה בצורת רוכסן. יצירה של יאסוהירו סוזוקי (צילום: באדיבות מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית)

סירה בצורת רוכסן. יצירה של יאסוהירו סוזוקי (צילום: באדיבות מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית)

עיצוביו של סוזוקי משפרים את איכות חיינו בזכות המפגש עימם ומשפיעים על האופן שבו אנו חווים את הסביבה בה אנו חיים. סוזוקי מטשטש את הגבול שבין האדם לטבע – הטבע מופיע בגוף האדם והאדם נטמע בטבע. בנוסף , חוויות יומיומיות של שמחה ופחד מקבלות מקום מרכזי ביצירותיו.

המבקרים בתערוכה יוזמנו לשבת ולנוח על ספסלי גן בסביבה של היצירה "עלים ממצמצים", המוצבת במרכז החלל, ובדרך זו הם ייטמעו בתוך ים של עלים הממצמצים בזמן נשירתם מתקרת המוזיאון. מעבר לחוויית ההיטמעות בטבע, זוהי הזדמנות נפלאה לחוות את הסתיו היפני.

עוד בתערוכה: עבודות וידיאו מיוחדות, ביניהן היצירה "קצה מים מתהפך", שבה מוקרנים גלים על מצע של ספר ענק. הגלים קרבים ונפגשים בשדרת הספר ומתרחקים ונעלמים אל שני קצוות החוף, הלא הם קצוות הדפים.

ביצירה אחרת, יוקרן בחלל התערוכה סרט וידיאו של ילדים המשחקים על קרוסלה ממשית. הילדים שנראו לאמן כתחליף לצורת היבשות, הם העולם במלואו. מיד עם סיום לימודיו זכה סוזוקי בפרס היוקרתי NHK DIGITAL STADIUM GRAND PRIX AWARD על יצירה זו, ועמו גם בהכרה עולמית.

לצד סרטי הווידיאו משולבות יצירות, שנראות תחילה חסרות תכלית. אחת מהן היא "שעון מצמוץ" המונה את הזמן האבוד של האנשים החיים במרחב האורבני התובעני. הזמן אינו זמן אבסולוטי ואין השעון מונה את הדקות או השעות; הוא מונה את אותם רגעים קטנים שבהם אנו ממצמצים ובדרך זו מאבדים את "הזמן האמיתי". עוד בנושא זה, יצר סוזוקי מכסה בצורת שעון שמש על גבי שעון אמיתי, ובדרך זו ובקריצה הוא "גונב" את זמנם של האנשים במרוץ החיים.

סוזוקי הוא מרצה לעיצוב באוניברסיטה לאמנות מוסאשינו ויוצר בסטודיו הפרטי שלו הממוקם באוניברסיטת טוקיו. בשנת 2004 זכה בפרס ראשון על תערוכה שהוצגה בשבוע העיצוב בטוקיו. את יצירותיו הציג סוזוקי במוזיאונים מובילים ברחבי העולם, ותערוכות יחיד רבות שלו הוצגו במוזיאונים המובילים ביפן. זוהי תערוכת היחיד הראשונה של האמן בישראל.

יצירה של יאסוהירו סוזוקי (צילום: באדיבות מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית)

יצירה של יאסוהירו סוזוקי (צילום: באדיבות מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית)

יפן של דני קרוון

הפסל הסביבתי דני קרוון (2021-1930) יצר דיאלוג בין עבודותיו למקום ולהוויה היפנית. שלוש יצירות מרכזיות, מבחינת היקפן ורמת שימורן שוכנות לאורכה של יפן בשלושה איים שונים. התערוכה מתמקדת ביצירות אלה, ומבקשת להעביר את החוויה של ביקור באמנות הסביבתית של קרוון ביפן גם ממרחק של אלפי קילומטרים.

האמנות הסביבתית של קרוון כוללת את אלמנט החוויה, התגובה, יצירת הקשר שבינה לבין המבקר בה. המבקר אינו גורם חיצוני, זר, אלא הוא חייב לנוע בתוך היצירה כדי לחוות אותה, והיצירה איננה מושלמת בלעדיו. כבר במבט ראשון מזמינות היצירות את המבקר לגלות אותן מבפנים. שלוש היצירות הן "תלויות מקום", וניסיון להעביר אותן למקום אחר יוציא אותן מן ההקשר הייחודי שלהן להיסטוריה ולגיאוגרפיה המקומית. בשלוש היצירות קיים שיח בין חלקי היצירה, קרובים או רחוקים, והם היצירה השלמה רק כמכלול. את חוויית הגילוי של היצירות במקומן הטבעי מעבירה התערוכה באמצעות צילומים, מודלים, רישומים וסרטי וידיאו שהובאו ארצה במיוחד מהסטודיו של האמן בצרפת ובהשאלה מגלריית גורדון ומגלריית ז'אן בושה ג'אג'ר, פריז.

 

ברגישות יפנית לטבע ולשינויי העונות, נהג קרוון לבקר מספר פעמים באתר לפני מימוש כל פרויקט כדי ללמוד את התנאים המשתנים במהלך השנה, וכך יצר יצירה המאפשרת את הקשר הישיר עם הטבע. האלמנטים המרכזיים בשלוש היצירות הם: החלל, השמש, הצל, הדרך, אלמנט השער, צמצום, שילובי חומרים ומרקמים, הטבע והסביבה ויחסי הגומלין שלהם עם העבודות. אלמנטים אלה, החוזרים שוב ושוב בעבודותיו של קרוון, מהותיים גם בתרבות היפנית.

(צילום: באדיבות מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית)

פסל סביבתי של דני קרוון ביפן (צילום: באדיבות מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית)

עבודתו של קרוון עוסקת בארגון החלל, במציאת האיזון שבין הצורה ל"ריק". קרוון אינו יוצר רק את הצורה, את המלא, אלא גם את הריק. החלל, הסדק, המרווח ביצירותיו הוא אלמנט חשוב כמו החלק הבנוי. החלל אינו השארית, הוא מתוכנן והוא חשוב בהגדרת כל יצירה ויצירה ובהגדרת שפתו האמנותית של קרוון בכלל. השימוש בצורות גיאומטריות ברורות של עיגול, משולש ומרובע מאפיין את יצירותיו של קרוון לאורך כל הקריירה האמנותית שלו. בפילוסופיה הבודהיסטית עיגול, משולש ומרובע הם התגלמות היקום. שלוש צורות גיאומטריות בסיסיות של "א-צורניות" ואינסוף, מסמלות ריקות ומלאות שהן מהות ההארה. קרוון : טוען גם הוא כי כל דבר סביבנו מקורו בטבע, כולל מה שקיים בדמיוננו.

על יפן אמר קרוון: "ב־1988 הגעתי לראשונה ליפן. היה זה כאילו הבטתי במראה והתבוננתי פנימה אל עצמי כשניסיתי לגעת באור השמש, ברוח, במים הזורמים, בגרגירי החול הנעים, בעצים, לא ידעתי ששם, במזרח, דורות עברו, בחומרים פשוטים אלו, הלא הוא הטבע, מעבירים רעיונות, רגשות, חוויות, הרמוניה, אהבה, אמונה, והם כחומר ביד היוצר. אני הולך למזרח, מן המזרח, לארץ השמש העולה, לספוג את הפלאות שנוצרו בידי האדמה הרוחצת בין שני האוקיינוסים, לספוג את השקט, האיפוק, את היוצא מן הכלל".

ב-1998 העניקה המשפחה הקיסרית לדני קרוון את פרס האמנות העולמי "פרימיום אימפריאלה" בטקס מיוחד שנערך ביפן.

אוצרת התערוכות: ד"ר אתי גלס גיסיס. פתיחה: שבת, 13 בנובמבר 2021, בין השעות 16:00-10:00. נעילה: 23 באפריל, 2022

 


 

 


 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר