עינת קליש רותם ונחשון צוק (צילומים: ראובן כהן, בועז כהן)

קליש רותם הודחה מראשות קהילת הדר. צוק הודח מהעמותה לפיתוח תיירות חיפה

מועצת העיר הצביעה בישיבתה הערב על השינויים שביקשה קואליציית השינוי לבצע בתאגידים העירוניים. גם ההצבעות על מינוים של שמשון עידו ליו"ר החברה הכלכלית, אלי בן דיין ליו"ר "היי סנטר" ותבור להט לראשות המוזיאונים עברו ברוב קולות, אולם חוות הדעת של המחלקה המשפטית הייתה, כי מינויים אלה אינם בסמכותה של מועצת העיר

פורסם בתאריך: 5.10.21 21:15

במועצת העיר הערב (שלישי) אושרו הדחתה של קליש רותם מראשות קהילת הדר והדחתו של צוק מראשות העמותה לפיתוח תיירות חיפה (עפת"ח). כפי שפורסם מוקדם יותר היום ב"כלבו – חיפה והקריות", למרות שההצבעות על מינוים של שמשון עידו ליו"ר החברה הכלכלית, אלי בן דיין ליו"ר "היי סנטר" ותבור להט לראשות המוזיאונים עברו ברוב קולות, חוות הדעת של המחלקה המשפטית הייתה, כי מינויים אלה אינם בסמכותה של מועצת העיר.

סדר יומה של ישיבת מועצת העיר שלא מן המניין, שהתקיימה הערב, כלל את המינויים שמבקשים חברי קואליציית השינוי לבצע בתאגידים העירוניים לרבות החלפת ראשי הדירקטוריונים בחברי המועצה הנמנים עם קואליציית השינוי.

טרם ההצבעה, נטלה היועמ"ש של העירייה, עו"ד ימית קליין, את רשות הדיבור וביקשה שתתקיים הצבעה נפרדת על כל תאגיד בפני עצמו. "אנחנו לא יכולים למנוע מחברי המועצה להצביע גם על דברים שאינם בסמכות או אינם חוקיים", אמרה קליין.

מוטי בליצבלאו אמר: "לפי פקודת העיריות, על ראש העיר מוטלת החובה למלא אחר החלטות המועצה. התאגיד שנפגע הכי קשה פה בעיריית חיפה זה יפה נוף. ההחלטה לנתק את התאגיד מפעילות מדינתית בכ-700 מיליון שקל בשנה – משמעותה פגיעה בפרויקטים לאומיים על ידי ראש העיר ושליחיה. התוצאה היא שיותר ממחצית העובדים פוטרו או התפטרו, וזה גרם גם לנזק בין העירייה לרשות העליונה, שזו ממשלת ישראל".

היועצות המשפטיות. עוה"ד גלית אקרמן וימית קליין (צילומים: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

היועצות המשפטיות. עוה"ד גלית אקרמן וימית קליין (צילומים: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

אלי בן דיין: "אני חבר במספר דירקטורים בתאגידים, וחשוב להבין דבר אחד – אין לנו טענה וחצי טענה לאנשי המקצוע שיושבים בתוך התאגידים עצמם. יושבים שם אנשי מקצוע טובים. אני חושב שהשינויים שאנחנו כרגע עושים זה שינויים כדי להביא למקסום הפוטנציאל של התאגידים…".

את פרק ההצבעות פתחה ההצבעה על השינויים המבוקשים באתו"ס. חברי קואליציית השינוי ביקשו, בין היתר, לסיים את כהונתו של ממלא מקום ראש העיר נחשון צוק ומינויה של סגנית ראש העיר סופי נקש במקומו. ההצבעה עברה  ברוב של 15 בעד מול אחד נגד (קליש רותם). גם ההצבעה על מינוי דוד לוריא, מתן אבני וטל שרון כנציגי ציבור אושרה ברוב של 15 מול אחד נגד.

את ההצבעה על השינויים בחברה הכלכלית ביקשו חברי קואליציית השינוי לפצל: הצבעה על מינויו של שמשון עידו ליו"ר הדירקטוריון במקומו של דוד עציוני, והצבעה נוספת על השינויים האחרים. על הכוונה לבצע הצבעה על מינוי חברי המועצה לחברים בדירקטוריון, אמרה קליש רותם, שאין בכך ייצוג פרופורציונאלי בין הקואליציה המקורית וקואליציית השינוי. קליין אמרה: "אנחנו נבדוק את הנושא של היחס, ההצבעה כרגע תתבצע, ואם נידרש – נבצע שינויים אחר כך".

בהצבעה זו אושרו – ברוב של 14 בעד ושניים נגד (קליש רותם ולזר קפלון) סיום כהונתו של דוד עציוני כחבר הדירקטוריון ומינויו של שמשון עידו כחבר במקומו וכן מינוי יוסי שלום כחבר הנהלה במקומו של חבר המועצה שפרש, שי אבוחצירה.

הסעיף המכריע היה מינוי עידו ליו"ר החברה הכלכלית. בעניין זה אמרה עו"ד גלית אקרמן, האחראית על ענייני תאגידים במחלקה המשפטית של העירייה: "בנוגע ליו"ר, אני רוצה להפנות לתקנון התאגיד. לפי סעיף 56, ראש העיר מכהן כיו"ר התאגיד מתוקף תפקידו, אך רשאי למנות יו"ר דירקטוריון אחר באישור מועצת העיר. אשר על כן מועצת העיר חסרת סמכות למנות יושב ראש אחר, שאינו ראש העיר או ללא אישור ראש העיר. כך שכאן יש מכשלה משפטית".

את חוות הדעת הזו חיזקה גם קליין. אולם למרות חוות הדעת המשפטית, הצביעה המועצה על מינוי עידו ליו"ר התאגיד ברוב של 13 בעד ושניים נגד (קליש רותם ואורי אוזן).

בהצבעה על מינויו של אלי בן דיין לתפקיד יו"ר דירקטוריון החברה הבת של החברה הכלכלית "היי סנטר" במקומו של נחשון צוק, אמרה קליין: "גם כאן ההצבעה על מינוי יו"ר החברה אינה בסמכות המועצה, שכן על פי תקנון החברה 'ראש הרשות המקומית יכהן כיו"ר הדיקרטוריון אך יהיה רשאי למנות יו"ר במקומו באישור המועצה'. זאת אומרת שמרגע שפיטרתם את נחשון צוק, אז ראש העיר היא באופן אוטומטי יו"ר הדירקטוריון". גם במקרה זה, למרות חוות הדעת המשפטית ביקשו חברי המועצה לקיים הצבעה. מינויו של בן דיין ליו"ר עבר ברוב של 11 בעד ושניים נגד (קליש ואוזן). אקרמן שבה והעירה, כי ההחלטה שהתקבלה אינה בסמכות המועצה.

 

 

באשר למינויו של תבור להט במקומה של נעמה לזימי לראשות דירקטוריון המוזיאונים, הקריאה אקרמן מהתקנון: "יו"ר הדירקטוריון ייבחר על ידי מועצת העירייה על ידי הצעת ראש העירייה או מי מטעמו. אשר על כן מועצת העיר חסרת סמכות למינוי יו"ר דירקטוריון". למרות חוות הדעת המשפטית, המועצה הצביעה בעד המינוי של להט.

בעמותה לפיתוח תיירות חיפה אושרו סיום כהונתו של נחשון צוק כחבר וכיו"ר העמותה ומינויו של בליצבלאו כחבר ויו"ר במקומו ברוב של 12 בעד, אחד נגד (קליש רותם) ואחד נמנע (קפלון).

בקהילת הדר אושרו סיום כהונתה של קליש רותם כחברה ויו"ר ומינויו של יוסי שלום לחבר ויו"ר במקומה ברוב של 12 בעד ושניים נגד (קליש רותם וקפלון).

בעמותה לקליטת עלייה אושר מינויו של יואב רמתי ליו"ר וחבר הדירקטוריון במקומו של לזר קפלון.

בנוגע למינויו של איציק בלס ליו"ר דירקטוריון התיאטרון העירוני, אמרה קליין, כי הוא בניגוד לתקנון התאגיד. קליש רותם אמרה, כי היא זו שתחליט מי יהיה יו"ר הדירקטוריון. כך שגם במקרה זה חוות הדעת המשפטית הייתה כי המינוי אינו בסמכות המועצה. חרף חוות הדעת, ההצבעה עברה ברוב קולות של 11 בעד ואחד נגד (קליש רותם). קליין אמרה לאחר ההצבעה: "מאחר שגם פה התקנון קובע כי ראש העיר ישמש יו"ר הדירקטוריון, כרגע, בעינינו, יו"ר הדירקטוריון זה ראש העיר, וככה הנחיתי את התאגיד".

 


 

 


 

 

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

4 תגובות
  1. מתי

    המאבק של דר שליש הוא משכורת כנראה. אני לא מבין מדוע היא נאחזת בקרני המזבח.

  2. עובד עירייה

    ככה זה מתנהל נגד קליש שהאח של שמשון עידו מקבל תפקיד ויוזמים הדחות עבורו והאח שלו אמנון עידו הוא ראש וועד עובדי עיריית חיפה… שנאמר שמור לי ואשמור לך.. נגד מושחתים כאלו קליש מתמודדת מבפנים בעירייה… אל תוותרי להם ותמשיכי בדרכך ליושר ולצדק

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר