שמאי מקרקעין בצפון. תמונה ממאגר Ingimage
שמאי מקרקעין בצפון. תמונה ממאגר Ingimage

משרדי שמאות מקרקעין בצפון שכדאי להכיר

לפני שרוכשים דירה חשוב להיעזר בשמאי מקרקעין מומחה שיבדוק האם הנכס בנוי על פי החוק, אם אכן המוכרים הם בעליו של הנכס, האם המטרז' הרשום בחוזה הינו מדויק, וכדומה. הכירו את משרדי שמאות המקרעין המובילים באזור

פורסם בתאריך: 9.3.19 10:37

שי בן פורת, שמאות מקרקעין וייעוץ נדל"ן

בשנים האחרונות כך נראה כולם הפכו למבינים בנדל"ן. בכל שיחת סלון מדברים על פינוי בינוי, תמ"א והערכות נכסים. במבחן המציאות נראה שכדי להבין באמת בכל הנושאים הללו חשוב לפנות לשמאי מקרקעין בעל ניסיון וידע רבים בתחום.

רבות נשמע המונח התחדשות עירונית כשמדברים על פינוי בינוי ותמ"א אבל כדאי בעצם להבין מהי התחדשות עירונית "התחדשות עירונית הוא שם כולל לתהליך שעובר באיזור מסוים במסגרתו זוכה האזור לבנייה מחודשת המשפרת את המרקם העירוני בו היא מבוצעת" אומר שי בן פורת, שמאי מקרקעין. "כיום ניתן לראות במסגרת התחדשות עירונית את האופציות הפופולריות: פינוי בינוי, תמ"א 38 המאפשרים לדיירי בניינים לזכות באיכות חיים תודות להתחדשות העירונית באזור מגוריהם"

מה יתרונותיה של התחדשות עירונית?

"ההתחדשות העירונית נכונה הן לאדם הפרטי והן לרשות המוניציפלית. לבעלי דירות מיושנות הליך זה נותן הזדמנות לחזק את הדירה הקיימת כך שתהיה מותאמת לתקנים העדכניים ביותר של עמידה בפני רעידות אדמה, ובנוסף לחדש את פני הבניין בהליך של חיזוק ותוספת בניה. הליך זה מאפשר את החלפת הדירה הקיימת בחדשה בהליך של הריסה ובניה מחדש. ביחס לרשות המוניציפלית, התשובה מצויה בשמו של התהליך "התחדשות עירונית". הליך זה אכן מחדש את פני העיר ונותן הזדמנות לרשויות לנצל טוב יותר את משאב הקרקע וזאת על אף המורכבות והאתגר הגדול הקיים בהליך זה".

מה חשוב לדעת כאשר מתחילים בהליך של התחדשות עירונית?

כשנכנסים להליך של התחדשות עירונית חשוב לדעת את ההשלכות הכלכליות. בסופו של תהליך מוצלח נהנים מהפירות כל הגורמים: בעלי הדירות מקבלים נכס מושבח, היזם נהנה מרווח יזמי והרשות המוניציפלית נהנית מחידוש פני העיר. יחד עם זאת, לצערי, כיום, לא כל מבנה עומד במבחן הכדאיות הכלכלית. קיימים לא מעט גורמים המשפיעים על הכדאיות הכלכלית ולעיתים קרובות אף שני בניינים צמודים לא נותנים תוצאות דומות. חשוב הן ליזם והן לבעלי הדירות לוודא את הכדאיות הכלכלית כבר בתחילת הדרך, ולהתייעץ עם שמאי מקרקעין המנוסה בתחום. לא מעט מבעלי הדירות דורשים כיום מהיזם טרם החתימה על ההסכם לקבל דוח של שמאי מטעמם (על חשבון היזם) הבוחן את ההצעה של היזם לדיירים, וזאת על מנת לוודא שהצעת היזם הוגנת. בסופו של יום, כל דייר רוצה למקסם את התמורה מהיזם ויחד עם זאת אף דייר לא רוצה להיכנס להליך עם יזם שהציע תמורה מוגזמת שאינו יכול לעמוד בה ולתקוע את הפרויקט למשך שנים רבות.

שי בן פורת, הינו שמאי מקרקעין המתמחה בשמאות מקרקעין וייעוץ נדל"ן. בן פורת בעל תואר B.A במנהל עסקים וכלכלה מאוניברסיטת אריאל ולימודי שמאות מקרקעין. הוא חבר לשכת מקרקעין בישראל ולאחר ניסיון רב שנים בתחום ככלכלן ושמאי בכיר, ראש תחום תמ"א/38 במשרד שמאות מוביל, הקים את משרדו "שי בן פורת, שמאות מקרקעין וייעוץ נדל"ן" ביישוב קציר

משרדו של שי בן פורת מתמחה בעריכת דוחות אפס, בדיקות כלכליות וניתוח רווחיות למגוון רחב של עסקאות במגוון רחב של שימושי קרקע ובכל חלקי הארץ לרבות מעבר לקו הירוק. ביצוע הערכות שווי שוק לכל סוגי הנכסים והקרקעות טרום רכישה/מכירה לרבות מגורים, משרדים, מסחר, מלונאות, השכרה לטווח ארוך, חניה ועוד. ביצוע שומות למגוון נכסים ולמגוון שימושים עפ"י תקן 19.0. ביצוע שומות לקרקעות חקלאיות עפ"י תקן 22.0. ביצוע דוחות עפ"י תקן 21.0 לפרויקטים של פינוי בינוי. ביצוע הערכות שווי לנכסים המוחזקים ע"י דיירים מוגנים עפ"י חוק הגנת הדייר. ביצוע אומדן שווי חברות יזמיות לפני פירוק שותפות ורכישת/מכירת זכויות. ביצוע בדיקות של מכרזי מקרקעין של רמ"י ביעודים שונים ובמיקומים שונים בין היתר לדיור להשכרה לטווח ארוך ומחיר למשתכן. הכנת חוות דעת המוגשות לרשות המיסים ובתי משפט. ייצוג בהליך שומה מכרעת. בדיקות כלכליות לנכסים מניבים. ייעוץ ליזמים לתכנון אדריכלי-כלכלי מיטבי בכל הליך תכנון הפרויקט מחתימת ההסכמים ועד הגשת התכניות לוועדות התכנון. כל אלו מבטיחים שתקבלו תחת גורת גג אחת סל שירותים מקצועי בתחום שמאות המקרקעין.

אין ספק שהתחדשות עירונית משפרת את איכות חייהם של תושבים ובעלי דירות. כדי לעשות זאת נכון חשוב להיוועץ בשמאי מקרקעין אשר לו ידע נרחב בתחום. שי בן פורת, שמאות מקרקעין וייעוץ נדל"ן מעניק שירות אישי וליווי מקצועי בדרך להתחדשות הדירה שלכם.

שי בן פורת, שמאות מקרקעין וייעוץ נדל"ן
כתובת: היקב 23 קציר
טלפון: 050-8624070

שי בן פורת, שמאות מקרקעין וייעוץ נדל"ן. צילום: חיה גולד


איליה זלטקובסקי: מה צריך לדעת כשבוחרים שמאי מקרקעין?

איליה זלטקובסקי, מנכ"ל קלפאן ושות' כלכלה נדל"ן ומקרקעין, משיב עבורנו על שלוש שאלות מהותיות ומזהיר אותנו "משמאי דירות" זולים

לאחרונה, צפים ועולים אתגרים רבים בתחום מכירת ורכישת נכסי נדל"ן, כאשר אנשים רבים נתקלים בבעיות שונות המובילות להפסדים משמעותיים.

בעקבות כך, הולך גובר השימוש בשמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין הוא נדבך קריטי טרם חתימה על חוזה רכישה או מכר מול עורך דין.

בכדי להבין את משמעות בחירת שמאי המקרקעין והשלכותיה על הצלחת העסקה, שוחחנו עם איליה זלטקובסקי, בעלים ומנכ"ל משרד קלפאן ושות' כלכלה נדל"ן ומקרקעין, שהשלים את התמחותו בשמאות מקרקעין מטעם מועצת שמאי המקרקעין, משרד המשפטים.

הפנינו לאיליה 3 שאלות נפוצות שיסייעו לנו לעשות סדר בבחירת שמאי מקרקעין מקצועי.

ידוע כי דוח שמאי מקרקעין עולה אלפי שקלים. למה לנו לקחת שמאי מקרקעין מטעמנו כאשר הבנק שולח שמאי מקרקעין מטעמו והשירות שלו מסתכם במאות שקלים בלבד?

"ישנן מספר סיבות. ראשית, בתחום המגורים, שמאי מקרקעין מטעם הבנק, שמאי דירות, מגיע אחרי שכבר חתמתם על החוזה. אם העסקה לא מוצלחת, אתם בבעיה כי החוזה כבר נחתם. שמאי דירות של הבנק אינו מכוון אתכם בעסקה ואינו דואג לאינטרסים שלכם. שמאי דירות של הבנק דואג רק לבנק. הלקוח של שמאי שדירות מטעם הבנק זה הבנק ולא הרוכש/מוכר, למרות שאתם אלו שמשלמים כמה מאות שקלים על השירות של השמאי".

כמה עולה להזמין שמאי מקרקעין?

"כיום, כולם (וגם אני) מבצעים מחקרי שוק, משווים מחירים באתרים שונים, ומדי פעם בוחרים את הצעת המחיר הזולה ביותר. משרדנו למשל, אינו מציע את המחיר הזול ביותר ואף לא מתיימר להציע מחירים זולים, יחד עם זאת, המשרד מאוד תחרותי בסגמנט העלות תועלת. במחיר נמוך מהממוצע, ניתן לקבל דוח של שמאי מקרקעין מוסמך עם ניסיון רב שנים הבקיא במגוון תחומי השומה ברמה הגבוהה ביותר.

דוח שמאי מקרקעין אינו מוצר מדף. כאשר אני רוכש טלפון נייד, אני יודע שהטלפון שנמכר במחירים שונים מיוצר באותו המפעל בסין, לכן אני בוחר את החנות שתספק לי את הטלפון במחיר הזול ביותר.

מנגד, דוח שמאי מקרקעין מיוצר על ידי שמאי המקרקעין. לכל שמאי מקרקעין שיטות עבודה שונות וידע מקצועי שונה. לפיכך, דוח זול ייתכן כי מיוצר על ידי שמאי מקרקעין שאינו המקצועי ביותר וכי שמאי המקרקעין אינו טרח וביצע את כל הפעולות הנדרשות.

מי שמשלם מעט מקבל מעט. מניסיוננו, אנחנו יודעים מה היקף שעות העבודה הנדרש לכל דוח. הלקוח רואה את שמאי המקרקעין רק בביתו לכמה עשרות דקות ואינו חשוף לרוב העבודה שמתבצעת הן בשטח והן במשרד.

למשל, שמאי מקרקעין נדרש לבקר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה על מנת לקבל את המידע התכנוני על הנכס, לבקר בארכיב תיקי הבניין בכדי לסרוק את תכניות המבנה ועוד. לפעמים נדרש טיפול מול רשות מקרקעי ישראל. ביקור במשרדי רשות מקרקעי ישראל הינו הליך ארוך ואף קבלת המידע הסופי אורכת זמן רב".

כיצד לבחור שמאי מקרקעין איכותי, והאם חשוב שהשמאי יהיה מהסביבה?

"בכל תחום מקצועי יש הבדלים ברמות אנשי המקצוע. למשל, יש רופא משפחה שזמין יום יום ויש רופא בכיר שזמן ההמתנה לבדיקה הינו חצי שנה ואף יותר.

הדבר אינו שונה גם בתחום שמאות המקרקעין. קיימים שמאי מקרקעין שאינם מתמחים במגוון תחומי השומה. לשמאי מקרקעין אלה, אנחנו קוראים שמאי דירות, שמאים שיודעים בעיקר לבצע הערכת שווי של דירה. שמאי מקרקעין מקצועי ידע להתמקצע בתחומים רבים כגון: תביעות סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, הפקעות, דיירים מוגנים, מיסוי רשות מקרקעי ישראל, היטל השבחה, פרצלציות ועוד.

שמאי דירות שהתמחותו מוגבלת, לא תמיד יידע להתחשב בכל השפעות המיסוי והתכנון בדוח השומה המורכב. קודם כל, טרם בחירת שמאי מקרקעין, יש לבדוק שהמחיר המוצע על ידו סביר, בתחום המקובל ולא זול באופן מחשיד. למשל, הצעה של 1,500 ₪ לדוח, צריכה להעלות סימני שאלה.

השלב השני, להתרשם מהידע של שמאי המקרקעין בשיחת הטלפון ולא להתבייש לשאול כל שאלה ואף לנסות ולהתקיל את שמאי המקרקעין. שמאי מקרקעין מעולם לא יודה שאינו בקיא בתחום מסוים. האינטואיציה שלכם צריכה לעבוד שעות נוספות.

יש יתרון מסוים בבחירת שמאי מקרקעין מהסביבה. יחד עם זאת, שמאי מקרקעין מקצועי שמשרדו נותן שירות במחוזות שונים, ידע להעריך בצורה טובה גם נכסים המרוחקים מסביבת הימצאות משרדו".

מהי המלצתך לסיכום?

"המלצתי, גם אם אתם מבצעים עסקה "קטנה", לא להסס ולפנות למשרד שמאי מקרקעין מקצועי. יש לעבוד עם משרד שמאי מקרקעין הבקיא בכל נושאי שמאות המקרקעין והמיסוי ולא להסתפק בשמאי דירות זול.

זכרו! בתחום המקרקעין רב הנסתר על הגלוי.

כיום, משרדנו נותן ייעוץ ראשוני, הכוונה ללא תשלום ולגמרי בחינם. שירותי המשרד ניתנים על ידי שמאי מקרקעין מוסמכים בעלי ניסיון של עשרות שנים.

אנחנו נשמח לתת שירות ולענות על כל שאלה".

מעבר לאתר

טלפון: 0528-660-800

איליה זלט – אינו שמאי מקרקעין מוסמך

 

 

הירשמו עכשיו לקבלת עדכונים על הנושאים שמעניינים אתכם

כתבה שיווקית


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר