סלומון טקה ז"ל
סלומון טקה ז"ל

מח"ש ערערה על זיכוי השוטר שירה בסלומון טקה ז"ל

במח"ש טוענים כי בניגוד לקביעתו של בית המשפט, לקצין המשטרה שירה בסלומון טקה לא קמה הגנה עצמית מכיוון שלא עמד בפני סכנת חיים ממשית ומיידית, וכי משבחר לבצע ירי אזהרה היתה לו חובה לעשות זאת על פי הקבוע בפקודות ובנהלי המשטרה באמצעות ירי לאוויר

פורסם בתאריך: 19.5.24 09:31

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה ערעור על הכרעת הדין שזיכתה את השוטר שירה בסולומון טקה ז"ל.

כזכור, בתחילת חודש אפריל זיכה בית משפט השלום בחיפה את קצין המשטרה, שהואשם בגרימת מוות ברשלנות ולא בהריגה.

ממח"ש נמסר: "מדובר בערעור עקרוני שבו שתי טענות עיקריות. הראשונה, בניגוד לקביעתו של בית המשפט, לשוטר לא קמה הגנה עצמית מכיוון שלא עמד בפני סכנת חיים ממשית ומיידית; והשנייה, למרות שהשוטר היה מצוי בסכנה מסוימת לנוכח העובדה כי נזרקו לעברו אבנים, שחלקן אף פגעו בו, משבחר לבצע 'ירי אזהרה' היתה לו חובה לעשות זאת על פי הקבוע בפקודות ובנהלי המשטרה הרלוונטיים באמצעות ירי לאוויר. בערעור נטען כי ירי האזהרה שביצע השוטר לעבר אספלט, שהוא משטח קשיח שאינו סופח את הקליע, סמוך לרגליו של טקה ז"ל והנערים, נעשה בניגוד לפקודות ולכן היה רשלני וגרם למותו של טקה ז"ל".

 

 

עוד נטען בערעור כי בעוד שבית משפט השלום סבר כי יש חסר בפקודות הירי בנוגע לאופן ביצוע ירי אזהרה, הפרקליטות סבורה כי ההסדר הקבוע בפקודות ובנהלים הוא הסדר מלא ומקיף: "בית משפט השלום יצר למעשה הסדר חדש והעניק בכך שיקול דעת רחב לאוחזי הנשק בכלל, לרבות שיקול דעת באשר לאופן ביצוע ירי אזהרה במקרה של סכנת חיים, וזאת בניגוד מוחלט לתכליתו של הנוהל והפקודה שנועדו ליצור ודאות ואחידות ומעל לכל – למזער למינימום את הסיכון הטמון בכל ירי, לרבות ירי אזהרה".

מח"ש טוענת כי "מעבר לטעות המשפטית המתייחסת לאירוע שהוביל למותו של טקה ז"ל, הפרקליטות סבורה שיש בהכרעת הדין המזכה משום קביעת נורמה חדשה הנוגדת את הדין הקיים, אשר עלולה להעביר לשוטרי משטרת ישראל, לאנשי כוחות הביטחון ולציבור הרחב האוחז בנשק מסר שגוי ומבלבל, וטמון בה פוטנציאל ממשי עתידי של סיכון חיי אדם, חלילה, על ידי נושאי נשק המבקשים לעשות בו שימוש לשם ירי אזהרה בלבד".

 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר