מסיימות קורס טיפול בנשים בדיכאון סביב הריון ולידה (צילום: דוברות כללית)
מסיימות קורס טיפול בנשים בדיכאון סביב הריון ולידה (צילום: דוברות כללית)

אחיות כללית הוכשרו באיתור, טיפול וליווי נשים בדיכאון סביב הריון ולידה

בכללית התקיים קורס מיוחד, שבמהלכו הוכשרו אחיות באיתור נשים בדיכאון סביב הריון ולידה ובטיפול בהן. איתור מוקדם, ככל הניתן, של נשים החוות דיכאון לאחר לידה דורש התערבות מהירה וטיפול מתאים

פורסם בתאריך: 1.8.21 15:09

הריון ולידה הם תקופות משמעותיות ורגישות בחיי האישה והמשפחה, המאופיינות בשינויים גופניים רגשיים והתנהגותיים. לעיתים, שינויים רגשיים אלו מלווים בקשיים של האם ומשפיעים על האינטראקציה שלה עם התינוק ועלולים להוות גורם סיכון להתקשרות לא בטוחה עימו, לעיכובים התפתחותיים, בעיות בריאות וקשיי גדילה של התינוק. כמו כן, מצב זה משפיע על הקשר בין בני הזוג ותפקוד המשפחה כולה.

כ-23 אחוז מהנשים סובלות מתסמיני דיכאון במהלך ההיריון וכ-10 אחוז מהיולדות סובלות מדיכאון או מצב רגשי, הדורש ליווי טיפול מקצועי. דיכאון סביב לידה נמצא כגורם מעכב בתהליך ההתקשרות בין האם לתינוק, וכמחצית מהיולדות הסובלות מדיכאון לאחר לידה עלולות לחוות הפרעה משמעותית בתפקוד גם שנה לאחר הופעתו. מצב זה, כשהוא לא מטופל, עלול להפוך לכרוני. כמו כן, נמצא, כי לדיכאון סביב לידה יש השלכות רבות על התפתחותו של התינוק, גם לטווח הארוך, מעבר לסיכון המיידי בקושי שחווה האם, מכאן שאיתור מוקדם והפניה לגורם מקצועי לקבלת טיפול חיוני לבריאות האם והילוד כאחד. איתור נשים בסיכון לדיכאון בהיריון ולאחר הלידה נעשה במרכזי בריאות האישה ובטיפות חלב באמצעות שאלון אדינבורג. בהתאם לממצאים העולים מהשאלון נקבע, אם יש צורך בתוכנית התערבות כוללת, שנבנית בהתאמה אישית לכל אחת. התוכנית החלה לפני יותר מעשור ביוזמת הכללית, אומצה על ידי משרד הבריאות והוטמעה בכל שירותי בריאות הציבור.

 

 

בכללית התקיים קורס מיוחד, שבמהלכו הוכשרו אחיות באיתור נשים בדיכאון סביב הריון ולידה ובטיפול בהן. יוליה רוזנברג, אחות במרכז בריאות האישה עכו של כללית ריכזה את הקורס, בליווי מירי בלאופלד, רכזת פיתוח מקצועי בסיעוד במחוז חיפה וגליל מערבי בכללית. שותפות להצלחת הקורס: אלישבע כהן ארזי, רכזת תחום רפואה מונעת והנקה, מיכל אידלמן, רכזת פסיכיאטריה בסיעוד, דניאל זיידנר, מנהלת סיעוד במרכז הרפואי לין ורכזת תחום נשים. הקורס מקנה ידע לאחיות ומפתח מיומנויות מקצועיות באיתור דיכאון בקרב נשים בהריון ולאחר לידה, ניהול הטיפול וליווי הנשים המאותרות תוך שימת דגש לכלל הצרכים.

לדברי מנהלת הסיעוד בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי, רות ברוך, קיימת חשיבות רבה בהכשרת אחיות לאיתור נשים הנמצאות במצב זה. האחיות מלוות את האישה והיילוד במספר מעגלים שונים בחייהם. לכן, איתור מוקדם, ככל הניתן, של נשים החוות דיכאון לאחר לידה דורש התערבות מהירה וטיפול מתאים.

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר