זיהום אוויר במפרץ חיפה (צילום: רמי שלוש)
זיהום אוויר במפרץ חיפה (צילום: רמי שלוש)

בראשון: הצבעה על הקמת ועדה לעתיד התעשייה הכבדה במפרץ

שרי הממשלה יצביעו על הקמת ועדת מנכ"לים בין משרדית לפיתוח ולקידום של מפרץ חיפה ולעתידה של התעשייה הכבדה במפרץ, שעליה סיכמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל עוד בחודש אוגוסט

פורסם בתאריך: 23.10.20 14:42

הממשלה תקיים ביום ראשון דיון על עתידה של התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה, שבמסגרתו יצביעו השרים על הקמת ועדת מנכ"לים בין משרדית לפיתוח ולקידום של מפרץ חיפה ולעתידה של התעשייה הכבדה במפרץ. הוועדה תפרסם את עיקרי התוכנית להערות הציבור טרם הגשתה לממשלה תוך 90 יום ממועד הקמתה.

בחודש אוגוסט סיכמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל על הקמתה של ועדת מנכ"לים, אשר כפופה לאישור הממשלה. בראש הוועדה יעמוד נציג של משרד ראש הממשלה, וחבריה יהיו מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ או נציג בכיר מטעמו, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה דוד יהלומי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, מנכ"ל משרד האנרגיה, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, מנכ"ל משרד הביטחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ראש המועצה לביטחון לאומי, מנכ"ל משרד הפנים, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, מנכ"לית מינהל תכנון והיועץ המשפטי לממשלה או משנהו.

הוועדה תדון בעתידה של התעשייה הכבדה, בדגש על התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה; בתשתיות האנרגיה במפרץ ובהשפעתן על משק האנרגיה הלאומי בעתיד; בצורכי דיור ופיתוח עירוני של המטרופולין; בפיתוח כלכלי ואזורי, בהגברת הפריון ובעידוד השקעות; בצורכי תעסוקה עתידיים במטרופולין; בסיכונים מחומרים מסוכנים; בזיהום אוויר, בשיקום קרקע ובהיבטים סביבתיים נוספים במפרץ.

 

 

גמליאל אמרה לקראת הדיון: "אין מקום לתעשייה כבדה בלב המטרופולין. עלינו לפעול במהרה כאשר טובת הציבור בלבד עומדת לנגד עינינו. אני מודה לראש הממשלה שמוביל את הנושא לטובת תושבי חיפה והקריות. כפי שהתחייבתי, המשרד להגנת הסביבה בראשותי מקדם את המהלך הלאומי של סגירת מפעלי בז"ן, תוך הצבת יעדים סביבתיים ברורים לשיקום הקרקע ולחיזוק המטרופולין. תעשיית הדלקים הפוסיליים שייכת לאתמול, והאנרגיות המתחדשות שייכות למחר. החזון הוא שהתעשיות המזהמות יפנו את מקומן, ומפרץ חיפה יהפוך להיות מוקד לפיתוח תעשיות ירוקות וחדשניות".

יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה שרית גולן שטיינברג: "הדיון בממשלה על הקמת ועדת המנכ"לים הבין משרדית הוא אבן דרך משמעותית במאבק הסביבתי ארוך השנים שלנו. הרכבת יצאה מהתחנה, והמסקנות שצפויות להתקבל מוועדה זו תוך 90 ימים צריכות להיות החלטיות ביחס להמשך התעשייה הפטרוכימית לצד ריכוזי אוכלוסייה. זה לא הולך ביחד".

מקבוצת בז"ן נמסר: "בז"ן מברכת על הכוונה להקים וועדה שתוכל לבחון את סוגיית התעשייה במפרץ חיפה בראייה כוללת – החשיבות והתרומה למשק כולו, העצמאות והביטחון האנרגטיים, תרומה מהותית לתעסוקה בפריפריה ונתוני סביבה אמיתיים המוכיחים את השיפור הניכר שביצעו מפעלי הקבוצה בשנים האחרונות".

 


 

 


 

תגובות

2 תגובות
2 תגובות
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    עוד ועוד ועדות. כמו שייבשו את נמל המפרץ בשנתיים בלבד, אפשר היה להשקיע לצידו באי מלאכותי לתשתיות עליו דברו כבר לפני 20 שנה.
    אם רוצים בתי זיקוק שיקימו בנמל אשדוד.

  2. דין דין

    ועדה אצלנו פירושה למסמס את הנושא.ההחלטות מתויקות במגירה והתופעה ממשיכה.

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר