פרופ' רון רובין (צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה)
פרופ' רון רובין (צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה)

נשיא האוניברסיטה קורא למרד נגד הממשלה

נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין התפטר מתפקידו כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות: "כצעד של מחאה ומתוך תחושה של סכנה אמיתית לעתיד ההשכלה הגבוהה בישראל, החלטתי להתפטר מתפקידי. אני תקווה כי בכך אצית את אש המרד. חייבים להתעורר - טורקיה זה כאן"

פורסם בתאריך: 14.7.20 17:22

נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין התפטר מתפקידו כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה). במכתב לסגל עובדי ההוראה ולסטודנטים לאחר ההתפטרות כתב רובין: "כצעד של מחאה ומתוך תחושה של סכנה אמיתית לעתיד ההשכלה הגבוהה בישראל, החלטתי לנקוט צעד חריף שאף יו"ר ור"ה בעבר לא נקט, ולהתפטר מתפקידי זה. אני תקווה כי בכך אצית את אש המרד בקרב כל הסגל האקדמי בישראל, ציבור הסטודנטים, וכל אדם במדינת ישראל שעתיד הדמוקרטיה, המדע, המחקר, והחופש לחשוב יקרים ללבו. חברות וחברים, חייבים להתעורר – טורקיה זה כאן".

בתחילת דבריו הסביר רובין את המצב היום באקדמיה הישראלי כפי שהוא רואה אותו: "אנחנו נמצאים בתקופה חסרת תקדים ואפלה מאוד. שומרי הסף הפכו למטרה, ומערכות שחרתו על דגלן את ערכי חופש הביטוי וחופש המחשבה מותקפים השכם והערב. התרבות, מערכת המשפט, התקשורת וההשכלה הגבוהה נמצאים תחת מתקפה מסוכנת, המאיימת על קיומה של הדמוקרטיה בישראל .ישראל היא מדינה אשר שעונה על ההון האנושי שלה. אנו נמצאים במרוץ תמידי מול מדינות העולם, ובהן גם מדינות אויב, על ההובלה במדע ובמחקר, שבלעדיהם אין טכנולוגיה מתקדמת, אין פריצות דרך מצילות חיים, אין פיתוחים קריטיים בתחום המזון, אין כלכלה משגשגת, אין עתיד. כעת אנו עדים לניסיונות השתלטות על המדע בישראל, שמטרתם היא להפחיד, להחליש, לצנזר, ולאפשר לאינטרסים פוליטיים להכתיב את סדר היום של המחקר. זוהי סכנה ברורה ומידית למדינת ישראל ולעתיד של כולנו".

 

 

עוד כתב רובין: "אסור לנו בשום פנים ואופן לשקוע בבוץ הטובעני שיחזיר אותנו לתקופות שבהן אנשים האמינו שכדור הארץ הוא שטוח והשמש סובבת אותו. בטורקיה, כמו במקומות אחרים שבהם היה ניסיון לחסל את הדמוקרטיה, בין הראשונים שאליהם הפנה השלטון המתבצר אצבע מאשימה היו מוסדות ההשכלה הגבוהה. מדינת ישראל צועדת בעיניים עצומות לרווחה למחוזות חשוכים אלו בדיוק".

לדבריו, בשבועות האחרונים, "תחת שרביטו של קומיסר ההשכלה הגבוהה השר זאב אלקין, אנו עדים לניסיונות שיתוק של שומרי הסף האמונים על עתיד המדע במדינת ישראל. מדובר בשורה של צעדים שעל האחרון שבהם התבשרנו אתמול בלילה – השר אלקין החליט להזיז מתפקידה, ללא נימוק, את מיכל נוימן, מ"מ מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה, שהיא קודש הקודשים ואשר תפקידה הוא להוות את החיץ הקריטי שבין פוליטיקה למדע. ידענו בעבר מאבקים על חופש הביטוי ועל עצמאות ההשכלה הגבוהה, אך הרס חסר מורא המונע מאינטרסים פוליטיים צרים טרם חווינו".

 


 

 


 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

10 תגובות
 1. ארדואן

  לא "טורקיה זה כאן" אלא "ביר זית זה כאן". נשיא אוניברסיטת החמאס והחיזבאללה מקבל את שכרו מהמדינה שהוא מטנף. אם הנשיא הכושל בתולדות האוניברסיטה היה בוחר לעשות צעד משמעותי הוא היה מתפטר מהנשיאות ומוותר על השכר שמשלמים לו אזרחי ישראל, אבל הוא בחר להתפטר מגוף שהוא כלום ושום דבר ולהמשיך לקבל את הכסף ש"טורקיה" משלמת לו. אוי למדינה שזוהי האקדמיה שלה.

 2. ברוריה

  זה אותו נשיא שנבחר בקומבינה אחרי שאף אחד לא רצה להיכנס למאורת הטרור?

 3. טוב שהתפטרת ועכשיו גם מאונ' חיפה שמישהו ישקם את חורבות המוסד הזה

  אדם סהרורי שהמשיך והעמיק את הפוליטיזציה הקיצונית בתוך האקדמיה
  הפך את אונ' חיפה לסניף ביר זית על הכרמל שמנוהל בידי השמאל הקיצוני
  כל פעם שאני שומעת שם הרצאה לא משנה באיזה נושא המרצים מכניסים פוליטיקה קיצונית
  פשוט רמה אקדמית מבישה ותעמולה במסווה של מחקר ולימוד

 4. .יהודה

  אתה יכול להתפטר את מי זה
  מעניין בטח אתה חושב שנבכה בשבילך אז אתה טועה שב בבית ואל תקרא למרד כי העם יותר חכם ממך

 5. תלמד מהאוניברסיטה הפתוחה, כיצד לתכנן הוראה מרחוק!

  באוניברסיטה שלך, הסטודנטים מבולבלים. מבחנים נערכים בצורה מבולבלת. למידה מרחוק על הפנים. ככה אתה מנהל אוניברסיטה? אוניברסיטה צריכה לעסוק בהוראה אקדמית טובה ולא בפוליטיקה זולה.

 6. יוסף

  פרופסור רון רובין נשיא אוניברסיטת חיפה צודק בביקורתו על התנהלות נתניהו.
  מאידך, קריאת רחוב על שם אום כולתום, זו שעודדה את המצרים וצבא מצרים לחסל את המדינה היהודית במלחמת ששת הימים ולאכול את לבם, צעד רחוק מדי, מקומם, צעד מטומטם, אבסורדי.
  אויב יש להדביר ולא להנציח. מי שרוצה רחוב על שם אום כולתום שיעבור או נעביר לעזה

 7. א.א.ד.

  ההשכלה הגבוהה תסתדר טוב יותר בלעדיו, לפחות יוכלו ללמוד ולא להיות נתונים לגחמות של מסית ומי שמחנך לאנרכיזם.

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר