זפת שנסחפה לחוף (צילום: רמי שלוש)
זפת שנסחפה לחוף (צילום: רמי שלוש)

"הטבע, הסביבה הימית והבריאות שלנו הם לא הפקר"

למרות פעילותם של אלפי מתנדבים שניקו בסוף השבוע את החופים מהזפת שנחתה עליהם, המשרד להגנת הסביבה מציג תחזית שלפיה ביום שלישי תתחיל סערה נוספת עם גלים גבוהים, וייתכן מצב שבו גושי זפת שנמצאים כעת על הסלעים בחוף יתנתקו וייסחפו עם הזרמים לחופים סמוכים

פורסם בתאריך: 21.2.21 12:43

העדכון הראשוני שיצא מהמשרד להגנת הסביבה ביום רביעי היה מינורי יחסית. "גושי זפת טרייה נפלטו מהים בחופי המועצה האזורית חוף הכרמל", היתה הכותרת של המסמך, ובהמשך הוסבר כי "בשל הסערה נפלטו כמויות גדולות של גושי זפת טרייה מהים בחופי הבונים, מעגן מיכאל ונוה ים. לא ידוע עדיין על אירוע מיוחד שיכול היה להיות מקור לכך".

זפת היא תוצר של פירוק והתגבשות של נפט, שמנים ומוצריהם, ובדרך כלל זו תוצאה של השלכה פיראטית לים מאונייה חולפת, לעתים במרחק רב מהחוף, או זפת ישנה ששקעה ועלתה שוב בעת סערה.

ככל שחלפו השעות והסערה גברה זכה האירוע לכינוי "זפת בסערה", ומהמשרד להגנת הסביבה יצאה התרעה על כך שתוך 48-24 שעות עלולים להיפלט מהים גושי זפת נוספים ולנחות בחופים מנהריה ועד אשקלון. מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה עקבו בשטח אחר היקף הנחיתות של הזפת, וקיימו קשר ישיר עם הרשויות המקומיות, עם המפעלים לאורך החופים ועם רשות הטבע והגנים. נחיתות של זפת תועדו בחופיהן של 14 רשויות מקומיות בישראל מצפון ועד דרום. בשל מזג האוויר הסוער לא ניתן כלל היה לבצע פעולות ניקוי, פעולות הסיור והפיקוח שבוצעו על ידי כל הגופים היו מוגבלות, והמשרד הנחה את הרשויות המקומיות להפעיל את תוכניות החירום ולהיערך לניקוי עם שוך הסערה.

"ראינו תמונות של צבי ים שנפגעו מהזפת", אמרה ביום חמישי השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל, "צריך לפעול במהירות כדי לנקות את החופים ולמנוע מבעלי חיים נוספים להיפגע. באירוע מסוג זה, כאשר מקור הזיהום אינו ידוע, פעולות הניקוי מבוצעות על ידי בעלי תוכניות החירום, בעיקר הרשויות המקומיות החופיות. בניגוד למצב שבו המקור הוא ידוע וניתן לתבוע אותו על הוצאות ניקוי, במצב הנוכחי אין מקור זיהום, ולכן גם אין מקור לתביעה ולשיפוי בגין הוצאות הניקוי. לפיכך הנחתי את מנכ"ל המשרד דוד יהלומי לפנות אל חברי הקרן למניעת זיהום הים כדי לעשות שימוש בסעיף התקציבי המאושר למימון פעולות ניקוי במקרי חירום. האירוע עונה לקריטריון זה ולמטרותיה של הקרן, ולכן ניתן לסייע תקציבית לרשויות המקומיות שישלימו את ביצוע הניקוי לפי ההנחיות של המשרד להגנת הסביבה".

בבוקר יום שישי, כשמזג האוויר נרגע, ניתן היה להעריך את מימדי האסון. חברת מועצת העיר עו"ד שרית גולן שטיינברג, המשמשת יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, ערכה סיור רגלי מחוף הסטודנטים צפונה והזדעזעה מהממצאים בשטח. "אסון אקולוגי חמור התרחש בימי הסערה, כאשר כמויות רבות של זפת נשטפו בים ונסחפו אל חופי חיפה", היא כתבה בדף הפייסבוק שלה, "מדובר בחתיכות זפת שמקורן הוא בנפט גולמי. למדינת ישראל אין תוכנית ומשאבים להתמודדות עם אסון אקולוגי ימי. התרעתי על כך כבר בדיונים על הצבת אסדת לווייתן מול חוף דור. אני מקווה שהפעם יפנימו שאין רגע לבזבז ושחייבים להקצות משאבים לאירועי חירום אלו".

 

שרית גולן שטיינברג במבצע לפינוי הזפת (צילום מתוך דף הפייסבוק של שרית גולן שטיינברג)

שרית גולן שטיינברג במבצע לפינוי הזפת (צילום מתוך דף הפייסבוק של שרית גולן שטיינברג)

 

בשל המרקם העיסתי והדביק של גושי הזפת הבינו הגופים השונים שטיפלו באירוע החריג כי אין אפשרות לנקות את החופים עם טרקטורים וכי הניקוי מחייב איסוף ידני לשקיות נפרדות שמצריכות טיפול והטמנה מיוחדים. גולן שטיינברג יצאה בקריאה לציבור להתנדב ולסייע לאגף החופים בעיריית חיפה ולאנשי המשרד להגנת הסביבה בהתמודדות עם האסון האקולוגי. ואכן, בשבת בבוקר הגיעו עובדי אגף החופים העירוני לחופי חיפה וקרית חיים והחלו בעבודות הניקוי. לאורך החופים נראו מאות מתנדבים כשהם חמושים בכפפות ובשקיות לכיסוי הנעליים, אוספים את גושי הזפת ועורמים מאות שקיות זבל מלאות בזפת, תוך הפרדה ככל הניתן בינה לבין פסולת רגילה.

 

עובדי אגף החופים העירוני בפעולות הניקוי (צילום: דוברות עיריית חיפה)

עובדי אגף החופים העירוני בפעולות הניקוי (צילום: דוברות עיריית חיפה)

 

 

אחד מהחופים שנפגעו קשה מהזיהום הוא חוף הגולשים בבת גלים. חברי מועצת העיר מטעם סיעת הירוקים אביהו האן, מוטי בליצבלאו ויעל שנער פשטו על החוף ביחד עם מאות מתנדבים ירוקים. "פעילי סביבה, אנשי ארגוני סביבה, חברי הירוקים ותושבי חיפה מנקים את הזפת בחוף הגולשים ובחופי בת גלים", כתב האן בדף הפייסבוק שלו, "האסון האקולוגי שפקד את חופי חיפה והארץ גרם לנזקים קשים. חופי הים מוצפים בפליטה של זפת בכמות גבוהה. אנו קוראים לכם להצטרף אלינו לניקוי של חופי חיפה".

 

חברי סיעת הירוקים משתתפים בפעולות הניקוי (צילום: ירון חנן)

חברי סיעת הירוקים משתתפים בפעולות הניקוי (צילום: ירון חנן)

 

בזמן שמתנדבים הצטרפו ליוזמה והיו עסוקים באיסוף הזפת, תצפיתנים של אגף החופים בעירייה ומפקחים של מחלקת ים במשרד להגנת הסביבה זיהו כתמי נפט במרחק של כ-200 מטר מחופי חיפה. העירייה הוציאה הודעה על כך שהרחצה בכל החופים אסורה עד להודעה חדשה. טיסת סיור של המשרד להגנת הסביבה איתרה כתמי זיהום בים מול חופי חיפה בכמה נקודות, אך סירות שהפעיל המשרד כדי לבחון את מקור הזיהום מקרוב ולאפשר טיפול שלו בים לא מצאו את כתמי הזיהום, שייתכן כי הגיעו לחופים כזפת. המשרד פרש ציוד ספיגה במטרה למזער את הפגיעה בחופים, והדגיש בהודעה אחרת כי בטיסת סיור נוספת התגלו עוד כתמי זיהום ניכרים לעין.

 

מתנדבים במבצע ניקיון החופים (צילום: חגית הורנשטיין)

מתנדבים במבצע ניקיון החופים (צילום: חגית הורנשטיין)

 

השרה גמליאל והמנכ"ל יהלומי הגיעו בצאת השבת לחדר המצב של המשרד להגנת הסביבה בחיפה עם נציגי הרשויות המקומיות, עם אנשי איגודי הערים להגנת הסביבה, עם חברי עמותת אקואושן ועם הגופים הרלוונטיים. "מרגש מאוד לראות את המתנדבים שהשתתפו במבצעי הניקיון", אמרה גמליאל, "השגנו שליטה על האירוע למרות שמדובר באירוע מורכב ביותר. טיסת הסיור שהוצאנו הבוקר גילתה שלא נראו יותר כתמי זפת בים, וזה מעודד. אנחנו מגייסים את המשאבים, הקרן למניעת זיהום ים כבר אישרה את הסיוע התקציבי לרשויות, ובימים הקרובים נעביר את הסיוע בפועל".

גמליאל הסבירה מדוע המתנדבים מחויבים לפעול בתיאום: "באמצעות המערך שהכשרנו עם עמותת אקואושן הפעלנו כ-4,000 מתנדבים שפעלו לפי ההנחיות שלנו. על המתנדבים לפעול אך ורק בתיאום ובשלוש דרכים – דרך הרשויות המקומיות, דרך רשות הטבע והגנים או דרך עמותת אקואושן בשיתוף עם המשרד. כולם רוצים לסייע אבל זפת היא חומר מסוכן, ולכן חובה לפעול בזהירות ובאחריות".

 

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ומנכ"ל המשרד דוד יהלומי בהערכת המצב (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ומנכ"ל המשרד דוד יהלומי בהערכת המצב (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 

בהערכת המצב הציגו אנשי המקצוע תחזית שלפיה ביום שלישי תתחיל סערה נוספת עם גלים גבוהים, ולכן ייתכן מצב שבו גושי זפת שנמצאים כעת על הסלעים בחוף, יתנתקו וייסחפו עם הזרמים לחופים סמוכים. האחריות לניקיון בחופים מוטלת על הרשויות המקומיות, והמשרד להגנת הסביבה ציין כי הוא עומד לרשותן על מנת להנחות את המתנדבים ולארגן תקציבים למימון הפעולות. בשלב זה הפסולת שנאספה ממתינה במשטחים ייעודיים בעורף החופים, ונבחנים פתרונות שונים לטיפול בפסולת, גם באמצעות החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה.

"זהו אירוע בסדר גודל שלא ראינו זה שנים, ועדיין לא ניתן להעריך את הנזק האקולוגי והביולוגי שנגרם בעקבותיו", אמרה גמליאל, "אנחנו עושים הכל כדי למצוא את האחראי להרס החופים ולפגיעה האנושה בסביבת החי. בשלב הזה, הנזקים של האירוע עדיין לא התבררו באופן מלא. העבודה המשותפת שלנו עם הרשויות המקומיות היא קריטית. אנשי המשרד להגנת הסביבה עובדים באופן צמוד עם האחראים ברשויות, וככל שנפעל במהירות כך נוכל להפחית את הנזקים ולהשלים את הניקוי בהקדם".

גמליאל התייחסה למידע שהתקבל מסוכנות הבטיחות הימית האירופית, שלפיו לפני כשבוע זוהה באמצעות לוויין כתם החשוד כשמן במרחק של כ-50 ק"מ מחופי ישראל, ואמרה שהמשרד להגנת הסביבה איתר כעשר אוניות שחלפו במקום, ואחת מהן או יותר עשויה להיות האחראית לאירוע החמור שפקד את חופי ישראל. הכתם החשוד נבדק על ידי המשרד כמקור אפשרי לזיהום באמצעות שימוש במודל לחיזוי תנועת ים, ותוצאות הבדיקה מצביעות על התאמה טובה למקור ועל חיבורו לגושי הזפת שנפלטים אל החופים.

"הטבע, הסביבה הימית והבריאות של כולנו הם לא הפקר", סיכמה גמליאל, "לזפת המזהמת שפגעה בחופים ובבעלי החיים יש אחראי שפעל ברשלנות ובחוסר אחריות. הנזק שנגרם לטבע צריך להדאיג כל אזרח במדינת ישראל. אנחנו ממשיכים בכל האמצעים כדי לאתר את האחראי לאירוע, להפעיל נגדו את כל הסמכויות שבידינו ולמצות עמו את הדין".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

2 תגובות
 1. תמיד יש עסקנים מקומיים קטנים שמנצלים כל הזדמנות לפרסום

  אבל מה הם עושים ביומיום פרט לחיפוש הזדמנויות לפרסום?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לעירעית חיפה יש 4,000 עובדים!!
  מדוע לא ייצאו יומיים מהמשרד ויסייעו למאמץ לניקוי החופים בעיר??
  איפה קליש? אין לה מה לומר?
  איפה כל לשכתה פקידיה ומקורביה.. תפשילו שרוולים ותעזרו

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר