מתחם האחסנה והלוגיסטיקה החדש בעורף הנמל (הדמיה: גורדון אדריכלים)
מתחם האחסנה והלוגיסטיקה החדש בעורף הנמל (הדמיות: גורדון אדריכלים)

סופית: אושרה התוכנית להקמת מתחם לוגיסטי בעורף הנמל

התוכנית אושרה בוועדה המחוזית, לאחר שהתקבלה חוות הדעת של המשרד להגנת הסביבה, כי אינה מצריכה תסקיר השפעה על הסביבה. על פי התוכנית, העורף הלוגיסטי ישתרע על שטח של 1400 דונם ויכלול שטחי אחסנה שישרתו את נמלי חיפה וכן שטחי מסחר, פנאי, נופש וספורט ימי

פורסם בתאריך: 20.12.21 17:57

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, בראשות איתמר בן דוד, החליטה היום (שני) לאשר סופית את התוכנית המפורטת למתחם אחסנה ולוגיסטיקה חדש בעורף הנמל. בכך, הושלם כלל התכנון ל"נמל המפרץ" החדש. בדיון נשמעו התייחסויות מצד משרדי הממשלה, נציגי ציבור ונציגי עמותות וארגוני סביבה וכן נשמעה התייחסות ח"כ פרופ' אלון טל.

התוכנית אושרה תחילה בוועדה המחוזית חיפה ביולי 2020. לאחר מכן היא אושרה גם בוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית, לאחר שהוגשו לה מספר עררים, בין היתר על ידי רשות נחל הקישון. ועדת המשנה לעררים דחתה פה אחד את הערר ואישרה את התוכנית באפריל השנה, אך החזירה את הדיון בנושא הצורך בתסקיר השפעה על הסביבה לפתחה של הוועדה המחוזית.

הוועדה קיבלה את חוות הדעת של המשרד להגנת הסביבה, שקבעה כי התוכנית לא נדרשת בהכנת תסקיר על הסביבה, ובכך נתנה הוועדה את אישורה הסופי לתוכנית להקמת מתחם לוגיסטי חדש במפרץ חיפה, שייתן מענה לנמלי חיפה.

התוכנית, יוזמת חברת נמלי ישראל, היא על שטח כולל של 1400 דונם ומאפשרת בינוי של כ-700 אלף מ"ר לטובת הקמת שטחי אחסנה ולוגיסטיקה. התוכנית כוללת מספר מתחמי אחסנה, אפשרות להקמת מסוף מטענים רכבתי וכן גישה ישירה למערכת הדרכים הארצית באמצעות דרך חיבורי נמל המפרץ המוקמת בימים אלו.

בנוסף, התוכנית מסדירה את השטחים שסביב "מעגנת שביט", המרינה של העיר חיפה, ומקצה לה שטחים לטובת מסחר, פנאי, נופש וספורט ימי בהיקף של כ-21 אלף מ"ר. התוכנית תאפשר את פיתוחה והתפתחותה של המרינה, שטרם מימשה את הפוטנציאל התיירותי והעירוני הגלום בה.

כמו כן, התוכנית, המצויה בסמוך לשטחי פארק מורד נחל הקישון ושפך נחל הקישון לים, קובעת הנחיות נופיות וסביבתיות לממשק שבין שטחי האחסנה לשטחי הפארק שיפותחו בעתיד, התוויית שבילי אופניים והסדרת חניות לטובת באי הפארק. כמו כן כוללת התכנית שימור של עצים רבים בשתי חורשות אקליפטוסים המצויות בין פארק מורד נחל הקישון לשטחי האחסנה החדשים ומרחיבה מעט את המרחב בין שטחי הנחל לאזורים המיועדים לפיתוח.

מ"מ מתכננת הוועדה המחוזית חיפה, רונן סגל: "מדובר בתוכנית חשובה לגיבוש מפרץ חיפה המשלימה את הרצף התכנוני, לצד פארק מורד נחל הקישון. התוכנית מהווה בשורה בכך שהיא מאפשרת את העורף הלוגיסטי הנדרש לתפקוד יעיל של 'נמל המפרץ' החדש והנמלים הוותיקים".

התוכנית נערכה על ידי אדריכל דורית שפינט מחברת גורדון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ.

מחברת נמלי ישראל נמסר: "הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה אישרה צעד נוסף בקידום תוכנית לפיתוח עורף הנמל, שצפוי לייצר עשרות מקומות העבודה לתושבי חיפה והאזור. תוכנית פיתוח פארק נמלי ישראל בצמוד לנמלים היא צעד חשוב ומשמעותי בפיתוח מטרופולין חיפה והמפרץ לטובת חיזוק הכלכלה המקומית והלאומית. התוכנית תביא להקמת פארק לוגיסטי ראשון לחיפה והסביבה, פיתוח שטחים איכותיים לטובת השרשרת הלוגיסטית בהשתלבות עם פארק ירוק לפנאי ונופש עבור התושבים. חברת נמלי ישראל תמשיך לקיים את תפקידיה ולפעול ככל הניתן ליצירת איזון בין כל הצרכים, כפי שנכון וראוי לעשות הן מבחינה משקית והן מבחינה סביבתית וחברתית, שהם עקרונות היסוד לקיימות ופיתוח בר קיימא".

 

 

רשות נחל הקישון: הציבור הפסיד

מרשות נחל הקישון נמסר בתגובה: "הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה החליטה היום לפטור את תוכנית המחסנים של חברת נמלי ישראל הצמודים לנחל קישון, מהצורך בהכנת תסקיר השפעה על הסביבה. המפסיד העיקרי מהחלטה זו הוא הציבור, שיקבל בצמוד לפארק הקישון מחסנים בגובה של 35 מטר ומתחמי מכולות. מאכזבת עמדתם של כל משרדי הממשלה שלא רואים את טובת הטבע והציבור לנגד עיניהם. נציגי השלטון המקומי המכירים מקרוב את צורכי הציבור, יחד עם נציג ארגוני הסביבה היו היחידים שתמכו בעמדתה של רשות הנחל.
"תושבי חיפה והמפרץ רווי התשתיות זכאים לפארק ירוק רחב ידיים שמשמר שטחים פתוחים עם מגוון צומח וחי נדירים. לתוכנית חברת נמלי ישראל להקמת מחסנים צמוד למלחת הקישון הנדירה יש חלופות מיקום רבות במרחב, ואילו לנחל קישון אין חלופה אחרת. אילו היה נערך תסקיר השפעה על הסביבה הוא היה בוחן באופן מקצועי ומעמיק את ההשלכות הסביבתיות האמיתיות של תוכנית המחסנים ובוחן חלופות אחרות למיקומם. ליכולת הציבור ליהנות ממשאבי הטבע יש משמעות וחשיבות לא פחותות משיקולים כלכליים של רווח כספי. אנו נמשיך לפעול לטובת שמירה על משאבי הטבע ולטובת זכות הציבור ליהנות מהם".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר