רג'א זעאתרה (צילום: ראובן כהן)
רג'א זעאתרה (צילום: ראובן כהן)

זעאתרה: "המשטרה בחיפה פועלת כמו משטרת אפרטהייד"

לאחר שראש העירייה הודיעה בישיבת מועצת העיר ביום שלישי, כי תזמן למועצה את נציגי המשטרה לדיון באירועי החודש האחרון בחיפה, שלח הבוקר (חמישי), יו"ר סיעת חד"ש בעיר שאילתה ארוכה שתעלה לסדר, ובה הוא מטיח ביקורת קשה במשטרה וטוען לאלימות נגד מפגינים ערבים ולמעצרים פוליטיים, כולל ניסיון כושל לעצור גם אותו. המשטרה: "לא מדובר היה באירועי מחאה או אירועי סדר ציבורי אלא קריאת תיגר על מדינת ישראל כמדינת חוק תוך ניסיון להשפיע על סוגיית המשילות".

פורסם בתאריך: 27.5.21 18:03

יו"ר סיעת חד"ש במועצת העיר, רג'א זעאתרה, הגיש הבוקר (חמישי) לראש העירייה עינת קליש רותם תחת הכותרת "אלימות המשטרה בחיפה והמעצרים הפוליטיים במאי 2021".

כותב זעאתרה: "בישיבת המועצה ב-25 במאי 2021 (יום שלישי) הודיעה כבוד ראש העירייה, כי תזמן את נציגי המשטרה למועצת העיר בעקבות אירועי החודש האחרון בחיפה. במהלך האירועים כשלה המשטרה בתפקידה הבסיסי לשמור על הסדר הציבורי ולהבטיח את ביטחונם של תושבי העיר, יהודים כערבים. מדיניות המשטרה הוסיפה שמן למדורה, ליבתה את האלימות וגרמה לפגיעה קשה ביחסים בין יהודים לערבים בחיפה".

זעאתרה מוסיף ומטיח ביקורת קשה במשטרה: "כישלונה של המשטרה החל בפיזור מחאה לגיטימית לא אלימה במושבה הגרמנית ביום ראשון, 9 במאי 2021, וביצוע מעצרים אגרסיביים נגד צעירות וצעירים ערבים שהפגינו נגד מדיניות הממשלה בירושלים המזרחית – מדיניות שנמשכה באופן מגמתי נגד כל מחאה של אזרחים ערבים. שיא ההפקרות הגיע ביום רביעי, 12 במאי 2021, כאשר המשטרה אפשרה לפעילי ימין חמושים בנשק חם ונשק קר (פעילי כנופיות 'לה פמיליה', 'להב"ה' ועוד) לתקוף את שכונת קרית אליעזר ורחוב אלנבי, תוך תקיפה פיזית משפחות, בתים מכוניות ורכוש פרטי וציבורי – הכל תחת עיניה של המשטרה. אותו המחדל אירע למחרת בשכונת ואדי ג'מאל בעין הים. אציין, כי במהלך האירועים שלחתי למנהל מחלקת הביטחון בעירייה, מר יאיר זילברמן, מידע חד משמעי (לרבות סרטונים, הקלטות קוליות ומספרי טלפון) על ההתארגנויות של פעילי הימין הקיצוני לפגוע בתושבים ערבים. למיטב ידיעת מידע זה הגיע גם למשטרה".

עוד טוען זעאתרה בשאילתה: "בעודה מבצעת עשרות מעצרי שווא, מעצרי הפחדה ומעצרים פוליטיים גרידא נגד מפגינים ופעילים ערבים, המשטרה נוהגת בכפפות של משי כלפי פעילי הימין הקיצוני. משפטנים וארגוני זכויות אדם הצביעו על הפרה בוטה של זכויות העצורים, לרבות אלימות חמורה כלפי קטינים ומניעת מפגש עם עורכי דין. בנוסף עולה תמונה מדאיגה של 'תפירת תיקים' למפגינים ופעילים פוליטיים, תוך ניסיון לעשות קרמינליזציה ודה לגיטימציה של כל פעילות פוליטית. גם השבוע המשטרה ממשיכה בהתססה; לרבות ניסיון כושל לעצור את חבר מועצת העיר הח"מ ביום שלישי.

 

 

 

"בשורה התחתונה", כותב זעאתרה, "המשטרה עצמה הפכה לגורם מתסיס ואלים שמוציא לפועל מדיניות גזענית מובהקת נגד תושבי העיר הערבים. המשטרה בחיפה חושבת ופועלת כמו משטרת אפרטהייד".

זעאתרה מבקש מענה למספר שאלות: "מדוע דיכאה המשטרה הפגנות לגיטימיות תוך הפעלת אלימות מופרזת במושבה הגרמנית ובוואדי ניסנאס; האם המשטרה מתחקרת את כישלונה המהדהד בכלל, ובלילה של 12 ו-13 במאי בשכונת קרית אליעזר בפרט; כמה מעצרים בוצעו בעיר חיפה מ-9 במאי 2021 – כמה מתוכם יהודים וכמה ערבים? כמה מתוכם קטינים; כמה מעצרים בוצעו בחיפה במסגרת המבצע הקרוי 'חוק וסדר'; האם הוגשו או יוגשו כתבי אישום נגד פעילי הימין שתקפו את משפחת הקונסול ודיע אבו נסאר ומשפחות עוה"ד סאמי שריף ותקפו עשרות בתים ומכוניות; כמה מהעצורים הזדקקו לטיפול רפואי; האם המשטרה עדיין משתמשת במסתערבים שנטמעים במחאות ומבצעים פרובוקציות, כדי להצדיק פיזור הפגנות והפעלת אלימות כלי המפגינים; האם נפתחו חקירות מח"ש בגין פעילות המשטרה בחיפה? כמה חקירות ובאילו אירועים; האם נפתחה חקירת מח"ש בגין המעצר האלים של משפת עוואד מחאמיד ברחוב קיבוץ גלויות; האם המשטרה בחיפה מודעת להתנהגותה כמו משטרת אפרטהייד והאם וכיצד בכוונתה לחדול מהתנהגות זו?".

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל פעלה בימי הפרעות במהלך ארצי, חריג, תקדימי, של מאמץ כפול: התפרעויות אלימות הנפרסות על פני כל הארץ, בשילוב עם מצב לחימה שבה כל הארץ תחת אש. בימים אלו תפקדה המשטרה כשכפ"ץ כפול- מבחוץ ומבפנים. לא מדובר היה באירועי מחאה או אירועי סדר ציבורי אלא קריאת תיגר על מדינת ישראל כמדינת חוק תוך ניסיון להשפיע על סוגיית המשילות, ומשטרת ישראל חצצה בין הניסיונות האלה לבין המימוש שלהם. התמודדנו עם אירועים חמורים כגון אלימות כלפי שוטרים, יידוי אבנים, הצתות וזריעת הרס לרכוש ציבורי. השוטרים הם אלו שעמדו סביב השעון וחוצצו בגופם בין האזרחים הנורמטיביים לבין אותם פורעי חוק, מסכנים את חייהם, נפצעים, הכל במטרה אחת! לשמור על חיי האזרחים. המשטרה חוקרת את אירועי הפרות הסדר בשוויוניות וללא משוא פנים ללא קשר לזהותם של החשודים או הקורבנות. נמשיך לחקור את האירועים ביסודיות במטרה להביא את החשודים לדין".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר