אולם מועצת העיר חיפה (צילום: בועז כהן)
אולם מועצת העיר חיפה (צילום: בועז כהן)

מועצת העיר דחתה אמש את הצעת התקציב של ראש העירייה קליש רותם

חברי קואליציית השינוי הצביעו נגד הצעת התקציב כפי שהביאה אותה ראש העירייה קליש רותם, בנימוק כי נדרשים בה תיקונים והשלמות. ההצעה הנגדית, אותה הקריאה נקש, ולפיה הצעת ראש העירייה אינה עומדת בהנחיות, עברה ברוב. קליש רותם, צוק, אלפר וציוני עזבו את האולם בטרם ההצבעה על ההצעה של קואליציית השינוי

פורסם בתאריך: 27.10.21 10:56

לאחר דיון ארוך וסוער, הצביעה אמש (שלישי) מועצת העיר נגד הצעת התקציב שהגישה ראש העירייה עינת קליש רותם. דחיית הצעת התקציב הייתה צפויה מראש, לאור הטענות שהעלו חברי קואליציית השינוי, עוד בטרם הדיון, בדבר היעדר פירוט בסעיפים השונים של התקציב.

אחת השאלות של חברי קואליציית השינוי בדיון התייחסה לסדרת הישיבות המיוחדות לדיון בתקציב, אותן קליש רותם מבקשת לקיים פעמיים בשבוע, בכל שבוע, במהלך חודש נובמבר. "אולי יהיו גם עוד 20. הכל בסדר. עד שייצא עשן לבן", השיבה קליש לחבר המועצה יוסי שלום, שביקש את חוות דעתה של היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד ימית קליין בנושא זה. קליין השיבה: "המועצה יכולה להצביע היום כפי שהיא תבחר לנכון. אם המועצה תחליט היום לדחות את הצעת התקציב, הכל עולה לדיון מחדש כל 10 ימים. לכן, כמו שאמרתי לעינת, לא תתקיים ביום ראשון הקרוב ישיבה, אלא בעוד 10 ימים", כלומר: עד להגשת התיקונים והשינויים שיערוך הגזבר בהצעה.

באשר להצעת התקציב כפי שהובאה אמש, פסקה קליין: "יש הצעת החלטה שמונחת היום בפני חברי המועצה. האופציות שבפניכם", אמרה קליין, "או לקבל את הצעת ההחלטה כמו שהיא, או לשנות אותה, או להציע הצעה נגדית. תחליטו ותצביעו".

חברי קואליציית השינוי בחרו להעלות הצעה נגדית לזו של ראש העירייה, אותה הקריאה יו"ר ועדת הכספים וסגנית ראש העירייה סופי נקש, ובה נאמר: "לאור כל האמור לעיל ובמסגרת החלטות ועדת הכספים במסגרת הדיון בתקציב, מועצת העיר מחליטה כדלקמן: טיוטת התקציב שהוגשה לוועדת הכספים שונתה פעמיים ובפני מועצת העיר הונחה טיוטה שלישית. כל אחת מהטיוטות אינה עונה על דרישות החוק וההנחיות. בהיות הטיוטה גולמית ונעדרת מידע בסיסי יש להביא מחדש למועצת העיר טיוטת תקציב מלאה ומפורטת בהתאם לחוק ולהנחיות משרד הפנים, לרבות כל רשימת הנספחים הנלווים לתקציב, פירוט פעולות בתקציב הרגיל ותוכניות עבודה מקושרות תקציב.

"ביחס לתקציב הפיתוח, מועצת העיר מנחה את גזבר העירייה להציג מקורות מימון מתוכננים לשנת 2022, תעדוף הפעולות, אומדנים, תחזוקה צפויה בסיום הפרויקט וכל מידע נוסף בהתאם להנחיות משרד הפנים; טיוטת התקציב המעודכנת והמפורטת תוגש למועצת העיר ותידון בפני ועדת הכספים כאמור בסעיף 206 לפקודות העיריות; מועצת העיר דוחה את זימוני ראש העיר לתשע ישיבות נוספות, כדי לדון בתקציב גולמי שאינו מאוזן ואינו עומד בדרישות החוק וההנחיות. כל עוד לא יוגש תקציב כחוק, הרי שלא ניתן לשוב ולהתכנס כדי לדון בו".

בנוגע לסעיף הראשון בהצעה הנגדית אמרה קליין: "אנחנו רק מציינים לפרוטוקול, את מה שאמר הגזבר. הטיוטה הסופית שהוגשה והונחה בפניכם 10 ימים מראש, לשיטתו כן עונה לדרישות, אבל הוא אמר שהוא יבדוק את זה מול פאיז (הממונה על המחוז במשרד הפנים, פאיז חנא – ב"כ) והוא יצטרך לתת את התשובה הסופית. לכן אפשר להצביע לגבי זה".

 

קליין ביקשה את התייחסותו של בן חיים לדבריה בטרם ההצבעה, ובן חיים השיב, למיטב ידיעתו, הצעת התקציב שהגיש לפני חברי המועצה עומדת בתקנות של משרד הפנים. "לשם הזהירות, מחר אני יורד לממונה על המחוז כדי לבדוק את הטיעון הזה". לגבי הטענות שהטיוטה נעדרת מידע בסיסי, אמר בן חיים כי ההצעה שמונח בפני חברי המועצה "טעונה ומלאה יחסית… עשרות רשויות משתמשות בפורמט הזה".

קליש הציעה לחכות לתשובות של בן חיים בישיבה הבאה, אלא שעל פי חוות דעתה של קליין, חברי המועצה נדרשו להצביע, ראשית על ההצעה המקורית כפי שהובאה על ידי ראש העירייה – ולאחר מכן על ההצעה החלופית כפי שהועלתה על ידי נקש. על ההצעה של קליש רותם הצביעו חמישה בעד, שניים נמנעו (חברי סיעת חד"ש) ו-15 נגד. ההצעה הנגדית של נקש עברה ברוב של 15 בעד, שלושה נמנעים (ניר שובר ושני חברי סיעת חד"ש). קליש רותם, נחשון צוק, מיכי אלפר וסיגל ציוני עזבו את האולם בטרם הועלתה את ההצעה של קואליציית השינוי להצבעה.

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר