סניף בית בירם של בית הספר הריאלי (צילום: גוסטבו הוכמן)
סניף בית בירם של בית הספר הריאלי (צילום: גוסטבו הוכמן)

אחרי החגים בריאלי: תלמידים ייתנו משוב למורים

במסגרת פיילוט ראשון בארץ יתבקשו תלמידי סניף בית בירם של בית הספר הריאלי לתת משוב למורים בסוף כל שיעור. מזכירת סניף חיפה בארגון המורים ענת שוורץ: "הארגון מתנגד למתן משוב אישי על ידי תלמידים למורה ספציפי. לא נאפשר להפוך את התלמידים לשופטים"

פורסם בתאריך: 23.8.19 08:13

תלמידי סניף בית בירם של בית הספר הריאלי יתבקשו לתת משוב למורים שלהם בסוף כל שיעור שבו הם ישתתפו. המשוב יינתן באמצעות אפליקציה שאותה פיתח יזם חינוכי, והיא תופעל כפיילוט בריאלי לראשונה בארץ.

לדבריו של מנהל בית בירם מנדי רבינוביץ', התלמידים יענו על שאלון קצר שיורכב משאלות כמו איך הרגשת בשיעור, האם המורה שם לב אליך, האם המורה התייחס אליך, והאם השיעור היה מעניין, ובנוסף יתאפשר להם להציע הצעות לשיפור.

רבינוביץ': "לאחר תקופה מסוימת האפליקציה תעבד עבור המורה גרף שיראה לו את רמת שביעות הרצון של התלמידים ממנו. הוא יוכל לדעת למשל איך השיעורים שלו בבוקר בהשוואה לשיעורים שלו בצהריים, לראות לדוגמה שבימי שלישי השיעורים שלו הם פחות טובים מאשר בשאר ימות השבוע, לבדוק מהי הסיבה לכך ולשנות אסטרטגיה אם צריך. המשוב הוא סוג של כלי פדגוגי שנלמד אותו תוך כדי תנועה. התלמיד לא יצטרך יותר מדקה כדי לענות על השאלות. בחודש ספטמבר נקיים הכשרה למורים ולתלמידים איך להשתמש באפליקציה, והכוונה היא להפעיל אותה אחרי החגים".

 

 

רבינוביץ' מדגיש שהמשוב הוא אישי ולא יועבר בין שאר המורים וכי גם הוא לא יידע מהו המשוב שקיבל כל מורה. עם זאת, אם יהיו מורים שירצו לשתף את המשובים שקיבלו הוא ישמח לראות אותם: "להכניס שינוי במערכת כמו שלנו, עם ארגון מורים שלא אוהב את המדידות הללו, זה לא פשוט. התחלנו כבר לגייס מורים שיסכימו להשתתף בפיילוט. אנחנו לא מחייבים אף אחד אלא רק משכנעים שזה חשוב. מדובר בניסוי, וייתכן שנגיע בהמשך לסיכום עם המורים שגם אנחנו נוכל לראות את המשובים שהם קיבלו. אני רוצה להגיע לרמת שקיפות כזו עם המורים שלי ושהם ביוזמתם יגיעו אלי ויציגו לי את המשוב שהם קיבלו. יש כבר מורים שהסכימו להראות לנו את המשובים. המורים שישתתפו בניסוי הם המורים שיש להם ביטחון. הם רוצים שנשמע כמה הם טובים, וזה מעצים אותם".

המשוב הזה למעשה מדרג מורים. אתה לא חושש שזה עלול לפגוע במורים מסוימים?

"הנחת העבודה שלי היא שמורה רוצה להיות טוב יותר. אנחנו רוצים לפתח מוטיבציה פנימית אצל המורים כדי שהם יחפשו כל הזמן דרך להשתפר. אנחנו רוצים לעשות את זה בשיתוף עם התלמידים ומדברים איתם על שותפות בפדגוגיה ועל פדגוגיה פרסונלית. אנחנו רוצים לחנך אותם לאחריות, וחלק מהאחריות שלהם היא לא רק ללמוד לבד אלא גם לתת לנו משוב איך אנחנו יכולים ללמד טוב יותר".

אתם מבקשים מהתלמידים שקיפות אבל לא משתפים אותם בתוצאות המשובים. ומה אם הם יתנו את השתתפותם בחשיפת הנתונים?

"ייתכן שתהיה התניה כזו, ולכן אנחנו יוצאים למסע חינוכי שבו נציג להם את הגבולות שלנו. אנחנו לא רוצים שיקרה כאן מה שקורה עם בחינות המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית), שנוצרו ככלי לחזק את מה שצריך והפכו לתחרות רייטינג כמו 'כוכב נולד'. אנחנו לא רוצים להפוך את ההוראה לתחרות המורה הטוב".

מזכירת סניף חיפה בארגון המורים ענת שוורץ מסרה בתגובה: "ארגון המורים מתנגד למתן משוב אישי על ידי תלמידים למורה ספציפי. לא נאפשר להפוך את התלמידים לשופטים. התלמידים אינם לקוחות של עסק כלשהו שלאחר מכן מתבקשים לתת ציון על תפקודו של שירות הלקוחות. לפי אלו פרמטרים נער או נערה יכולים לתת חוות דעת על מורה? המורה הוא טאלנט ואיש מקצוע, והוראה היא פרופסיה נלמדת. המורה הוכשר לתפקיד המורה. מורה שמלמד ביום 200 תלמידים לא מספיק להגיע לכל אחד ואחת. אם תלמיד הצביע והמורה לא אפשר לו להשיב כי הזמן לא אפשר או כי הכיתה כבר התקדמה בנושא, אז התלמיד המתוסכל ייתן חוות דעת שלילת למורה? תלמיד לא הצליח במבחן, לא הגיש עבודה בזמן והמורה סירב לקבל אותה באיחור, מה זה מעיד על המורה? זה מייצר שיח לא נכון בבית הספר. אמרתי ליו"ר ועד המורים בבית בירם לא לשתף פעולה עם הרעיון הזה. זו ההנחיה שלי למורי הריאלי בכלל ולמורי בית בירם בפרט".

 


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות בחיפה?

הורידו את אפליקציית "כלבו – חיפה והצפון" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כלבו – חיפה והצפון" באייפון

הצטרפו לקבוצת הוואסטאפ של "כלבו – חיפה והצפון"


 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

3 תגובות
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    לא צריך להיות גאון כדי להבין ברגע שמדובר בצעד חנפני וגרוע ביותר

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר