ההצבעה על התקציב במועצת העיר (11.1.22, צילום: מתוך שידורי המועצה)
ההצבעה על התקציב במועצת העיר (11.1.22, צילום: מתוך שידורי המועצה)

בפעם השלישית: מועצת העיר לא אישרה את התקציב לשנת 2022

הדיון אתמול (שלישי) במועצת העיר התנהל לאחר סבב פגישות שקיימה קליש-רותם עם ראשי הסיעות, אלא שלטענת מ"מ הגזבר, חלק מההצעות שלהם אינן ישימות. ברקע: הדד ליין להעברת התקציב – ב-4 בפברואר. קליש-רותם: "אנחנו נקיים את הישיבות האלה עד 4 בפברואר  מדי שבוע"

פורסם בתאריך: 12.1.22 11:21

מועצת העיר הצביעה אמש (שלישי), בפעם השלישית, נגד הצעת התקציב לשנת 2022. הפעם הראשונה הייתה ב-27 באוקטוברוהשנייה הייתה בחודש שעבר, ב-23 בדצמבר.  הדיון בהצעה אתמול היה לאחר סבב פגישות שקיימה ראש העירייה עינת קליש-רותם עם יו"ר ועדת הכספים סופי נקש ועם ראשי הסיעות , במטרה לנסות להגיע עימם לעמק השווה, וכדי להימנע ממצב שבו לא יעבור התקציב לאחר המועד המוקצב לכך על פי הנהלים – עד 3 בפברואר, שכן התקציב אמור לעבור בתום שלושה חודשים ממועד אישור תקציב המדינה בכנסת (ב-3 בנובמבר).

מ"מ גזבר העירייה, שמואל מרמלשטיין, אמר בישיבה: "קיבלתם פנייה להגיש לנו את הצעותיכם לתיקון התקציב, קיווינו שנספיק לקבל את זה בזמן ולעבוד על זה ממש לעומק. לצערי, קיבלנו את זה רק השבוע, ולא כולם העבירו הצעות. אז ניסינו לרכז את כל ההצעות של החברים. חלק מההצעות לא היו כל כך גרועות, חלק לא היו ריאליות, חלק היו ריאליות, ואני אתן לכם אפילו דוגמה: הייתה בקשה, למשל, להתאים את ההוצאות לפעולות לביצוע של שנת 2020, והמשמעות של זה היא שאם אנחנו עושים את זה, אנחנו מבטלים כל תקציבי האחזקה שעברו מתקציב הפיתוח לתקציב רגיל בהצעת תקציב 2022, כי בהצעת 2020 הם לא היו, ואני לא בטוח שזו הייתה הכוונה שלכם.

"חלק מההצעות היו ביטול מינהלים או קיטון בהוצאות שכר של יחידות כאלה או אחרות. למשל, הייתה הצעה לקצץ את השכר של אגף האכיפה העירונית ב-30 אחוז, שהמשמעות של זה בעצם היא שליחת 30 אחוז מהפקחים הביתה. אני גם מניח שזו לא הייתה הכוונה. במחלקת ניקיון הייתה הצעה להפחית בשכר של העובדים, שזה אומר לפטר עובדים ואני מניח שזו לא הייתה הכוונה… במחלקת תאורה הצעתם לצמצם. במחלקת גינון הצעתם לצמצם. במחלקת חופים הצעתם לצמצם, באחזקות…  אלה דברים שהם קצת בעייתיים ולא ידענו איך להתייחס אליהם, וזה בלי לדבר בכלל על התוספות שביקשתם והאיזונים שאנחנו צריכים לעשות בתקציב. כרגע אנחנו מביאים את ספר הבסיס שהגיע אליכם בישיבה של 23 לדצמבר, ועל זה התיקונים שהצעתם.

"יש כמה אופציות. או שנעבור סעיף סעיף ונבין את המשמעויות ונחליט לגבי כל סעיף, או שבמהלך השבוע הקרוב אגף התקציבים יישב עם חברי המועצה ויסביר את המשמעויות ולנסות להגיע לעמק השווה, או שתגישו לנו תקציב חליפי כולל ולא סעיף כזה או אחר. מה גם שחבר מועצה הציע לקצץ בסעיף אחד, וחבר מועצה אחר הציע להגדיל באותו סעיף. אז מה אנחנו אמורים לעשות? אז אנחנו במצב שקיבלנו הצעות מחלק מחברי המועצה שחלק לא ריאליות וחלק מתנגשות בין חבר לחבר, ואנחנו אומרים: או שנעבור עכשיו על הכל או שתשבו איתנו באגף התקציבים וננסה להבין מה אתם רוצים או שתגישו תקציב חליפי כולל".

חברת המועצה שרית גולן-שטיינברג אמרה: "לו באמת ראש העיר הייתה באה בנפש חפצה לשמוע אותנו, היינו מצפים שחלק מההצעות שלא שנויות במחלוקת, שלא סותרות אחת את השנייה – יוטמעו בספר התקציב שיוגש לנו ויעבור קודם בוועדת כספים. אבל ראש העיר לא רוצה לעבור בוועדת כספים. אני יכולה לדעת מה הליכוד כתבו לך? מה רמתי כתב לך? אחרים יודעים מה כתבתי? כל אחד מאיתנו ישמח לשבת איתך. ניפגש . תרצו להטמיע? התפקיד שלה (של ראש העיר – ב"כ) לתכלל את הדברים, לעשות את סדרי העדיפויות על בסיס מדיניות שהיא תביא, אלא שנראה לנו שאין בכוונתה לעשות זאת, ואנחנו מתריעים היום שככל וכוונתה להמשיך בדרך הזו, לא תהיה ברירה בידינו אלא להביא תקציב אלטרנטיבי, וביום שמועצת העיר תביא תקציב אלטרנטיבי אין יותר מזה הבעת אי אמון בראש העיר. אז די עם הפויילישטיקים ודי עם המשחקים".

 

 

קליש-רותם נטלה את רשות הדיבור: "אכן ישבתי עם רובכם, רשמתי הרבה הוראות. חלק גדול לא רלוונטיות לתקציב כמו סעיף הכנסות, זה בפרוגרטיבה של גזבר עירייה. אני רוצה להגיד… בכל הישיבות האלה (עם חברי המועצה שנפגשה עימם – ב"כ) לא עלו סוגיות קונקרטיות. דובר שם על תוכניות עבודה, ועל כוח אדם, ועל מינהלים – כן מינהל לא מינהל… אין לי טלפתיה איתכם ואני אומרת את זה לפרוטוקול, ש-98 אחוז מהנושאי שעלו בפרוטוקול הם נושאים שלא קשורים לתקציב כי הן לא הצעות אופרטיביות. אנחנו צריכים להרכיב תקציב ויש שתי אפשרויות – האחת, שאתם באמת באים עם תקציב נגדי שלכם, זה סופר לגיטימי. יכול להיות שקצת נתווכח, יכול להיות שנחתום על זה…. אופציה שנייה, מכיוון שאין לי טלפתיה איתכם ומכיוון שרוב ההצעות שלכם לא היו קונקרטיות, אני ביקשתי מהגזבר לעשות רישום של הסעיפים של ההצעות שהן קונקרטיות".

בתום הדיון נקבע, כי לחברי המועצה יועברו החומרים על השינויים שהם הציעו בפגישתם עם קליש-רותם, וכי הדיונים על הצעות התקציב יימשכו גם בשבוע הבא. קליש-רותם הדגישה, כי המועד המחייב להעברת התקציב הוא  4 בפברואר ואמרה: "אנחנו נקיים את הישיבות האלה עד 4 בפברואר מדי שבוע".

בסוף הישיבה, הצביעה מועצת העיר על הצעת החלטה בנוסח: "מועצת העיר מאשרת את התקציב הרגיל לשנת 2022 כולל תיקוני כוח אדם, את דברי ההסבר ואת חוות דעת גזבר העירייה". הצעת התקציב לא עברה. 10 חברי מועצה הצביעו נגדה: סגנית ראש העיר סופי נקש, גרי קורן, לזר קפלון, רג'א זעאתרה, תבור להט, יואב רמתי, איציק בלס, אלי בן דיין, יוסי שלום ושרית גולן שטיינברג; ארבעה הצביעו בעד: קליש-רותם, נחשון צוק, סיגל ציוני וקיריל קארטניק.

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר