האונייה "AVATIU" (צילום: ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה)
האונייה "AVATIU" (צילום: ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה)

קנסות לבעלי אוניות על זיהום ים בשמן

שופטת בית משפט השלום בחיפה אורית קנטור הרשיעה בשני מקרים שונים שתי חברות ספנות בעקבות חקירה פלילית שביצע המשרד להגנת הסביבה. הקנסות, בסך כולל של כ-400,000 שקל, הוטלו על בעלי אוניות שעגנו בנמל חיפה בגין זיהום ים בשמן ואי סדרים בספרי האוניות

פורסם בתאריך: 2.8.20 11:45

בית משפט השלום בחיפה הטיל קנסות בסך כולל של כ-400,000 שקל על בעלי אוניות שעגנו בחיפה ועל נושאי תפקידים אחרים בהן בגין זיהום ים בשמן ואי סדרים בספרי האוניות. שופטת בית משפט השלום אורית קנטור הרשיעה בשני מקרים שונים שתי חברות ספנות, וזאת בעקבות חקירה פלילית שביצע המשרד להגנת הסביבה וכתבי אישום שהוא הגיש.

השופטת קנטור הרשיעה את חברת URANUS SHIPPING & TRANSPORT במסגרת הסדר טיעון, וקבעה כי בעלי החברה ובעלי תפקידים נוספים ישלמו קנס בסך של 253,000 שקל בגין ליקויים חמורים בספר השמן של האונייה "URANUS L" שעגנה בנמל חיפה. במסגרת הסדר הטיעון הודו הנאשמים בעובדות בכתב האישום שהתגלו בחקירה פלילית שערכה היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה. הנאשמים הורשעו בעבירות שיוחסו להם בכתב האישום – שפיכה של שמן למי ים, איסור לכלוך ברשות הרבים, מילוי פנקס שמן שלא כדין וניהול יומן אשפה שלא כדין.

החקירה נפתחה לאחר שבאוגוסט 2019 התגלו על ידי מפקחי המשרד להגנת הסביבה ורשות הספנות והנמלים אי סדרים חמורים ברישומי ספר השמן של אוניית הבקר "URANUS L" שהפליגה תחת דגל של סיירה ליאון ועגנה בנמל מספנות ישראל בחיפה. הביקורת העלתה אי סדרים חמורים בניהול ספרי האשפה והשמן של האונייה, שתפקידם הוא לעקוב ולתעד את כל פעילות השגרה הקשורה בהעברת שמנים ואשפה בכלי השיט. אי הסדרים שהתגלו מעלים חשד מיידי להשלכת אשפה לים או להזרמת שמן לים. בביקורת בחדר המכונה של האונייה נראו מציר ההינע הראשי דליפה של שמן החוצה וכניסת מים פנימה.

נוסף על הקנס הטיל בית המשפט על הנאשמים התחייבות כספית בסך של 446,000 שקל להימנע מביצוע העבירה למשך שנתיים. על רב החובל ועל המכונאי הראשי הוטלו קנסות בסך של 15,000 שקל כל אחד והתחייבות בסך של 30,000 שקל להימנע מביצוע העבירה למשך שנתיים.

 

 

במקרה השני, בביקורת של מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה ומפקחי רשות הספנות והנמלים שנערכה באונייה "AVATIU" של חברת TANGO REY בעת שעגנה בנמל חיפה באוקטובר 2019, נמצאו ליקויים חמורים בניהול ספרי השמן באונייה. הביקורת העלתה אי סדרים חמורים בניהול ספר השמן וחשד מיידי להזרמת שמן לים בניגוד לחוק. בעקבות הביקורת פתחו מפקחי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית והגישו כתב אישום נגד בעלי האונייה, הקברניט והמכונאי הראשי שלה.

בהסדר טיעון שאליו הגיעו הצדדים הרשיע בית משפט שלום חיפה את הנאשמים וגזר קנס של 135,000 שקל על בעלי האונייה והתחייבות כספית בסך של 270,000 שקל להימנע מביצוע העבירה במשך שנתיים. על המכונאי הראשי הוטל קנס של 15,000 שקל והתחייבות כספית בסך של 30,000 שקל להימנע מביצוע העבירה באופן שנתיים. מכיוון שקברניט האונייה לא אותר, ההליך נגדו הותלה. אם הוא יאותר בישראל בעתיד, ניתן יהיה לחדש את ההליך נגדו בכפוף להוראות החוק.

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "פעולות הביקורת והאכיפה השגרתיות של מפקחי המשרד להגנת הסביבה מול אוניות שפוקדות נמלים בישראל מגבירות את ההרתעה מול בעלי האוניות וצוותיהן. נמשיך לשמור על איכות הסביבה הימית ונטפל בחומרה בכל העובר על החוק".

 


 

 


 

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר