חיסון קורונה (צילום: אמיל סלמן)
חיסון קורונה (צילום: אמיל סלמן)

בית המשפט לענייני משפחה: הילדים יחוסנו נגד נגיף קורונה למרות התנגדות האב

הדיון הציבורי סביב חיסוני הקורונה הגיע לאחרונה לבית המשפט לענייני משפחה בחיפה בעתירה שהגישו שני אחים, בני 15, שביקשו להתחסן, למרות סירובו של אביהם. השופטת נתנה בהחלטתה משקל משמעותי לרצונם של הקטינים וקבעה: "אני נעתרת לבקשה ומורה כי האם רשאית לחסן את הקטינים נגד נגיף קורונה ללא הסכמת האב"

פורסם בתאריך: 5.7.21 18:09

בית המשפט לענייני משפחה בחיפה נעתר לבקשתם של שני אחים, בני 15, ואימם שביקשו להתחסן נגד נגיף הקורונה, וזאת על אף שאביהם של הנערים התנגד לכך. בהחלטה, שהתקבלה בשבוע שעבר, במסגרת בקשה שהגישה אימם, קבע בית המשפט כי בנסיבות העניין, טובת הקטינים, שמירה על בריאותם וכיבוד רצונם החד משמעי מחייבים את מתן החיסון.

נשיאת בתי משפט השלום בחיפה, השופטת שלי אייזנברג, ציינה בהחלטתה, כי בית המשפט הסתמך על ההמלצה העדכנית, כפי שפורסמה באתר האינטרנט של משרד הבריאות ב-21 ביוני להרחיב את החיסונים נגד נגיף הקורונה בקרב בני 15-12, נוכח העלייה בתחלואה בקרב ילדים וההתפרצויות האחרונות בבתי הספר כתוצאה מווריאנטים שונים. מנגד, השופטת דחתה את עמדת האב, לפיה אין דחיפות בחיסון, עמדה שנסמכה על ריאיון טלוויזיוני עם פרופ' גבי ברבש, שבו הביע את דעתו, כי המגמה הכללית בארץ היא להתחסן, אולם אין דחיפות בעניין.

מתוך ההחלטה: "בית המשפט ער לדיון הציבורי הסוער בכל הנוגע לחיסונים בכלל ולחיסוני הקורונה בפרט, אשר שב והתעורר ביתר שאת עם מתן החיסונים לגילאי 15-12. יחד עם זאת, בית המשפט אינו יכול לסמוך על נתונים כאלו או אחרים שהועלו במהלך ריאיון טלוויזיוני… לעניין הדחיפות והנחיצות בחיסון, בשנה האחרונה נוכחנו לדעת, כי בכל הנוגע לנגיף הקורונה המציאות משתנה כהרף עין. נדמה כי השבועיים האחרונים מהווים תזכורת מהדהדת למציאות השברירית והמתעתעת בה אנו חיים".

בית המשפט נתן בהחלטתו משקל משמעותי לעמדתם של הנערים, שהובאה באמצעות עו"ד סנדרה בוכהיים דה-וינד, שמונתה לייצג אותם מטעם מערך ייצוג קטינים של הסיוע המשפטי במשרד המשפטים. בית המשפט קיבל אפוא את עמדת הנערים, כי החיסון יקנה להם תחושת ביטחון להמשיך ולעסוק בפעילויותיהם הספורטיביות ולבוא במגע עם בני גילם.

 

 

מתוך ההחלטה: "זכות הילד להשתתף בקבלת החלטות הנוגעות לו מעוגנת באמנת האו"ם בדבר זכויות הילד אשר מדינת ישראל היא צד לה… עמדת הקטינים כפי שבאה לידי ביטוי בדיווח האפוטרופוס חד משמעית – הקטינים מעוניינים בקבלת החיסון. הקטינים נימקו את רצונם נוכח צורכיהם ואורחות חייהם (עוסקים בספורט פעיל – ח"ה). לא התרשמתי כי הקטינים מושפעים ממי מהוריהם ו/או מוסתים.

"סבורני, כי דווקא בנסיבות המשפחה דנן, נוכח השבר ביחסי האב והקטינים, יש ערך מוסף לכיבוד בית המשפט את רצון הקטינים, שעה שהם למודי אכזבות מהקשר עם האב, וביתר שאת, כאשר רצונם זה מתיישב עם טובתם כפי שקבע אותה בית המשפט. אשר על כן, אני נעתרת לבקשה ומורה כי האם רשאית לחסן את הקטינים נגד נגיף קורונה ללא הסכמת האב".

עו"ד בוכהיים דה-וינד: "ישנה חשיבות רבה לכך שבית המשפט יתייחס לרצונם של הילדים ולהבנה כי מדובר ברצון עצמאי שלהם, שאינו קשור לקונפליקט או לחילוקי דעות בין ההורים ואף לא תלוי בהשפעה של אחד מהם. מדובר בנערים שהם ספורטאים, שמודעים לחיסון ולשיח הציבורי סביבו וכפי שבית המשפט התרשם בעצמו, הם לחלוטין מבינים את היתרונות והחסרונות בפעולת החיסון. יש בהחלטה מסר חשוב של כיבוד עמדתם העצמאית של הקטינים, לאור גילם ובגרותם, וראייתם כבני אדם בעלי זכויות עצמאיות".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר