דוד עציוני, עינת קליש-רותם (צילום: בועז כהן; ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
דוד עציוני, עינת קליש-רותם (צילום: בועז כהן; ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

אם הבחירות לראשות העיר היו מתקיימות היום: עציוני – 39 אחוז, קליש – 19 אחוז

כך עולה מסקר שביצע "מכון סמית למחקר" בשבוע שעבר עבור סיעת "חיפה מתחדשת" בקרב 400 נשאלים, תושבי העיר. עוד עולה מהסקר, כי 88 אחוז מהנשאלים לא מרוצים מהפתרונות לבעיית חזירי בר בתוך העיר לעומת 12 אחוז שדי מרוצים או מרוצים מאוד. 56 אחוז מהנשאלים השיבו, כי קליש צריכה להתפטר לאחר שלוש שנות כהונה

פורסם בתאריך: 7.3.22 12:21

אם סגן ראש העירייה לשעבר דוד עציוני, כיום המשנה למנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, היה מתמודד על ראשות עיריית חיפה מול עינת קליש רותם הוא היה זוכה ב-39 אחוז מקולות הבוחרים לעומת 19 אחוז לקליש-רותם. כך עולה מסקר, שערך "מכון סמית למחקר" בשבוע שעבר עבור סיעת "חיפה מתחדשת". עוד עולה מהסקר, כי 22 אחוז מהמשיבים עדיין לא החליטו, ו20 אחוז השיבו כי לא יצביעו או סירבו להשיב לשאלה זו.

הסקר התקיים ב-23 ו-24 בפברואר והוא כלל 400 מתושבי חיפה מעל גיל 17, בעלי זכות הצבעה בעיר, שנדגמו בטלפון ובפאנל אינטרנטי. הנשאלים היו תושבי כל השכונות בעיר בהתאם ליחסן הפרופורציונאלי של השכונות, כלומר: על פי חלקם היחסי של בתי האב בעיר בהתאם לחלקה של השכונה בעיר. 17 אחוז מהנשאלים היו מהכרמל, 16 אחוז מרמות הכרמל, 15 אחוז משכונות מערב חיפה, 14 אחוז מנוה שאנן, 14 אחוז מהדר, 12 אחוז מקרית חיים וקרית שמואל, 7 אחוז מרמות נווה שאנן ו-4 אחוז מהעיר התחתית.

שביעות הרצון מהעירייה

אחד הנושאים שנבדקו בסקר היה הערכות לעירייה. בחלק זה נשאלו הנסקרים – האם בשלוש השנים האחרונות חל שיפור או חלה הרעה בסך כל שירותי העירייה בשכונת מגוריך או שלא חל שינוי. 48 אחוז השיבו כי חלה הרעה, 34 אחוז השיבו כי לא חל שינוי, 12 אחוז – כי חל שיפור ול-6 אחוז לא הייתה דעה. הפער בין אלו שהשיבו כי חלה הרעה לאלו שהשיבו כי חל שיפור עומד על 36 אחוז.

על השאלה – האם כפי שהדברים נראים לך כיום, חיפה בדרך הנכונה או בדרך הלא נכונה, השיבו 66 אחוז כי היא בדרך הלא נכונה, 19 אחוז – בדרך הנכונה ו-15 אחוז – אין דעה. הפער בין הדרך הנכונה ללא נכונה עומד על 47 אחוז.

לשאלה – האם את/ה מרוצה או לא מרוצה מהאופן שבו העירייה מנוהלת בשלוש השנים האחרונות, השיבו 45 אחוז, כי הם לא מרוצים, 30 אחוז – לא כל כך מרוצים, 16 אחוז – די מרוצים, 4 אחוז – מאוד מרוצים, ו-5 אחוז – אין דעה. בחלוקה כללית של המרוצים והלא מרוצים עולה באופן כללי, כי 75 אחוז אינם מרוצים, בעוד 20 אחוז מרוצים, כך שהפער בין השניים עומד על 55 אחוז.

עוד נבחנה שביעות הרצון של כל הנשאלים שהיו בעלי דעה (כלומר, כל הנשאלים מלבד אלה שהשיבו "אין דעה" – ב"כ) בנוגע לשירותים שונים במהלך שלוש השנים האחרונות:

ברמת הניקיון בשכונת מגוריך: 59 אחוז השיבו כי הם לא כל כך מרוצים או לא מרוצים, בעוד 41 אחוז השיבו כי הם די מרוצים או מאוד מרוצים.

במתן הנחות בצהרונים: 80 אחוז – לא כל כך מרוצים או לא מרוצים, 20 אחוז די מרוצים או מרוצים מאוד.

בטיפוח והקמת גני שעשועים בשכונת מגוריך: 65 אחוז – לא כל כך מרוצים או לא מרוצים, 35 אחוז – די מרוצים או מאוד מרוצים.

במתן פתרונות לבעיית חזירי בר בתוך העיר: 88 אחוז – לא כל כך מרוצים או לא מרוצים, 12 אחוז – די מרוצים או מרוצים מאוד.

ביוזמות ופיתוח תוכניות לצעירים בעיר (עד גיל 30) ולמניעת עזיבת הצעירים: 88 אחוז – לא כל כך מרוצים או לא מרוצים, 12 אחוז – די מרוצים או מרוצים מאוד.

בקידום יוזמות בנושא הדיור בעיר: 78 אחוז – לא כל כך מרוצים או לא מרוצים, 22 אחוז – די מרוצים או מרוצים מאוד.

שאלה נוספת בדקה את עמדת הנסקרים בנוגע לקיום הבטחות הבחירות של קליש. 42 אחוז השיבו כי היא כמעט שלא מקיימת את הבטחת הבחירות שלה; 26 אחוז – מקיימת במידה מועטה; 11 אחוז – מקיימת במידה די רבה, ו-4 אחוז – מקיימת במידה רבה מאוד. 17 אחוז השיבו – אין דעה.

על השאלה האם קליש-רותם צריכה או לא צריכה להתפטר מתפקידה כראש העיר, לאור מה שקרה בעיר בשלוש השנים האחרונות, יותר ממחצית מהנשאלים, 56 אחוז, השיבו כי היא צריכה להתפטר, 25 אחוז – שהיא אינה צריכה להתפטר, ול-19 אחוז – אין דעה.

 

 

בחירות

הפרק האחרון של הסקר עוסק, באופן טבעי, בבחירות הצפויות להתקיים ב-2023. חלקו הראשון של פרק זה עסק במידת חשיפתם של התושבים לעציוני לעומת מועמדים אחרים, שכבר הכריזו כי הם מתכוונים להתמודד על ראשות העיר (מלבד קליש-רותם) – יו"ר סיעת הליכוד שמשון עידו ויו"ר סיעת הירוקים אביהו האן. מהסקר עולה כי 77 אחוז שמעו על עציוני לעומת 23 אחוז שלא שמעו עליו; 49 אחוז שמעו על האן לעומת 51 אחוז שלא שמעו עליו; 37 שמעו על עידו לעומת 63 אחוז שלא שמעו עליו. מניתוח נתונים אלו עולה, כי עציוני זוכה למידת החשיפה הגבוהה ביותר בין השלושה.

אחרית הסקר בחנה את אופן הצבעת הנשאלים, אם הבחירות היו מתקיימות היום. הנסקרים נשאלו למי היו מצביעים אם המתמודדים היו עציוני וקליש-רותם. מהשאלה עולה, כי בקרב תומכי עציוני נלקחת בחשבון האפשרות שההתמודדות, בסופו של דבר, תהיה ראש בראש עציוני מול קליש-רותם.

מהתוצאות עולה, כי 39 אחוז היו מצביעים לעציוני, 22 אחוז – עדיין לא החליטו, 20 אחוז השיבו כי לא יצביעו או סירבו להשיב, ואילו רק 19 אחוז השיבו כי יצביעו לקליש-רותם. "דוד עציוני, נכון לעכשיו, מוביל בפער מאוד משמעותי על עינת קליש-רותם", נכתב בסקר.

רפי סמית, מנהל "מכון סמית למחקר" אמר ל"כלבו – חיפה והקריות": "ניתן לראות שבכל נושא  ששאלנו לגבי ניהול העירייה, שביעות הרצון משירותי העירייה, האם העיר בדרך הנכונה ועוד,  התשובות, במילים עדינות, ממש לא טובות לעירייה, וגם מעמדה של ראש העירייה מאוד נמוך בעיני הציבור החיפאי. זה בא לידי ביטוי בשאלת ההצבעה הישירה בינה ובין דוד עציוני, שמוביל בפער משמעותי. עציוני וסיעתו סייעו לקליש-רותם בסוף המרוץ לפני כשלוש שנים, ועניינו אותנו תוצאות ההתמודדות הזו כשנה וחצי לפני הבחירות הבאות".

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר