ד"ר שגיא דאין עם מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג ופרופ' רן בליצר (צילומים: אלי דדון וירון חזן)
ד"ר שגיא דאין עם מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג ופרופ' רן בליצר (צילומים: אלי דדון וירון חזן)

חוקרים ורופאים בכירים של כרמל נבחרו להשתתף בתוכנית רומ"ח היוקרתית של כללית

לתוכנית רומ"ח לרפואה מצטיינת וחוקרת נבחרו מחקר של ד"ר דועא גנאים, בהנחיית מנהל מחלקת ילדים, פרופ' גיורא פילר, וכן מחקר ד"ר לנה שגיא דאין, מומחית ברפואת נשים וגנטיקה מכרמל. מנהל כרמל, ד"ר אבי גולדברג: "המחקר והחדשנות הם חלק בלתי נפרד מה-DNA שלנו, בכרמל, אני גאה ומברך את המומחים הזוכים שלנו"

פורסם בתאריך: 15.8.22 12:13

המחזור השני של תוכנית רומ"ח היוקרתית של כללית יצא לדרך ומתוך מאות מועמדים ומחקרים נבחרו שני חוקרים ומחקרים מהמרכז הרפואי כרמל: מנהל מחלקת ילדים, פרופ' גיורא פילר, וד"ר דועא גנאים נבחרו עם המחקר על השפעת אזור המגורים על מאפייני צריכת שירותי בריאות בקרב ילדים; ד"ר לנה שגיא דאין, מומחית ברפואת נשים וגנטיקה מכרמל, נבחרה עם המחקר על הקשר בין משקל עודף לבין ביצוע בדיקות סקר.

ראש מערך החדשנות בכללית, פרופ' רן בליצר: "תוכנית רומ"ח של הכללית בהובלת חדר המחקר המרכזי במערך החדשנות נועדה לקדם מחקרי נתונים בתמיכה של מומחים באפידמיולוגיה, סטטיסטיקה ומדעי הנתונים בכללית ובאקדמיה, תוך התמקדות בסוגיות משמעותיות בפרקטיקה הרפואית. המחקרים שנבחרו על ידי ועדת ההיגוי יזכו לתמיכה נרחבת הכוללת גיבוש הצעת מחקר, שליפת נתונים וביצוע ניתוח נתונים, תוך שילוב מומחים באפידמיולוגיה וסטטיסטיקה מהאקדמיה, ממערך החדשנות ומחדרי המחקר המרחביים".

מטרת המחקר שיבוצע על ידי ד"ר גנאים בהנחיית פרופ' פילר, היא לחקור את צריכת שירותי הבריאות ולהשוותה בין אוכלוסיות שונות, בתנאים שונים, ולבחון גורמים המשפיעים עליה.

החוקרים פרופ' גיורא פילר וד"ר דועא גנאים (צילומים: אלי דדון וירון חזן)

החוקרים פרופ' גיורא פילר וד"ר דועא גנאים (צילומים: אלי דדון וירון חזן)

המחקר יבוצע מתוך חדרי המחקר של הכללית ויתבסס על מאגרי מידע השמורים היטב בכללית. כמרכיבים מייצגים של צריכת שירותי בריאות נבחרו מספר מדדים, כגון מספר הביקורים אצל רופא ראשוני, מספר הביקורים אצל רופא יועץ, מספר ימי האשפוז, מספר בדיקות דם שבוצעו, מספר בדיקות דימות וכמות התרופות שנצרכה. כגורמים משפיעים ייבחנו מקום מגורים (כפר/עיר), מוצא אתני (ערבי/יהודי), רופא מטפל (רופא כללי/מומחה ברפואת ילדים).

פרופ' פילר מסביר, כי סוגיית אי השוויון בבריאות מעוררת עניין רב ברחבי העולם בשנים האחרונות. מחקרים קודמים שבוצעו במדינות שונות מצאו פערים בצריכת שירותי הבריאות בין אזורים עירוניים לכפריים הן בקרב אוכלוסיית המבוגרים והן באוכלוסיית הילדים. כמו כן מחקרים ונתונים רשמיים מעידים על הבדלים במתן שירותי בריאות בישראל בין קבוצות אוכלוסייה, בפילוח לפי מצב כלכלי חברתי, השכלה, מצב תעסוקה, מגדר, גיל ואזור גיאוגרפי. במחקר קודם שערכה המחלקה נמצא, כי ילדים בעלי עודף משקל צורכים יותר שירותי בריאות מילדים בעלי משקל ממוצע. לנושא של צריכת שירותי בריאות והגורמים המשפיעים עליו ישנה חשיבות מכרעת הן בהבנת האוכלוסיות והן בתכנון רפואה עתידי.

 

 

אוכלוסיית ישראל כיום נאמדת ב-9.1 מיליון איש על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי מאוגוסט 2021. כ-53 אחוז מהם מבוטחי שירותי בריאות כללית. לפיכך, למחקר של כרמל ישנו תוקף משמעותי והוא די מייצג לאוכלוסיית ישראל כולה. לממצאי המחקר עשויה להיות חשיבות באשר לפעולות התערבות ותכנונים עתידיים שונים, למשל לצורכי צמצום פערים על בסיס מקום מגורים, מצב סוציואקונומי, דמוגרפי, מוצא אתני וכו'.

ד"ר שגיא דאין, שכאמור נבחרה עם המחקר על הקשר בין משקל עודף לבין ביצוע בדיקות סקר מסבירה: "מטרת המחקר המוצע היא בדיקת השיעור של ביצוע בדיקות סקר רפואיות מומלצות בקרב מטופלים עם עודף משקל והשמנת יתר. עדויות ממחקרים בחו"ל מראות, כי מטופלים עם עודף משקל נמנעים להגיע לבדיקות רפואיות יותר מאשר אלה עם משקל תקין, כאשר אחת הסיבות הבולטות לכך היא חשש מסטיגמה (יחס לא מכבד ואפליה) על רקע עודף המשקל שלהם". על פי סקר שערכה לאחרונה ד"ר שגיא דאין,  בו השתתפו 1700 מטופלים עם משקל עודף, יותר מ-50 אחוז דיווחו על חוויה תכופה של יחס לא מכבד והערות מעליבות בקרב מערכת הבריאות, וכי 40 אחוז מהם נמנעים באופן תכוף מהגעה לבדיקות רפואיות נחוצות כולל בדיקות סקר. לכן, מטרת המחקר היא להעריך את שיעור ביצוע בדיקות סקר מומלצות כדוגמת משטח צוואר הרחם או ממוגרפיה בקרב מטופלים עם משקל עודף. מאחר שמעל 50 אחוז מהאוכלוסייה הישראלית הא עם עודף משקל (34.5 אחוז, המוגדר כמדד מסת גוף BMI בין 25 ל-29.9 ק"ג/מ"ר) או השמנת יתר (24.5 אחוז, BMI 30 ומעלה), קיימת חשיבות גבוהה להבין האם מטופלים אלה מבצעים פחות בדיקות סקר, על מנת לבצע התערבות פעילה לעידוד בדיקות סקר באוכלוסייה זו.

בין המחקרים הנוספים שנבחרו לתוכנית רומ"ח של הכללית נמצאים מחקרים החוקרים את ההשפעות הסביבתיות על הופעת סכרת סוג 1 בקרב יוצאי אתיופיה, השפעות ארוכות טווח של ניתוח להסרת שקד, גורמי סיכון התלקחות COPD, אפידמיולוגיה של שברים בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל ועוד.

מנהל כרמל, ד"ר אבי גולדברג: "המחקר והחדשנות הם חלק בלתי נפרד מה-DNA שלנו, בכרמל, אני גאה ומברך את המומחים הזוכים שלנו".

 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר