ניר שובר (צילום: ראובן כהן)
ניר שובר (צילום: ראובן כהן)

הצעה לסדר של שובר: פטור מלא מארנונה לעסקים קטנים. העלאת הארנונה למפעלים מזהמים

בהצעתו מחלק שובר את העסקים בעיר לארבעה מדרגים, שעל פיהם יינתנו הפטור או ההנחה. לדבריו, הצעד, המחויב מציאות בשל משבר הקורונה, יביא לעיר צעירים ועסקים חדשים. שובר: "בחלומי יסתובבו ברחובות חיפה המוני צעירים בלבוש מחויט שמועסקים באחת מהחברות החדשות בעיר התחתית, בהדר ובציר מוריה בשנים הקרובות"

פורסם בתאריך: 20.1.22 10:57

חבר מועצת העיר ניר שובר הגיש הצעה לסדר שבה הוא קורא לתת פטור מלא מארנונה לעסקים קטנים בעיר ומבקש לקבוע סיווג עסקי חדש. בהצעתו הוא מונה ארבעה מדרגים להנחה בארנונה על פי סיווגים בהיקף ההכנסות, שינועו מפטור מלא ועד העלאת הארנונה לנמלים ומפעלי תעשייה מזהמים.

כתוב שובר בהצעתו: "חייהם של בעלי העסקים בחיפה הולך להשתנות בעקבות ההצעה לסדר. נוכח מתקפת הקורונה שעברה ותעבור על העיר בשנים הקרובות, אני קורא לחברי מועצת העיר להעביר את ההצעה לסדר הזאת, כהמלצה לראש העיר להכניס לצו המיסים הבא בקשה למשרד הפנים בדבר הסיווג העסקי החדש, שיציל אלפי עסקים קטנים ויעזור להם לגמור את החודש. זה הזמן לתת פטור או הנחה גדולה בארנונה העסקית של עד 70 אחוז ממה שהם משלמים היום. ברור שעסקים הולכים להיפגע בצורה דרמטית, ולפיכך חייבים להקל עליהם בתשלומי הארנונה המנופחים".

על פי הצעתו של שובר, יש להקים ועדה מקצועית שתמליץ בעתיד על פרמטרים שישתנו לפי צורכי העיר. כמו כן הוא מונה את ארבעת המדרגים,ש על פיהם יסווגו העסקים בהנחה בארנונה:

דירוג a – בעלי עסקים מסחריים ברחובות ובמרכזים מסחריים ותיקים, בעלי מחזור שנתי של עד 5 מיליון שקלים, יקבלו פטור מלא מארנונה. בסיווג זה מבקש שובר להוסיף פטור מלא גם לסניפי דואר, למען עידוד פתיחתם מחדש של סניפים בשכונות.

דירוג b – בעלי עסקים בעלי הכנסה שבין 5 מיליון שקלים ועד 30 מיליון שקלים, יקבלו 50 אחוז הנחה בארנונה.

דירוג c – בעלי עסקים הכנסה שנתית יותר מ-30 מיליון שקלים – לא יקבלו הנחה, והארנונה שלהם תישאר כמו שהיא היום, ללא שינוי.

דירוג d – העלאת הארנונה לנמלי הים, מפעלים תעשייה מזהמים, תחנות דלק, חברות סלולאר, לרבות מתקני סלולר, בנקים, וילות שיש בהם אח וארובה פעילה.

עוד כותב שובר: "רק הורדה דרסטית של הארנונה והמיסים העירוניים ועידוד התיירות הנכנסת, חיי הלילה והתרבות, יחד עם ההשקעה של קליש-רותם עושה בתשתיות העיר יהפכו את חיפה לאחת המצליחות והאטרקטיביות בערי ישראל. ההורדה תעשה את שלה, ותמשוך לעיר חברות רבות וחזקות. המיסוי הנמוך, לצד הקִרבה הגדולה של חיפה לצפון ולמרכז הארץ, תגרום להם להתמקם כאן אצלנו. ההחלטה שנצביע עליה כאן במועצת העיר תצריך כמובן את אישור משרד הפנים ושרת הפנים איילת שקד.

שובר מבקש ממועצת העיר להצביע על נוסח ההחלטה הבא: "חברי מועצת העיר ממליצים לראש העיר לאמץ את ההצעה שלי שעיריית חיפה תבקש שינויים לצו המיסים, על פי המתווה להנחה בארנונה ועל פי סעיפי המדרוג שהצעתי לעיל. מתווה זה יוגש למשרד הפנים כחלק מצו המיסים לשנת 2023. מהלך שהעביר את הערים באותם שנים מגירעון לעודף ענק".

 

 

ל"כלבו – חיפה והקריות" אמר שובר: "בחלומי יסתובבו ברחובות חיפה המוני צעירים בלבוש מחויט שמועסקים באחת מהחברות החדשות שיתמקמו (וכבר מתמקמות) בעיר התחתית, בהדר ובציר מוריה בשנים הקרובות. אנחנו נראה אנשים יוצאים בצהריים להפסקה קצרה בין מאות המסעדות ודוכני המזון בעיר, ובסוף יום העבודה יישארו גם לגור כאן בעיר, ולא יחזרו לביתם במושבים, בטירת כרמל בנשר או הקריות הסמוכות. יש בחיפה הרבה צעירים שעוזבים כדי ללמוד ולגור בעיר הגדולה והיקרה תל אביב, אם כי פטריוטים רבים חוזרים בהמשך לעיר עם ילדים קטנים. אבל בתכלס לא באמת גרים פה הרבה אנשים בגילאי 35-20. בשורה התחתונה – המס יירד, ההכנסות יעלו!

"ההידרדרות שהביאה את חיפה למצבה החלה לפני כמעט 30 שנה, עוד בתחילת שנות ה-80, אז חיפה הייתה עיר עשירה שמקבלת תקציבי ממשלה רבים והרוויחה הרבה כסף מהתעשייה שלה. מאז נעצרה תנופת הפיתוח ונמכרו נכסי עיר רבים. הפתרון להציל את העסקים המקומיים הוא הפחתה גדולה בארנונה ובמיסים העירוניים שיופחתו גם הם בשלב הבא (שילוט ואגרות כסאות ושולחנות ועוד) – נטל גדול על העסקים. ההיגיון שלי פשוט – אני רוצה שלחברות קטנות ובינוניות יהיה אינטרס להגיע לכאן ולעזור לעסקים קטנים לשרוד ולהרוויח יותר".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

2 תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר