שריפה בבזן (צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה)
שריפה בבזן (צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה)

מזהמים, משלמים: המשרד להגנת הסביבה קנס את בזן ב-900 אלף שקלים

העיצום הכספי הוטל על בזן בעקבות אירוע שפך חומרים מסוכנים שטופל באופן לקוי ובניגוד להיתר הרעלים של החברה והוביל לפיצוץ ולשריפה מקומית באחד ממתקני המפעל במאי 2018. סגן ראש העירייה אביהו האן מסיעת הירוקים: "בזן צריכים להיערך בזמן קצר לפינוי המפעלים שמייצרים זיהום וגורמים לפגיעה חמורה בבריאות התושבים"

פורסם בתאריך: 10.10.21 12:17

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 895,420 שקל על קבוצת בזן בגין הפרת תנאי היתר הרעלים. העיצום, שהוציא סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד, הוטל בעקבות אירוע שפך חומרים מסוכנים שטופל באופן לקוי ובניגוד להיתר הרעלים של החברה, שהוביל לפיצוץ ולשריפה מקומית באחד ממתקני המפעל במאי 2018.

האירוע החל בדליפה של נפטא, חומר מסוכן ודליק ביותר, העלול לגרום לסרטן ומזיק בשאיפה, במגע עם העור ובבליעה. הדליפה החלה כתוצאה מכשל במשאבה והזרמתו לבור מאצרה בשטח המפעל. כתוצאה מהאירוע, נוצר ענן אירוסול באזור המשאבה, אשר בהמשך, ובעקבות התנהלות המפעל, התפוצץ וגרם לשריפה.

אחת מדרישות היתר הרעלים של המפעל מחייבת את החברה לפעול בהתאם לגיליון הבטיחות. בגיליון הוראות הבטיחות של החומר מצוין מפורשות כי בעת אירוע שפך או דליפה מסוג זה, יש להרחיק מקורות הצתה אפשריים או כל גורם אחר להתלקחות ובכלל זה מקורות חום וחשמל סטטי, ולספוג את החומר על גבי חול, חומר מינרלי או שרוולי ספיגה.

בתחקיר האירוע עלה, כי למרות זאת, עובדי המפעל פעלו בניגוד להנחיות ובמקום לספוג את החומר, החלו להפעיל זרנוקי מים, במטרה לפנות את הנוזל לעבר בור ניקוז נוזלים – פעולה, אשר על פי חוות דעת של רשות הכבאות הובילה בסבירות רבה להיווצרות חשמל סטטי וכתוצאה מכך לפיצוץ ולשריפה.

בעקבות הפרה בוטה זו של דרישות היתר הרעלים, שהובילה להתרחשות אירוע חומרים מסוכנים, זימן מנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, את החברה לשימוע. בהליך השימוע, שינתה החברה את גרסתה ומסרה כי השריפה התרחשה בעקבות חשיפת החומר למקור חום. בנוסף, טענה החברה כי מקור ההצתה היה חום שנפלט מקטע חשוף של צינור קיטור העובר בתחתית הבור, שבו אירע האירוע, שגרם לחימום אדי הדלק עד לטמפרטורת הצתה עצמית של החומר. מבירור שערכו נציגי המחוז בעקבות שינוי הגרסה, עלה כי חשיפה זו למקור חום אירעה בעקבות הסרת הבידוד שנעשתה על ידי החברה, בעקבות דליפה בקו הקיטור.

 

 

מצירוף כל הגרסאות עלתה הפרה חמורה של תנאי היתר הרעלים, שכן על פי כל אחד מהתרחישים בנפרד ובצירופם יחד עולה, כי החברה הפרה את תנאי היתר הרעלים: לא התבצעה ספיגה של החומר כנדרש; העובדים חשפו את החומר למקורות הצתה אפשריים של חשמל סטטי ולמקור חום. כמו כן, התנהלותה זו של החברה היא שהובילה להסלמת האירוע ולהתרחשות הפיצוץ והשריפה.

לאור ההפרות הרבות של דרישות גיליון הבטיחות, שגרמו לסיכון חמור, הן מעצם התרחשות השריפה והן בשל טיב החומר המעורב, הטיל סמנכ"ל פיקוח ואכיפה במשרד על קבוצת בזן את העיצום הכספי.

מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ: "מקרה נוסף של תקלות ולטיפול לקוי בחומרים מסוכנים במפעלי התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה שהסתיים בעיצום כספי – גם הפעם פעל המשרד להגנת הסביבה בצעדי אכיפה נגד המפירים. המשרד יוסיף לפעול נגד כל גורם שינהג בצורה לקויה תוך סיכון הסביבה".

סגן ראש העירייה אביהו האן מסיעת הירוקים: "שוב אנו רואים תקלות על גבי תקלות במפעלי בזן, והחמור מכל – ניסיונות העלמה וטיוח של אירועים חמורים וכשלים בטיפול בחומרים כימיים מסוכנים, תוך גרימת זיהום סביבתי ואירועים המייצרים סיכון חיי אדם. ברור לכולנו, והגיע הזמן שגם בזן יבינו זאת – שהם צריכים להיערך בזמן קצר לפינוי המפעלים שמייצרים זיהום וגורמים לפגיעה חמורה בבריאות התושבים. ממשלת ישראל צריכה להתעורר ולהקים באופן מיידי מינהלת לפינוי מתחם בזן והפיכת מפרץ חיפה למפרץ נקי מזיהומים תוך התבססות על תכנית מפרץ החדשנות. יש לשלב במינהלת את הארגונים הסביבתיים הירוקים המובילים את המאבק לפינוי בזן כבר שנים רבות. הזמן משחק רק לטובת בזן, אך לא לטובת תושבי חיפה. אין לנו בחיפה את הלוקסוס לחכות עשרות שנים לפינוי התעשיות המזהמות. שנים על גבי שנים של זיהום ופגיעה בבריאות התושבים צריכות להגיע לקיצן".

מקבוצת בזן עדיין לא התקבלה תגובה.

 


 

 


 

תגובות

4 תגובות
4 תגובות
  1. יעלה ג

    מעולהההה . סופסוף רואים את המשחק ד לאיכות הסביבה בפעולה, אבל למה זה לקח 3 שנים?

  2. דינה

    מעט מידי ומאוחר מידי….קנס בסכום הזה ממש לא מזיז לאימפריית בזן…..וגם לאן הולך הכסף הזה…מן הראוי שיושקעו בציבור שנפגע מהזן…לשיפור איכות הסביבה במקום

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר