חגית מסד (צילום: דוברות כללית)
חגית מסד (צילום: דוברות כללית)

אחסון בטוח של תרופות ותכשירי קוסמטיקה

האם רצוי לשמור תרופות במקרר? מתי עדיף לשמור תרופה באריזתה המקורית? האם תכשירי הגנה מהשמש חסינים לחום? אם שכחנו את התרופה ברכב מה עלינו לעשות? חגית מסד, רוקחת קלינית בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, מספקת תשובות לשאלות החשובות

פורסם בתאריך: 17.8.23 11:16

מהי הצורה הטובה ביותר לאחסן תרופות?
תרופות מומלץ לאחסן באריזתן המקורית, שכן על האריזה מוטבעים שם התרופה ותאריך התפוגה שלה. כמו כן, הדבר ימנע בלבול בין תרופות שונות הנבדלות אחת מהשנייה באריזתן. אריזת התרופה שומרת גם על הרכב התרופה מפני אוויר ואור.

היכן כדאי לאחסן תרופות בבית?
מומלץ לאחסן תרופות במקום קריר (בדרך כלל עד 25 מעלות) ויבש, רצוי בארון גבוה, הרחק מהישג ידם של ילדים קטנים. יש להימנע מאחסון תרופות בחדר האמבטיה שכן מדובר בסביבה לחה וחמה שעלולה לפגוע בהרכב התרופות. בנוסף, יש להרחיק את התרופות ממקור חום (למשל תנור או כיריים) וממקור אור ישיר, כמו חלון למשל. את הוראות האחסון הספציפיות לכל תרופה ניתן למצוא על גבי אריזתה וגם בעלון לצרכן המצורף. כדאי לקרוא בעיון ולנהוג על פי ההוראות המצורפות.

האם כדאי לאחסן את התרופות במקרר?
תרופות שמיועדות להישמר בקירור מסומנות באופן ברור, ויש לשמור אותן במקרר, אך רצוי לא בדלת המקרר בגלל שינויי טמפרטורה תכופים. כמו כן, אין לאחסן במקפיא. אם אין הוראה ברורה לשמירה במקרר, אין לשמור את התרופה במקרר. לעיתים, טמפרטורה נמוכה עלולה לגרום לשינויים בהרכב התרופה ולפגוע ביעילותה. בכל מקרה, אחסון תרופות במקרר לא מאריך את תוקפן מעבר לתאריך הנקוב. לדוגמה, הורים רבים נוהגים לאחסן במקרר סירופים שונים לשיכוך כאב, כמו אקמולי, אבל אם נבחן את אריזת המוצר נראה אזהרה ברורה שאין לאחסן את התרופה בקירור, וכדאי לשים לב לכך.

אילו תרופות יש לשמור במקרר?
כאמור, תרופות שמיועדות לאחסון בקירור מסומנות בהתאם, ונכתב עליהן כי יש לאחסן את התרופה בטמפרטורה של 8-2 מעלות. בין התרופות האלה ניתן למצוא תרופות מסוימות לטיפול בסוכרת, כמו אינסולין או תכשירים אחרים הניתנים בהזרקה, תרופות ביולוגיות שונות, המשמשות לטיפול בדלקות פרקים, קרוהן, פסוריאזיס וכו', תרופות אונקולוגיות שונות, סוגי אנטיביוטיקה שונים לאחר מהילה, חלק מהתרופות שנרקחות במעבדה, כמו סירופ אומפרזול ועוד.

 

 

האם ניתן להשאיר תרופות ברכב לזמן קצר?
בימי הקיץ החמים, הטמפרטורה ברכב עלולה להיות גבוהה מאוד (כ-80-70 מעלות). חום קיצוני עלול לגרום לריאקציות כימיות ולפגוע בהרכב התרופה, להפחית מיעילותה ובמקרים מסוימים אף לגרום לנזק ממשי. יש תרופות מסוימות, שכל שינוי קטן במינונן עלול לפגוע באיזון המטופל, כמו למשל תרופות ללב, תרופות לאפילפסיה, הורמונים מסוימים ועוד. לכן, אם הרכב התרופה ייפגע, הדבר עלול להשפיע באופן חד על המטופל. יש להימנע מהשארת התרופות ברכב, גם לא לזמן קצר.

ואם בכל זאת שכחתי את התרופה ברכב מה עליי לעשות?
מכיוון שלא ניתן לבחון את השפעת החום על התרופה, במקרים כאלה, מומלץ להשליך את התרופה לפח המיועד להשמדת תרופות ולהצטייד במרשם חדש.

מה לגבי אחסון התרופות בטיסות?
תרופות שאנו לוקחים איתנו לטיסה, כדאי לאחסן בתיק היד ולא במזוודה, שכן גם בבטן המטוס ייתכנו שינויי טמפרטורות קיצוניים, שעלולים לפגוע בהרכב התרופות. נוסף על כך, לעיתים יש הגבלה על נפח הנוזלים שניתן להעלות לטיסה, ולכן יש לבדוק שתכולת התרופה אינה חורגת מהמותר.

ומה לגבי תכשירים קוסמטיים?
גם תכשירים קוסמטיים שונים, כמו איפור או תכשירים להגנה מהשמש, עלולים להיות רגישים לחום ותכולתם עלולה להשתנות בצבעה, בהרכבה או במרקמה ולכן כדאי לאחסנם במקום קריר ויבש, בדומה לתרופות. תכשירים להגנה מהשמש לא כדאי להשאיר ברכב, כי יעילותם עלולה להיפגע.

לסיכום: יש לעיין היטב בהוראות המצורפות בעלון לצרכן או על גבי האריזה, ובכל מקרה שהמידע אינו זמין או שאין אנו בטוחים, מומלץ להתייעץ עם רוקח.

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר