אוניברסיטת חיפה (צילום: Magiorestock/depositphotos.com)
אוניברסיטת חיפה (צילום: Magiorestock/depositphotos.com)

דרישה להשעות את תא חד"ש באוניברסיטה

ארגון בצלמו דורש להשעות את תא חד"ש באוניברסיטת חיפה, שקיים הקרנה של הסרט "טנטורה" אשר מבוסס על עבודת מחקר שנפסלה על ידי האוניברסיטה, ומאיים בהגשת תלונה למועצה להשכלה גבוהה בדרישה לשלול תקציבים מהמוסד. האוניברסיטה: "נמשיך למלא את החוק, גם כאשר מוצגים תכנים התוקפים אותנו"

פורסם בתאריך: 27.3.23 12:48

ארגון בצלמו דורש להשעות את תא חד"ש באוניברסיטת חיפה. הסיבה: אתמול (ראשון) קיים התא הקרנה באולם ספדייה באוניברסיטה של הסרט "טנטורה". הסרט, בבימויו של אלון שוורץ, עוסק בסיפורו של הכפר טנטורה אשר נכבש בשנת 1948, ובהשתקתן של עדויות שנחשפו בסוף שנות ה-90 שבהן נטען כי בוצע טבח לכאורה בכפר. הסטודנט לתואר שני תדי כ"ץ מאוניברסיטת חיפה הקליט עדויות של חיילים ישראלים ועקורים ערבים מהכפר כחלק ממחקרו האקדמי, ובתזה שלו הוא טען כץ כי בוצעו בכפר פשעי מלחמה שכללו הרג של עשרות כפריים בלתי חמושים לאחר תום הקרב. יצוין כי עבודת מחקר נפסלה כבר לפני כ-25 שנה על ידי האוניברסיטה.

תא חד"ש באוניברסיטה פרסם הזמנה בערבית ובעברית שקראה לסטודנטים להגיע להקרנה, וכתב: "חד"ש סטודנטים מזמינה אתכם לצפות בסרט 'טנטורה' המספר על ביצועי כוחות הכיבוש בכפר טנטורה מעקירה, נישול וטיהור אתני. נוכחותכם מחזקת את נחישותנו להמשיך בפעילות הפוליטית שחשיבותה גוברת מיום ליום, ולהיאבק מול כוחות הכיבוש המשתוללים".

לאחר ההקרנה, הוציא התא הודעה נוספת שבה נכתב: "היום הוקרן באוניברסיטה הסרט 'אל-טנטורה' המתעד ממקורות ראשונים את הטבח בכפר אל-טנטורה בשנת 1948. סרט זה מצדיק את אמינות הנרטיב הפלסטיני ומפריך את הנרטיב הציוני שהסתיר ועדיין מסתיר הרבה סיפורים ומסמכים. אנו בחד"ש סטודנטים פועלים לשרת את מאבקו של עמנו הפלסטיני שסבל ועדיין סובל, אנו רואים שתפקידנו כסטודנטים באקדמיה הוא לחשוף את האמת. בנוסף, אנו רואים שאין דמוקרטיה אמיתית בלי סיום הכיבוש ובלי חיים משותפים אמיתיים שבסיסם שלום ושוויון. הפעילות שלנו היום היא אחת משורה של פעילויות פוליטיות שחד"ש סטודנטים מארגנים במהלך שנת הלימודים".

פעיל ההסברה יוסף חדד יצא נגד ההקרנה וכתב בפייסבוק: "אוניברסיטת חיפה מאפשרת קיום אירוע פוליטי אנטי ישראלי בשטחה של תא חד"ש, שמציג את זה כמאבק מול 'כוחות הכיבוש המשתוללים'. פשוט ביזיון אחד גדול". חדד הוסיף וקרא לעוקביו: "תשלחו מיילים לאוניברסיטה, תתקשרו, תכתבו להם ברשתות. אין מצב שנשתוק וניתן לקיצונים להסית בחסות האוניברסיטה".

 

 

היום נשלח לנשיא האוניברסיטה פרופ' רון רובין מכתב מיו"ר ארגון בצלמו שי גליק ומד"ר עודד סושרד, ובו דרישה להשעות את תא חד"ש באוניברסיטה בטרם יפנו למועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) בבקשה לשלול תקציבים מהמוסד: "אתמול התפרסם שתא חד"ש בקמפוס עשה הקרנה מיוחדת של הסרט 'טנטורה' באולם ספדייה. הסרט 'טנטורה' הוא עלילת דם נגד חיילי צה"ל. בסרט נטען שחיילי צה"ל ביצעו טבח בכפר הפלסטיני – דבר שמהווה פשע מלחמה. לא סוד כי בשנות ה-90 כתב תדי כ"ץ, סטודנט לתואר שני בהיסטוריה בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה, עבודת גמר בהנחיית פרופ' קייס פירו תחת הכותרת 'יציאת הערבים מכפרים למרגלות הכרמל הדרומי ב-1948'. בעבודה זו טען כ"ץ שחיילי חטיבת אלכסנדרוני ערכו טבח בתושבי הכפר טנטורה והרגו כ-200 גברים בלתי חמושים. הוא נתבע לדין על ידי ותיקי החטיבה בגין הוצאת לשון הרע, ולאחר מכן הוא חזר בו מהדברים הקשים שאמר. אוניברסיטת חיפה פסלה את העבודה, בהתאם למסקנותיה של ועדה אקדמית שמונתה לצורך העניין".

גליק וסושרד הוסיפו וכתבו לרובין כי "עולה אם כן שאוניברסיטת חיפה כשלה פעמיים ותיקנה את עצמה. לא ייתכן שהאוניברסיטה תיכשל פעם שלישית. הקרנת הסרט היא בניגוד לחוק יסוד התקציב שאוסר שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וציון יום העצמאות כיום אבל. שכן הטענה שמדינת ישראל הוקמה בעקבות טבח ופשעי מלחמה משמעותה שאין למדינה זכות קיום ושיום העצמאות הוא יום אבל. טרם הגשת תלונה למועצה להשכלה גבוהה בדרישה לשלול תקציבים בהתאם לחוק הנכבא, אודה על החלטה להשעות את תא חד"ש למשך חצי שנה כעונש על הפרת חוק הנכבא".

מאוניברסיטת חיפה נמסר: "הקרנת הסרט 'טנטורה' התקיימה על ידי תא הסטודנטים של חד"ש. האוניברסיטה מחויבת על פי חוק הסטודנט לאשר כל פעילות של תאי הסטודנטים, כל עוד היא חוקית, ואנחנו נמלא תמיד את החוק, גם כשאנחנו לא מסכימים עם תוכן הדברים או אף מגנים אותם. במקרה הנוכחי, הסרט מבוסס על עבודת מחקר שנפסלה כבר לפני כ-25 שנים על ידי האוניברסיטה, והאוניברסיטה מותקפת על כך בסרט. למרות זאת, אנחנו נמשיך למלא את החוק, גם כאשר מוצגים תכנים התוקפים את האוניברסיטה".

מחד"ש לא נמסרה תגובה.

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

4 תגובות
 1. לא מתפלא, חד"ש - הקרן החדשה לי

  לא סתם קוריים לה ביר-זית על הכרמל
  מחפיר רק תאי הסתה וקליניקות סיוע למחבלים יש שם

 2. אבי

  זה לא לכאורה, זו היסטוריה הלכה למעשה. תלכו לספרות ותבינו איזה טבח נורא היה שם

 3. איש

  מכחישי שואה זה אווט, מכחישי נכבה זה כל הג'אז עכשיו…

 4. אנרכיפאי

  הסרט, ועבודת המחקר, אינם "עלילה". אנשי אלכסנדרוני מעידים בו בקולם ובדמותם – כפי שהעידו בקולם בהקלטות של תדי כ"ץ בשעתו. שי גליק מנסה תמיד להשתמש בערוצים פורמליים כדי לדכא את האמת ולאכוף נאמנות דרך השתקה.

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר