פגר של חזיר שנורה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
פגר של חזיר שנורה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)

חשיפה: זהו מספר החזירים שנורו מאז תחילת הדילול

בעיריית חיפה ניסו לשמור בסוד את מספר חזירי הבר שנורו למוות מאז החתימה על הסכם הדילול עם רשות הטבע והגנים. כעת חושף "כלבו - חיפה והקריות" כי בחודשיים שלאחר החתימה נורו כ-300 חזירים, כאשר לפי הדוחות, בכל שנת 2023 הומתו 118 חזירים

פורסם בתאריך: 10.6.24 07:53

כ-300 חזירי בר נורו למוות במסגרת הפעילות למיגור תופעת חזירי הבר בחיפה – כך נדע ל"כלבו – חיפה והקריות" מגורמים ברשות הטבע והגנים (רט"ג) ובעיריית חיפה.

תחילת הפעולות למיגור חזירי הבר החלה ב-19 באפריל, אז הודיעה העירייה כי היא חתמה על מסמך הבנות עם רט"ג שבו סוכם על דילול של חזירים סוררים באמצעות ירי. בעירייה מקפידים לציין כי הירי מתבצע בחזירים סוררים בלבד שאיבדו את החשש מפני בני אדם או כאלו שמהווים סכנה. כמו כן מציינים שם כי שיתוף הפעולה עם רט"ג התהדק וכי שיטת הפעולה בקדנציה של יונה יהב היא הדבר היחיד שהשתנה ביחס מהקדנציה של עינת קליש רותם – המתה בירי לעומת המתה באמצעות לכידה והרדמה.

מספרם של חזירי הבר שנורו מאז חזרתו של יהב ללשכת ראש העיר הוא אחד מהסודות השמורים ביותר בעירייה, וגם במפגש עם עיתונאים שקיים בשבוע שעבר הוא הדף כל שאלה על מספר החזירים שהומתו. "הם (החזירים; ב"כ) עוד לא נרשמו", אמר יהב והיה נחוש לא לגלות את המספר: "בסוף, כשהם לא יהיו ברחובות, אני אגיד מה המספר".

ראיה נוספת לכך שרק בודדים יודעים את מספר החזירים שנורו היא התביעה שהגישה (ובהמשך משכה אותה) עמותת תנו לחיות לחיות נגד העירייה ויהב. כזכור, בתקופתה של קליש רותם פורסם דוח חודשי שבו פורט מספר החזירים שהומתו במהלך החודש במסגרת שיתוף הפעולה עם רט"ג. "אני מכיר את הדיווחים החודשיים", אמר בדיון עו"ד ארז וול שייצג את תנו לחיות לחיות, "אחרי פברואר 2024 הוא הפסיק להתפרסם. אם הפרסום הזה יחזור, תנוח דעתי במידה רבה". יהב התפרץ לדבריו ואמר: "לא יהיה. אני קובע. אני ראש העיר ואני קובע – לא יהיה שום פרסום".

 

 

כדי להבין את סדרי הגודל ואת ההבדלים בין הקדנציות יש להתמקד בדברים שאמרה בדיון היועצת המשפטית לעירייה עו"ד ימית קליין. "בשנת 2023 נהרגו כ-300 חזירים באמצעות לכידה", היא אמרה. עם זאת, מהדוחות החודשיים שהוציאו העירייה ורט"ג על דיווח הפעילות לצמצום קונפליקט עם החזירים עולה כי בשנת 2023 – שנת כהונתה האחרונה של עינת קליש רותם – הומתו 118 פרטים.

כזכור, בקמפיין הבחירות שלו הכריז יהב כי חיפה תהיה נקייה מחזירי בר תוך 90 יום מכניסתו לתפקיד, ובעירייה מצביעים על סימנים שמעידים על הצלחת התוכנית – ירידה במספר המפגשים בחזיר בר בכל שכונות העיר ובמספר הפחים ההפוכים אשר מדווחים למוקד העירוני. "אני מקווה שתוך חודש נוכל להגיד לכם שההצלחה מוכחת", אמר יהב במפגש העיתונאים, "אנחנו רואים את זה גם במספר הפחים ההפוכים. בדקו לי את זה, ויש ירידה של 50 אחוז בפחים ההפוכים – מ-217 ל-122. אבל אנחנו רוצים להיפטר בצורה מוחלטת מהחזירים, יש אפילו ערים שאמרו לי שזה עבר אליהן".

 

תגובות

27 תגובות
27 תגובות
 1. דורי

  לכל יפי הנפש ועורכי הדין המתוקים
  גם אנחנו אוהבים חיות מחמד לא פחות מכם …
  לא חזירי בר שהורסים לנו את החיים וצריכים להוסיף עוד חשש ופחד לחיינו …
  בקיצור קחו לכם כל אחד כמה חזירים הבייתה אם אתם נלחמים עליהם ורוצים להמשיך לדרדר את העיר הזאת עוד יותר …

 2. שמואל

  כל הכבוד, סוף סוף הנכדים שלי לא יפחדו לרדת לרחוב בערב

 3. תודה רבה

  למה לשמור בסוד? דברים מבורכים צריכים לפרסם…
  כל חזיר מת זה פחות אזרח בורח מחזיר בר שרודף אחריו.
  יונה יהב – בכל הכוח !!!!!
  סבלנו 5 שנים בבקשה – אל תפסיק !!!!

 4. ליאת

  שמחים מהפעולות של יהב, לא רוצים בלילה בזמן הליכה להתקל בחזיר עצום ורעב מולנו, לא רוצים לחשוש שיתנפל על הילד חזיר בסיום הלימודים כי הוא לא סיים את כריך הנקניק שלו, שיגיע הביתה בשלום, שיעצור בגן שעשועים בכיף. מי שלא מבין מה זה חזיר ענקי שעומד באמצע הכביש ולא זז ויכול להתנגח איתך עכשיו כי הוא רעב אז שלא יתערב!

 5. חיפאי

  יהב עומד בהבטחתו לתושבי חיפה. חייבים להפנים שאין דרך אחרת ולראייה כל הניסיונות בתקופת קאליש שנכשלו בענק.

 6. לאה

  לא מורגש אצלנו בחביבה רייך יש 3 עדרים כל עדר מונה בערל בין 6 ל 8 יש מעל 20 חזירים רק ברחוב שכל היום הופכים פחים מלכלכים . חוטפים שקיות בסופר להב מאנשים שיוצאים מקניות . תוקפים כלבים . וילדים . זה לא בטוח ללכת ברחוב זאת חיית בר והיא תוקפנית ולא מפחדת מבני אדם

 7. רצח עם

  זה אקט שמזכיר לי משהו. בחירת גזע מסויים, והמתה מוחלטת שלו. גם הציפורים המצייצות עושות המון רעש, למה לא נהרוג את כולן? אה, כי הן "יפות"? אם האנושות שוב במקום של להחליט למי מגיע לחיות על פי מראה חיצוני, אנחנו במקום רע מאוד. מאוד.

 8. אירית שקד

  "רצח עם"? אין גבול לקיצוניות?
  החזירים לא רק מכוערים, ולא רק מלכלכים. הם חזקים ומהווים סכנה לאוכלוסיה, בפרט לילדים וקשישים. ציפורים מרעישות ומלכלכות בצואה, אבל לא מהוות סכנה פיזית.
  יפי הנפש, הרחמנים הצבועים, שיקחו לביתם את החזירים , ויצאו איתם לטיול עם רצועה,ומידי שנה יחסנו אותם. כמו שנוהגים בעלי כלבים.
  יחי יונה יהב! כל הכבוד לו, גבר גבר.

 9. אריה

  אני מנסה להבין האם הפעילות היחידה שהעירייה עושה הוא להרוג חזירים "סוררים" כי פתרון זה לא ייתן לבעיה זה רק פלסטר. מה עם גידור? מה הסברה? מה עם ריקון פחים עמוסים?

 10. אייל

  הבנתם תנו לחיות להשתולל – גם קליש שיקרה לכם ואחרי כל הטררם שלה נגד דילול, ב-2023 המצב הגיע לטירוף כזה
  שאפילו בקדנציה שלה בשנה האחרונה דוללו מעל 100 חזירי בר רק בשקט בשקט כי פחדה להודות שנאלצה לשנות מדיניות
  בעקבות הכשלון המחפיר שלה ושל גדודי שהידי חזירי הבר…
  אתם יצרתם חוסר איזון אקולוגי והכחדה של עשרות מינים אחרים על ידי ריבוי יתר של חזירי הבר + נזק לתשתיות חיפה +
  הפחד של תושבי העיר להסתובב בלילות בעיר
  תתביישו לכם!!!

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רוצחים גם גורים קטנים עם האמהות או אמהות ומשאירים את הגורים למות מרעב וצמא

 12. אולי נוכל לצאת בערב מהבית סוף סוף .

  להמשיך במלאכה החשובה הזו. קליש גרמה לתושבים ליסבול סבל רב ויונה יהב מתקן את העוולה הזו .ולכל יפי הנפש קחו לכם חזיר לבית . ואם יש לו קדחת או עכברת כנראה גם זה לא מזיז לכם .

 13. מציאות חיפאית

  זה הכל ? 300 חזירים ..? רק במרכז הכרמל יש 500 . בדיחה . חיפה לתושבים ! לא לחזירים !

 14. נמאס

  בושה בושה בושה לעירייה !!! ולכל יפי הנפש אני מעדיף חזיר על ארבע מאשר חזיר על שתיים!!!!

 15. דקלה

  ישר כח על הדילול ! תמשיכו כך עד האחרון שבהם. סוף סוף אפשר לרדת לטייל עם הכלב בלילה.

 16. רמי

  למשתמש הדאגן כך את הקטנים הבייתה , גדל אותם, רק לא בגינה שלי

 17. יהודה קפלן

  איך זה שהאו"ם לא מתערב בטבח הזה? צריך לדווח לבית המשפט הבי"ל שחזירי אונרא נרצחים ברחובות חיפה

 18. טלילה

  מה עשו לכם החזירים שמגיע להם רצח כזה?! רק הוסיפו קצת אנושיות לעיר הבורגנית והמשעממת הזו.

 19. ברונשטיין

  היכן הארגון תנו לחיות לחיות ,צבועים !
  העיקר הם מקבלים תקציבים .

 20. החיפאים הם אנשים רעים ואגואיסטים

  בתור מי שגר שנים רבות בחיפה, לא מפליאה אותי התגובה פוה. החזירים הכי גדולים הם החיפאים עצמם. אנשים שונים (לרעה) מכל אוכלוסיה אחרת. בורגנות קטנה ועלובה במובן הכי רע של המילה. רעי לב, מזויפים, חסרי ערכים ואגואיסטים. בגלל זה יש להם תמיד ראשי עיר עלובים ולא ,מתפקדים

 21. נכה צהל וותיק

  החזיר האמיתי זה הגביה שלקחה לי 200 ש"ח על חניה במקום מותר לחנות כנכה עם תוו נכה צה"ל שילכו לעזזל כל הפקידים הגזלנים נגד האזרח הפשוט, הכל יחזור עליכם בע"ה

 22. נשבר הלב

  כמה רוע לב, גם במעשה וגם בתגובות.
  אין פלא שהמדינה ניראת כמו שהיא, מזעזע

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר