ח"כ פרופ' אלון טל (צילום: אמיל סלמן)
ח"כ פרופ' אלון טל (צילום: אמיל סלמן)

"האחריות להתנהלות הפלילית של עיריית חיפה בהקשר לנחל סעדיה רובצת על ראש העיר"

ח"כ פרופ' אלון טל ("כחול לבן") ביקר ביום חמישי האחרון בנחל סעדיה, ולאחר מכן הוציא מכתב חריף לראש העירייה קליש רותם. "ערכתי ביקור בנחל כדי לעמוד מקרוב על המפגע שעליו קראתי בעיתונות", כותב הח"כ, "מקור הזיהום הוא צנרת באחריות עיריית חיפה. מדובר בעבירה ברורה על חוק המים"

פורסם בתאריך: 24.8.21 13:10

תחת הכותרת "זיהום נחל סעדיה, עבירה על סעיף 20 לחוק המים" שלח ח"כ פרופ' אלון טל ("כחול לבן") מכתב לראש עיריית חיפה עינת קליש רותם. מכותבים נוספים הם מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, מנכ"ל העירייה, היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד ימית קליין וסגן ראש העיר מהירוקים, אביהו האן.

כותב פרופ' טל: "נחל סעדיה הוא פנינת טבע עירונית, נחל איתן ואחד מיובליו המשמעותיים של נחל הקישון. גדות הנחל נשארו לרוב ללא פיתוח, כך שהוא מאפשר הצצה נדירה לטבע שאפיין את ארץ ישראל לפני ההתיישבות המסיבית של המאה האחרונה. בכל הארץ, במהלך מגפת הקורונה, אזרחי ישראל גילו מחדש אתרי טבע עירוניים, וביניהם נחל סעדיה, כמפלט שקט מן העיר הסואנת.

"דא עקא, קיבלתי תלונות רבות מתושבי חיפה והאזור על כך שנחל סעדיה סובל מזיהום רעיל קשה, הנובע מהזרמת שפכים מאזור המוסכים של העיר, דבר שמסכן את בריאותם של מבקרים שנכנסים למים ופוגע באקוסיסטמה הייחודית במקום. וכן, מצאתי אינספור דיווחים על המצב בעיתונות המקומית והארצית".

מוסיף וכותב פרופ' טל: "ביום חמישי, 19 באוגוסט, ערכתי ביקור בנחל סעדיה כדי לעמוד מקרוב על המפגע שעליו קראתי בעיתונות. תמונות שצולמו במקום מתעדות את מקור הזיהום: צנרת באחריות עיריית חיפה, שלכאורה מנקזת תשטיפים מאזור מוסכים בתוך העיר. מדובר בעבירה ברורה על חוק המים, תשי״ט-1959 ,שכן, סעיף 20ג קובע בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים: 'מי שברשותו מתקן להפקת מים, להספקתם, להובלתם, לאגירתם או להחדרתם לתת-קרקע,

חייב לנקוט בכל האמצעים הסבירים כדי למנוע שהמתקן או הפעלתו יגרמו לזיהום מים'. סעיף 20כא(א) לחוק אף קובע, כי העובר על הוראות החוק בדבר גרימת זיהום מים ואינו פועל למנוע זיהום מים – דינו מאסר שנה או קנס של 392 אלף שקלים".

 

 

עוד כותב הח"כ: "פניתי בנדון אל מנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, מר שלמה כץ, אשר אישר את ההנחות שלי, ואף ציין שהמשרד להגנת הסביבה כבר הגיש התראה מול עיריית חיפה בקשר לעבירה על חוק המים. אולם, למרבה הצער, עד כה, מאמציו עלו בתוהו. אשר על כן, אודה לך אם תוכלי למסור לי את הצעדים שננקטים על ידי עיריית חיפה כדי להפסיק את

הזיהום של נחל סעדיה, לוח זמנים לביצוע ואולי אף את תוכניות העירייה לשקם את הקטע המזוהם של קרקעית הנחל".

ח"כ פרופ' טל מסיים את מכתבו: "אני מבין כי כעת, בעיריית חיפה, סגני ראש העיר אינם בעלי סמכויות ביצועיות כלל. לפיכך, האחריות להתנהלות הפלילית של עיריית חיפה בהקשר הנוכחי רובצת על ראשת העיר. אודה לך אפוא אם תוכלי להודיעני בהקדם על התוכניות של העירייה כאמור, כדי שאוכל לדווח למתלוננים שפנו אליי, כי המפגע החמור הזה מטופל והוסר, ותהליך השיקום החל לטובת הסביבה הבריאה של כולנו".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר