יקירי העיר חיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
יקירי העיר חיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

אות יקיר העיר הוענק ל-29 אישים נבחרים

בטקס שנערך ביום שישי העניקה ראש העיר עינת קליש רותם את אות יקיר העיר לשנת 2022 ל-29 אישים נבחרים עבור פעילות מתמשכת במגוון נרחב של תחומים למען חיפה ותושביה. קליש רותם: "יקירי העיר נבחרו בזכות עשייתם הייחודית ופורצת הדרך בשלל תחומים"

פורסם בתאריך: 1.1.23 18:26

אות יקיר חיפה, אשר מוענק מדי שנה כאות הוקרה לאישים נבחרים עבור פעילות מתמשכת במגוון נרחב של תחומים למען העיר ותושביה, הוענק על ידי ראש העיר עינת קליש רותם בטקס חגיגי שהתקיים ביום שישי במלון גארדן. בטקס השתתפו חברי מועצת העיר, חברי ועדת יקיר העיר, יקירי העיר לדורותיהם, ואורחיהם של יקירי העיר החדשים, ובהם מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר שהגיע לטקס כאורחו של התעשיין עזריאל דנסקי.  

מנימוקי השופטים:

יהודית אופיר: ניהלה במשך יותר מ-30 שנה את בית הספר הממלכתי דתי רמב"ם ולימדה דורות של תלמידים, היתה שותפה לפיתוח מודל ייחודי לשילוב בלמידה ולהקניית תרבות והרחבת אופקים לילדי נוה שאנן, ולאחר פרישתה המשיכה לפעול למען הכלל ולתרום לקהילה.

רחל אשרוב: במשך כ-20 שנה ערכה והפיקה את הסלון הספרותי בשיתוף עם צוות בית אבא חושי, שימשה יו"ר אגודת שוחרי הספרות, יזמה והקימה בשיתוף עם אגף התרבות את פרויקט "שירה לבית ספר", וזאת לצד פעילות ציבורית ענפה.

יעקב בזק: עבד בתפקידי מפתח בעיריית חיפה במשך 50 שנה, פיתח מערכות קשרים בין חיפה למדינות דוברות צרפתית, טיפל בנושאים ציבוריים בוועדי שכונות ובבעיות עירוניות, וכיהן בתפקידים שונים בעמותות. בזק מחזיק בתואר אביר המסדר הלאומי למצוינות של צרפת.

פרופ' רפי ביאר: קרדיולוג וחוקר ביו רפואי של מערכות הלב. ביאר היה מנהל הקריה הרפואית רמב"ם בשנים 2019-2006 והחל ביישום תוכנית הפיתוח של קמפוס 'חזון אדם', שבמסגרתה נחנך חדר מיון ממוגן עם יחידת טראומה. הוא היה חבר בוועדות רבות שהשפיעו על התפתחות הרפואה בישראל.

מרגלית בנימיני: מחנכת, מורה לתנ"ך, לספרות, ללשון ולמורשת ישראל, ורכזת חברתית בבית הספר עירוני ה'. בנימיני מעורבת ביוזמות התנדבותיות ובפעילויות חברתיות ותרבותיות בבית הספר ומחוצה לו.

פרופ' עמוס גילהר: רופא עור ואימונולוג. גילהר הוא פרופסור אמריטוס לרפואת עור בפקולטה לרפואה ע"ש רות וברוס רפפורט בטכניון. הוא כיהן במשך 22 שנים כמנהל המרכז הגריאטרי-שיקומי פלימן, ובתקופת ניהולו הוקמה ונפתחה מחלקת מונשמים.

רמי דותן: לאחר קריירה צבאית ענפה השתחרר בדרגת תת אלוף. בשנת 1989 התמודד דותן על ראשות העיר והגיע למקום השני אחרי אריה גוראל. הוא שימש בשורה של תפקידים כחבר מועצת העיר, ובהם יו"ר איגוד ערים לכיבוי אש ויו"ר מי כרמל.

עזריאל דנסקי: סיפור חייו הוא סמל לגבורה, לתקומה, להתמדה ולציונות מעוררות השראה. דנסקי היה מנכ"ל זנלכל – מפעל ייצור, שיווק וייצוא של שימורי פירות וירקות, כיהן כחבר הנהלה בהתאחדות התעשיינים, היה חבר רוטרי קישון ואף נבחר לנשיא המועדון. הוא מרבה להרצות בהתנדבות ומתנדב בעמותות שונות לטובת הקהילה.

חיים וילינגר: חבר מועצת העיר הראשון של תנועת דגל התורה בחיפה. הוא כיהן במועצה במשך כ-15 שנה, והיה כתובת לרבים מתושבי העיר שפנו אליו לעזרה. וילינגר פעל רבות לטובת הקהילה החרדית והחילונית, ושם את השליחות הציבורית בראש סדר יומו.

ד"ר יהודית זוסמנוביץ' ז"ל: ממובילות המאבק לקידום מעמד האשה והמאבק לשיוויון בין המינים. היא היתה אשת ציבור ופעילה חברתית שפעלה רבות למען הקהילה ומילאה שורה ארוכה של תפקידים ציבוריים והתנדבותיים.

ד"ר אליהו רחמים זייני: כנצר למשפחת רבנים מאלג'יריה חי זייני עם השילוב של המדע והאמונה. הוא הקים את קהילת "אור וישועה" המשמשת המשך טבעי לקהילת בית המדרש בטכניון, אשר נותנת מענה לצרכים חינוכיים של משפחות צעירות ומציעה פעילות חברתית מגוונת.

ד"ר שי חורב: חוקר ומרצה בתחום מדע המדינה וארץ ישראל, שבוחן את ההיסטוריה של הציונות וההעפלה, את המערכת הפוליטית בישראל ואת האידיאולוגיות הפוליטיות המרכיבות אותה. במקביל לקריירה המחקרית פעל חורב במשך שנים רבות בהתנדבות בעמותות ובארגונים למען אנשים עם מוגבלויות ומעוטי יכולת.

מכרם ח'ורי: שחקן ובמאי תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה. ח'ורי זכה בפרס ישראל ובפרס אופיר, ובפסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-38 בחיפה הוענק לו פרס על מפעל חיים.

אורה חיים: הגיעה לחיפה לפני 30 שנה, ובמשך 26 שנים עבדה כמורה לאמנות בבית הספר חוגים. היא פועלת רבות להנגיש את עולם האמנות לציבור הרחב ולחשוף אותו לאמנים מחיפה והסביבה. לפני שש שנים פתחה חיים גלריה לאמנות בתיאטרון חיפה.

יוסף יקותיאלי ז"ל: הקים את האגודה לטיפול בחסויים בהדר, שבה טופלו מאות חסויים תוך דאגה לכלכלתם ולטיפולים רפואיים. לאורך השנים טיפל בהתנדבות במאות משפחות שכולות ובטייסים שנפלו בשבי. על סיפור חייו וסיפורה של משפחתו נכתב הרומן "בת עיראק" שיצא לאור בשנת 2007.

בנצי כ"ץ: עבד בחינוך הממלכתי במשך 30 שנה כמחנך וכסגן מנהל חטיבת ביניים בכפר הנוער הדתי. הוא ניהל את המרכז הדתי בנוה שאנן והיה ממייסדי המכון ללימודי שואה. כ"ץ כיהן כחבר מועצת העיר ויו"ר סיעת המפד"ל בעיר.

רמי לוי: במשך עשרות שנים עסק בעשייה ציבורית ושימש במשך 21 שנה סגן ומ"מ ראש העיר. עד היום נחשב לחבר מועצת העיר עם מספר השנים הרב ביותר. פעל רבות למען העסקים בחיפה ולשינוי תקנות שגרמו לעיכובים ולהוצאות מיותרות.

ד"ר רן לין: פעיל ציבור למען החלשים בחברה, פעיל למען נשות אסירים ולמען הילדים המטופלים על ידי ניצן. לין עמד בראש ארגון רוטרי, ובתפקידו זה ארגן סיוע משמעותי ליישובים בפריפריה. גם לאחר שסיים את תפקידו כנגיד רוטרי ישראל ממשיך לין בפעילותו במסגרת רוטרי למען החברה בחיפה ובישראל ולמען הנזקקים בכל העולם.

שלומי מנגר: מיסודות התרבות של בחיפה כבר יותר מ-40 שנה. במשך השנים היה מנגר הבעלים של עשרות מקומות בילוי, וב-12 השנים האחרונות הוא הבעלים של מועדון הוונדרבר בעיר התחתית שמושך אליו שוחרי מוזיקה מכל הארץ. 

 

 

שלמה מרקל: מאז שנת 2001 משמש סגן נשיא בחברת ברודקום העולמית, אשר עוסקת בפיתוח שבבים לתקשורת. פועל בהתנדבות במשך שנים רבות למען החברה בישראל בכלל ובחיפה בפרט. מרקל היה יו"ר ועד רמת שאול שמשלב אוכלוסיות מיוחדות ומקדם את בית הספר רמות.

פרופ' ארנון סופר: פרופסור אמריטוס לגאוגרפיה ולמדעי הסביבה, מרצה וחוקר שמחזיק בתפקידים אקדמיים בארגונים אזרחיים וממשלתיים. סופר היה ממקימי אוניברסיטת חיפה, והוא ידוע במחקריו על מדינת ישראל בנושאי דמוגרפיה, מים וסביבה בהקשרים פוליטיים ואסטרטגיים.

ד"ר יצחק ענתבי: היה מנהל מערך אף-אוזן-גרון של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, וזכה בתעודת מצוינות של הכללית. במשך כל שנותיו כרופא הוא הכשיר דורות של רופאים, וממשיך לעשות זאת גם היום, לאחר שפרש לגמלאות. מדריך את הרופאים החדשים במרכז הרפואי כרמל.

פתחי פוראני: משורר ופעיל מרכזי לחיזוק הדו קיום בחיפה. שימש סגן ראש העיר ועבד כמורה לשפה וספרות ערבית בבית הספר התיכון האורתודוקסי במשך יותר מ-30 שנה. במקביל הוא עבד כמרצה לשפה ערבית במכללה האקדמית לחינוך אורנים במשך 11 שנה.

ולדימיר פטרוב: לפני שעלה לארץ ניהל פטרוב מוסד סניטרי וכיהן כסגן ראש העיר קימרובו וכראש העיר אוסיניקי. בארץ הוא השתלב בעריכת דין עם התמחות בתחום האזרחי, והוא מייעץ בהתנדבות לקשישים, למעוטי יכולת ולעולים חדשים וותיקים שאינם שולטים היטב בשפה העברית. 

רוחי קטנר יניב: במשך 27 שנים עבדה כמחנכת וכמורה להיסטוריה ולאזרחות בבית ספר תיכון במגדל העמק, ומאז שיצאה לפנסיה היא עוסקת בפעילות למען הקהילה. קטנר יניב כיהנה במשך שתי קדנציות בהנהלת ויצו, ולאחר מכן כיהנה כנשיאת האופן הפנימי. עשייתה הקהילתית כוללת גם חברות בהנהלת העמותה בית שבתאי לוי, והיא פעילה בבית מגל ובעמותת נשים בכחול לבן.

אריאלה קנה: עבדה במשך 25 שנה בשירותי הרווחה בקרית חיים וניהלה את המחלקה. קנה שימשה יו"ר ראש עמותת תל"י, שם עסקה בעזרה סיעודית, חינוכית ופדגוגית לילדי קרית חיים. היא סייעה לקשישים בודדים, עזרה בארגון ימי זיכרון בבית יד לבנים, וכיום היא מסייעת למשפחות קשות יום ומלווה אותן.

דוד קסטל: מאנשי התעשייה המוכרים בחיפה ובארץ בתחומי המסחר והספנות. קסטל משמש נשיא לשכת המסחר והתעשייה בחיפה והצפון, והיה סגן נשיא לשכת הספנות ויו"ר הוועד המנהל של העמותה לתיירות ונופש חיפה. קסטל יצר שינוי ממשי בכל הקשור לייצוג המגזר העסקי בחיפה ובצפון.

יפית (לטיפה) רחמים: פעילה חברתית בנוה דוד. היתה פעילה בארגוני הנשים ויצו ונעמ"ת. על פעילותה החברתית קיבלה רחמים אות הוקרה מראש העיר לשעבר עמרם מצנע.

נסים שקלים: איש עסקים שמתנדב במשך שנים רבות בגישור ובסיוע למשפחות נזקקות. שקלים היה ממקימי בית הכנסת הראשון ברמת הדר וממייסדי בית הכנסת בורדיה שהפך למרכז חברתי ורוחני לכל תושבי השכונה. הוא משתייך למסדר הבונים החופשיים שבו הוא מתנדב בפעילויות צדקה, חסד ועזרה לזולת.

קליש רותם אמרה בטקס: "בהענקת התואר יקיר העיר אנו מבקשים להודות, לברך ולהתברך באלו שמעשיהם טבועים במרקם החיים הציבורי של חיפה ואשר ממעשיהם כולנו נהנים יום יום, שעה שעה. יקירי העיר נבחרו בזכות עשייתם הייחודית ופורצת הדרך בשלל תחומים. בכל אחד מהם קיימים רוח התנדבות ונתינה, ורצון עז לתרום ולפעול למען הקהילה והחברה".

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

2 תגובות
  1. טקסים גריאטריים

    לקלישאה וסיעתה הייתי מחלק את "עציץ העיר". עציץ נבול עם גללי חזירי בר בתור הדשן

  2. ארנון

    חיפה בדרך למעלה. ב-4 השנים האחרונות כולנו רואים שיקום והתחדשות של העיר חיפה. תודה לכולם.

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר