חתולי הים שנמצאו מתים בחוף שקמונה (צילום: רותם שדה)
חתולי הים שנמצאו מתים בחוף שקמונה (צילום: רותם שדה)

עשרות חתולי ים נמצאו מתים בחוף שקמונה

34 בטאים ממין מוגן נמצאו על ידי אביעד אלמגור, חובב טבע מחיפה, שדיווח על כך לחברה להגנת הטבע. ברשות הטבע והגנים מציינים כי מספר רב של חתולי ים נתפסו ברשתו של דייג, הוא שחרר אותם, אך עשרות מהם לא שרדו. אלמגור: "עצוב לראות את יצורי הים המפוארים האלה מוטלים על החוף"

פורסם בתאריך: 28.4.23 09:31

עשרות חתולי ים מזן מוגן נמצאו מתים סמוך לשמורת שקמונה – כך נמסר מרשות הטבע והגנים (רט"ג). מדובר בבטאים מהמין אברתן רחב שן (סוג של "עטלף ים"), שעל הימצאותם מתים דווח באפליקציית SeaWatch של החברה להגנת הטבע. בעקבות הדיווח הגיע למקום פקח של רט"ג ומצא גם פרטים צעירים של אברתן ושל עוד מין של בטאי מסוג מחבטן.

לדבריה של רכזת SeaWatch הדס גן-פרקל, חתולי הים נלכדו כשלל לוואי ברשת דיג ונפלטו לאחר שהושלכו מהרשת פצועים ומתים: "מכיוון שצעירים נמצאים לרוב באזורים רדודים, ניתן להניח שהאירוע התקיים בקרבת החוף, סמוך לאזור שבו הם נפלטו. כל דגי הסחוס – כרישים ובטאים – מוגנים בישראל ולכן אסור לדוג אותם במטרה תחילה, אך בגלל שרוב שיטות הדיג עושות שימוש בציוד לא סלקטיבי, כלומר ציוד שלוכד את כל מה שנקלע אליו ללא הבדלה, דגים רבים נלכדים ומתים לשווא. סקרי שלל רשתות עמידה בים התיכון הראו כי אחוז שלל הלוואי מגיע עד ל-60 אחוז".

גן-פרקל הוסיפה כי "זהו דיווח חשוב במיוחד, ואנו מודים למדווח אביעד אלמגור על הערנות והאכפתיות. חשוב מאוד לתעד מקרים מסוג זה ולחשוף לציבור את הנושא הבעייתי של שלל לוואי, אבל עוד יותר חשוב לא לקבל אירועים מסוג זה כגזרת גורל ולוודא שממזערים את הפגיעה הזו מלכתחילה. לכן אנחנו ממשיכים לקדם חוקים ותקנות לניהול הדיג בישראל – כדי למנוע את הפגיעה בטבע הימי".

 

חתולי הים המתים בחוף שקמונה (צילום: רותם שדה)

חתולי הים המתים בחוף שקמונה (צילום: רותם שדה)

 

 

בחברה להגנת הטבע מציינים כי האברתן הוא מין בסכנת הכחדה קריטית בעולם, בעיקר בעקבות דיג נרחב, והוא חי רק בדרום הים התיכון ובחופי מערב אפריקה. בעונה זו נצפות בארץ התקבצויות של מאות ואלפי פרטים – תופעה שכבר לא מתועדת כמעט באף מקום אחר בעולם. התנהגות ההתקבצות הופכת אותם לרגישים במיוחד לדיג שכן להקות שלמות יכולות להילכד ביחד, כפי שקרה השבוע בשקמונה.

אלמגור: "אזור שמורת הטבע שקמונה והחוף הסלעי הייחודי שמאפיין אותה מושכים אותי למקום כצלם וחובב טבע. השבוע, בהליכה לאורך החוף שמצפון לשמורה, נתקלתי במספר רב של חתולי ים מתים שגופותיהם נסחפו אל החוף, ככל הנראה לאחר שנלכדו ברשתות דיג והושלכו כשלל לוואי בחזרה לים. עצוב לראות את יצורי הים המפוארים האלה מוטלים על החוף כמו תמרור אזהרה על הנזק הסביבתי ועל הפרת האיזון כתוצאה מפעילות לא מבוקרת".

מנהל היחידה הימית ברט"ג יגאל בן ארי: "בעקבות הדיווח יצא לנקודה פקח היחידה הימית של הרשות רותם שדה וגילה לצערו 34 אברתנים רחב שן – מחצית זכרים ומחצית נקבות, כולל כמה צעירים – מתים בחוף. מדובר בערך טבע מוגן בים תיכון. זהו מין מתלהק, שמשך ההיריון הוא כשנה, ובסופו מגיחים בין שניים לשישה צאצאים. בבירור שערך גילה הפקח כי מדובר בשלל לוואי של דייג שעבד במקום. עשרות רבות של אברתנים נתפסו ברשתו, הוא שחרר אותם, אך עשרות לא שרדו את האירוע. מדובר בפגיעה קשה בבעל חיים יפיפה שמדגישה את חשיבותן של שמורות הטבע הימיות שבהן הדיג אסור. אנו מבקשים להדגיש כי במקרה זה לא נעברה עבירה והדייג פעל כנדרש וכמצופה ממנו ושחרר את ערכי הטבע המוגנים שנתפסו ברשתו. למרבה הצער, חלקם לא שרדו".

מרט"ג נמסר כי מיום ראשון ועד 30 ביוני חלה עונת הרבייה של הדגים, שבה הדייג בים התיכון אסור, למעט היתרים שאותם הגדיר פקיד הדיג הראשי במשרד החקלאות. עוד נמסר כי פקחי היחידה הימית יאכפו את התקנות "בנחישות וברגישות".

 

חתולי הים המתים בחוף שקמונה (צילום: רותם שדה)

חתולי הים המתים בחוף שקמונה (צילום: רותם שדה)

 

תגובות

3 תגובות
3 תגובות
  1. דורית

    תמיד אחרי שקמונה לכיון דרום לפני חוף הכרמל יש ריח מסריח והמים לא נקיים. לפעמים יש דגים מתים יש בועות במים מביוב.

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    במקום לשער השערות הזויות ללא שום ראיה מוצקה ולהחליט להגיע למסקנה שמדובר בדייגים שלכדו אותם ברשת בטעות,תבדקו את השפכים שמזרימים כל יום לים מעשרות מפעלים במפרץ והסביבה.

  3. אבי

    יש אנשים ספציפים שאחראים על מחדלים מסוג זה. וכדי שלא יסננו תגובה זאת כל יפי הנפש לא אקוב בשמם, והמבין יבין

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר