עינת קליש רותם (צילום: שלומי כהן)
עינת קליש רותם (צילום: שלומי כהן)

מי אתה, היועץ הרועץ?

פורסם בתאריך: 8.6.19 13:09

ברוכים הבאים לקרקס חיפה, הקרקס הכי שווה בארץ. כבר חצי שנה, מאז שעינת קליש רותם החליפה את יונה יהב בלשכת ראש העיר, אין בחיפה רגע דל. או סקנדל או פסטיבל. שביתות, הפגנות, קבוצות רועשות בפייסבוק, צנזורה, לכלוך ברחוב וקנסות חניה – עושה רושם שחיפה נכנסת לסחרור שאת סופו אין אפשרות לראות באופק.

אבל למה כל זה קורה, בעצם? רק לפני קצת יותר משבעה חודשים הלכנו לבחירות, וקליש רותם נבחרה בהן ברוב אדיר. היא היתה האשה הכי פופולרית בחיפה. הנהגת העירייה הקודמת היתה אבלה וחפוית ראש, ונראה היה שהדרך היא קצרה מאוד להקמת קואליציה מקיר אל קיר שתקדם את כל הדברים הנפלאים ששהובטחו לתושבי העיר.

אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד. קליש רותם נמצאת כיום כפסע מאיבוד שליטה על האירועים בעיר. מרגע כניסתה ללשכת ראש העיר עושה רושם שהיא משתדלת לבחור מדי יום את ההחלטה הגרועה ביותר שניתן. לא רק החלטות לא פופולריות בסגנון “אני יודעת יותר טוב מה החיפאים צריכים”, אלא החלטות שהן התאבדות של ממש, גם פוליטית שלה וגם של חיפה כולה.

זה התחיל בהקמת הקואליציה, שם היא בחרה להתבסס על שיטת הפרד ומשול כשהכניסה אליה רק חלק מהחרדים ביחד עם שברירי סיעות נוספות, והשאירה את הסיעות הגדולות ביותר מחוץ למשחק. במקום לחבק את הליכוד כגשר לממשלה, במקום לחבק את הירוקים כשומרי סף אל מול הזיהום, במקום לחבק את מצביעי יהב ולגרוף אהדה, היא זרקה את כל אלה אל המדבר הפוליטי ונתנה להם לארגן אופוזיציה יעילה – מה שיעלה לחיפה ביוקר כשתגיע הממשלה הבאה, ככל הנראה ממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן.

זה המשיך במינוי התמוה של רג’א זעאתרה – תומך של תנועת החרם BDS שנועדה כולה לגיוס ערביי ישראל למערכה נגד המדינה. כל חיפוש קצר בגוגל היה מעלה שבחירה בו כחבר בכיר בקואליציה שקולה לקפיצת באנג’י עם חוט תפירה. ובכל זאת, מישהו שם חשב שזה רעיון חכם.

לאחר מכן נכנעה קליש לסבב אלימות חסר תקדים סביב היצירה “מק ישו” שהוצגה במוזיאון בחיפה, ובכך קבעה תקדים מסוכן – מי שזורק בקבוק תבערה יקבל את מבוקשו.

אחר כך הגיעה ההתבטאות המדהימה על הריקבון בעירייה שהפכה ארגון שלם שאמור לסור למרותה ללעומתי ומלא מרמור. השביתה האגרסיבית שהגיעה בעקבות זאת והפליק פלאק שביצעה קליש אחרי שמתחם המגורים שלה הפך לערימת אשפה ענקית הוכיחו שסוף מעשה במחשבה תחילה ושהידברות עם העובדים ועם נציגיהם דווקא יכולה לקדם פתרונות הרבה יותר טוב מאשר אלימות וכוחנות.

לפני חודשיים הקימה קליש רותם את מטה הבחירות של מפלגת העבודה בחיפה ביחד עם נעמה לזימי מרשימתה, רק כדי לראות את המטה קורס ברעש אדיר ומשיג תוצאה מבישה וחסרת תקדים בתולדות מפלגת העבודה בחיפה. אבי גבאי נותר המום.

הסערה האחרונה היתה פרשת גביית התשלום על חנייה בחופי הים. מישהו שם, אותו יועץ רועץ (או יועצים רועצים), נתן עצה מדהימה – בואי נחלוב את החיפאים שעוד מנסים לגור בחיפה, גם אם פרנסתם היא בתל אביב. הוא בוודאי חשב לעצמו על שורת הרווח מדוחות של תושבים תמימים ששכחו לשים פנגו, אבל לא הביא בחשבון שכל אותם אנשים שמתפרנסים בתל אביב ומרוויחים שכר הוגן, שאותו הם מוציאים בחיפה, יכולים פשוט לקום ולעזוב את העיר. מכת המוות הכלכלית שיכולה לנחות על חיפה תהיה בלתי הפיכה.

נדרשת מחשבה מחודשת. פניית פרסה של ממש. היועץ הרועץ – הביתה. קליש רותם צריכה להזמין באופן בהול את כל פעילי השכונות, את אנשי יהב, את ותיקי העיר ואת יקיריה כדי לשמוע מהם עצות מועילות איך אפשר לעצור את הרכבת הדוהרת אל קצה הצוק. עדיין לא מאוחר.

הכותב הוא פעיל פוליטי

אולי יעניין אותך גם

תגובות

27 תגובות
 1. מיקו חיפאי עצוב.

  לצערנו הגדול, רציתם רק לא יהב, קיבלתם עונש,תתרגלו.

 2. שרון

  כל מילה בסלע
  במקום שחיפה היפה תפרח תשגשג תתקדם היא נובלת מכל יועצי האחיתופל שיועצים לה, חדשות לבקרים אנו חווים סערות שפוגעות בעיר ובתושבים שחלק ממנו בסך הכל רצה שינוי ובמקום זה קיבל אשליה.
  הבטחה גדולה ואכזבה גדולה.

 3. מאיר

  ירדו בעריכה:
  ביטול במות יום העצמאות בכרמל והעברתן לעיר התחתית.
  ביטול אירועי ספורט דוגמת צאו לרוץ ומירוץ המדרגות. למה? ככה.
  העברת שוק קרא תן להדר. (עוד מנהג חיפאי שימות כתוצאה ממהלך שגוי..).
  ביטול/שינוי תנאי קייטנות הקיץ.
  פגישה עם מאכילי חתולי רחוב בה הם מאויימים משפטית ע"י נציגי העירייה.
  הקפאת תוכנית המתאר של חיפה ועצירת הבנייה בעיר.
  שכחתי משהו??.. תוסיפו.

 4. אוהדת יהב

  ןמיקו תכלס רצו שינוי בבקשה תאכלו את הכובע
  היה לכם יותר מיידי טוב עם יהב וסטרתם לו שיסבלו התושבים שבחרו בה

 5. דפנה

  לא מסכימה.
  אף אחד לא נותן לה צ'אנס ובראש וראשונה עובדי העיריה והעתונאים שרואים עצמם עדיין מחוייבים ליהב וכנופייתו.
  יש לה רעיונות נכונים וטובים. תנו לה זמן ותמכו בה. ואל תשמיצו סתם על סמך חצאי אמיתות שאנשים "טובים" דואגים לפרסם.

 6. אם לסכם בשתי שורות

  הביקורת היחידה שלי על קליש שהיא הבטיחה ללמוד מהטעויות והכשלונות ולעצור את השחיתות של יהב
  ופשוט המשיכה בהם באותה צורה ונראה כרגע שהיא מגדילה את השחיתות במינויים בלשכה וביועצים שלה

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אם תמשיכו רק לכתוב ובכי על הכורסאות בבית לא יעזור כלום צריך לצאת להפגנות

 8. חיפאית מודאגת

  מתי היא תעוף כבר? תעיפו את הקללה הזאת מראשות העיר

 9. ועדת בדיקה עירונית

  מחכים לשמוע מי היועץ שאחראי על מחדל הכרמלית ביום העצמאות
  זה היה יכול להיגמר בהרוגים מהדוחק ואז מה??
  למה אין ועדת חקירה פנימית ומסקנות. מישהו אחראי על המחדל הזה

 10. רוני

  חיפה חשוכה ומשעממת מאי פעם. אפילו תקופת הצנע של מצנע היתה יותר טובה. ביטלה כל אירוע אפילו תיקון ליל שבועות בסינמה קפה עממי כדי לחסוך עוד כמה גרושים. יאללה שיגמרו כבר ה4 שנים איתה ונשמה את הזוועה הזאת.

 11. דוד - תנוח!

  התסכול אוכל אותך, דוד. אתה שייך לשלטון הישן שרוב החיפאים הצביעו נגדו. תן לקליש לעבוד ותפסיק להפריע.

 12. זו האמת

  הבעיה של עיריית חיפה יושבת במינהל הכספים העירוני.
  שחיתות בזבוזים נפוטיזם כל "מתנה טובה" שיש בעולם השחיתות הציבורית בעולם נחתו במינהל זה.
  חייבים לקצץ שם את כל ההירארכיה ולהביא חשב מלווה מקצועי שיצילע את העיר.
  אבל קליש מפחדת מיהם זו האמת קליש גיבורה על הזקנים הסניאלים בכרמל ….

 13. נחמיה

  נכון בחרנו מתוך רצון לקדם את הצעירים לעמדת ההובלה.
  אני סומך עליהם.
  אבל עינת, המונח התלמודי מזקנים אתבונן אינה קלישאה.
  חשבי שתושבים רואים עד קצה האף ולכן צריך לשלב בין היכולת של מנהיג לראות לאופק לבין התושב החפץ לניקיון יופי ואי שינוי סדרים בחופזה.

 14. רינה

  בטלה את הזיקוקים ביום העצמאות. רק כחמש דקות זיקוקים
  . מקצצת תקציבים בכל מקום חבל על חיפה היפה ותושביה

 15. לילך חיפאית לשעבר ותמיד

  ברור שהכותב הוא יופי של תעומלן אינטרסנט. השאלה של מי.. קחי עזרה מנחמיה – נראה שכדאי לעשות את הדברים באופן הדרגתי, כי הקיבעון הוא מאבני הנגף שהביאו את חיפה למצבה כיום.

 16. מיקו

  אתה אמיתי?
  אתה אומר: אל תכבדי הסכמים, תשאירי את השחיתות ותכנעי לסחטנות ואתה מדבר על קרקס?

 17. על החתום: פעיל פוליטי

  תקראו מי חתום על המאמר ותבינו הכל. דוד מגן הינו פעיל של סביון מהגברדיה הישנה שהזיזו להם את הגבינה. והעיתון שפירסם, כבר מזמן התאים לעטוף בו דגים. גם הוא כבר לא נהנה מתקציבי עתק שהזרים לו ראש העיר הקודם. על זה המציאו את הכינוי "פייק ניוז".

 18. קליגולה!

  צרה צרורה. אישית בחרתי בה וקיבלתי א פייג. ככל שתפנה את כסאה וחבורת הזבל כן ייטב!

 19. יש פה עניין מהותי

  כשנבחרה לקח זמן לכבש קואליציה כי הייתה על פרשת דרכים: לעשות קואליציה רחבה ברוח טובה בלי נקמנות ולהשאיר בחוץ את הקיצונים נוסח זעתרע ודב חנין או ללכת על קואליציה קיציונית נקמנית וחסרת נסיון.
  בחרה מה שבחרה ואת הטעות כולם מרגישים.

 20. שמיל

  סליחה יונה יהב שלא בחרנו בך אלא בפיונית שאין מושג בפוליטיקה ארצית חשבתי אדריכלית ערים שתחזור לעבודתה הקודמת יחזירו את יונה יהב ובא לציון גואל

 21. דוד

  כל כך שקוף שמנסים למרר את חייה ולהקשות עליה מרגע שנבחרה.
  תנו לה לעבוד ותפסיקו להתבכיין.

 22. אוהד עירון

  תגובה לדוד: אכן הייתה צריכה לשבת בשקט וללמוד…..ורק אחרי שישה שבעה חודשים להתחיל בפעולות מעשיות. אבל היא , בעידוד הרועץ…החלה בגזירות. ומה עם ה6.5 מיליארד שקל (ממשרד התחבורה) שהוקצו לחיפה והועברו בגלל ההיבריס שלה, לנהרייה? 6.5 מיליארד שקל זה "רק" פי 10 מעלות איצטדיון סמי עופר, שבוחריה של עינת ידעו לקטול את בנייתו …. ועוד ועוד ועוד… בקיצור, סוף מעשה במחשבה תחילה. ועכשיו היא טועמת מקצת ממה שבוחריה העיוורים עשו לקודמה בתפקיד.

 23. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מסכימה עם כל מה שכתבת.
  אני חושבת שהגיע הזמן שקליש תבין שהיא לא האישה הכי חכמה בעיר (או בעירייה). יש לה מה ללמוד, יש מה להקשיב. היא צריכה לגייס אנשים לעזרתה לא לסגור בפניהם את הדלת. יש לה למידה ארוכה וקשה. אבל כל למידה מתחילה מההבנה שאני לא יודעת ועלי לשאול. אני מקווה שהיא מבינה את זה.

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר