חרדת שיגרה: מדברים על תופעת הלוואי של משבר הקורונה. תמונה ממאגר Ingimage
חרדת שיגרה: מדברים על תופעת הלוואי של משבר הקורונה. תמונה ממאגר Ingimage

חרדת שיגרה: מדברים על תופעת הלוואי של משבר הקורונה

צוות העובדות הסוציאליות של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: "מסתמנת תופעה חדשה של חולי קורונה או אנשים שהיו בהסגר ממושך אשר מתקשים ואף נמנעים מלשוב לשגרה". כל הפרטים בכתבה

פורסם בתאריך: 20.5.20 17:44

בצד השמחה על הסרת מגבלות ההסגר עם האפשרות לשוב לעבודה, לפעילות וללימודים, נתקל צוות העובדות הסוציאליות של כללית במחוז חיפה, בניהולה של עו"ס יפעת אלון, במהלך שיחות יזומות עם מאות מאושפזי קורונה, אנשים בבידוד ובקו החם הרגשי של כללית, בתופעה מדאיגה של אנשים אשר מתקשים לשוב ולצאת למרחב הציבורי ובוודאי לשוב לשגרה וסובלים מתופעות של חרדה.

עוסי"ת יפעת אלון. צילום: דוברות כללית

עוסי"ת יפעת אלון. צילום: דוברות כללית

מוסיפה עו"ס חיה ידידה, מצוות חמ"ל הקורונה של כללית שליוותה את כל מאות חולי הקורונה שאושפזו בבית או בבתי מלון: "התופעה בולטת עוד יותר בקרב חולי קורונה, בעיקר חולים שהיו במצב קשה יותר ובאישפוז. העובדה שהחלימו לא מפחיתה מהקשיים הרגשיים, נהפוך הוא – הם חרדים לשוב ולהיחשף לנגיף, על אף שלכאורה הם החסינים ביותר. חלקם נותקו לפתע מהמשפחה לתקופה ממושכת, ללא יכולת למפגש ותוך פחד אמיתי לחייהם ולכך יש השלכות נפשיות רבות.

 

עוסי"ת חיה ידידיה. צילום: דוברות כללית

עוסי"ת חיה ידידיה. צילום: דוברות כללית

"עבור רבים, גם אלו שלא חלו, מהווה היציאה החוצה ממרחב סגור, איום של ממש. תופעות אלו עלולות לצוץ גם אצל אנשים שעד כה לא פיתחו בעיות רגשיות חריגות, אך המצב המיוחד והפתאומי אליו נקלעו מעורר אצלם חרדות קשות. במקרים נוספים, אנשים הסתגלו להשתבללות בבית, חשו מוגנים מהקורונה ומלחצי היום יום ומשוחררים מהתובענות של מירוץ החיים המודרני.

"מחד, הכניסה לבידוד קטעה את רצף החיים ומאידך, היציאה מבידוד נתפסת כמאיימת בעבורם והם מתקשים "להתניע מחדש". המציאות החדשה של חזרה לשיגרה הפכה לעיתים לתובענית אף יותר מבעבר, על רקע הקשיים הכלכליים, חוסר הביטחון התעסוקתי והאיום של הנגיף שעדיין כאן", מוסיפה עו"ס דנה קרן צור, אחראית  הע"ס במכוני התפתחות הילד של כללית במחוז. "אנו נתקלים גם בילדים שחוששים לחזור לבית הספר לאחר תקופה ממושכת בה היו צמודים להורים וללא האתגרים והמשימות של מסגרת הלימודים והמסגרת החברתית, שגם הן תובענית וקשה עבור את חלקן".

צוות הטיפול הרגשי של כללית נדרש גם לטפל בפניות שהתקבלו מנשים שילדו בתקופה זו ונקלעו למצוקה רגשית חריפה. גם בימים רגילים מהווה תקופת חופשת הלידה שלב מאתגר של הסתגלות למציאות חדשה, והתמודדות עם הפער שבין התמונה הורודה שמציירים ליולדת לבין המציאות התובענית שבטיפול בתינוק רך. פער זה החריף מאוד בתקופת הסגר הקורונה, כי בהעדר גורמי התמיכה מצאו עצמן היולדות הטריות בודדות, מוצפות בחרדה ומטפלות בתינוקן ללא התמיכה הטבעית של חברות ומשפחה, עם פחות זמינות של שירותי הטיפול השונים וכשהן חוששות להגיע לטיפות החלב וכמובן חרדות יותר מתמיד לבריאותן ובריאות התינוק.

צוות העו"ס מוסיף כי בניגוד לכתבות שהציגו את השהייה בבתי מלון כגן עדן, הרי שבשיחות שלנו עם השוהים שם נתקלנו באנשים שנקלעו למצוקות נפשיות עד כדי אובדנות. צעירים שרגילים לחופש ללא גבולות בטיול הגדול חשו כלואים במלון, אחרים התקשו עם חברת הזרים והיו לא מעט תופעות של התקפי חרדה שהתבטאו בקשיי נשימה מדמי קורונה, איומים לפגיעה עצמית ועוד.

מהצד השני, דווקא אנשים עם תחלואה נפשית כרונית כמו אנשים עם כפייתיות לניקיון למשל, חשים עתה הקלה כי התופעות מהן הם סובלים זכו ללגיטימציה ובכלל חרדה והסתגרות נעשו לתופעות נורמטיביות.

נוכח הקשיים הרגשיים הרבים שמעוררת הקורונה, כולל השינויים החדים באורח החיים עם הכניסה להסגר והיציאה ממנו, פועלים צוותי הטיפול הנפשי של כללית ובהם העובדות הסוציאליות, הפסיכולוגים והפסיכיאטרים של כללית לתת מענה תומך בשיחות יזומות, זמינות לטיפול גם בטלפון ובוידאוצ'ט למי שנמנע מהגעה למפגש פיזי ובקו התמיכה הרגשי שמפעילה כללית ב- 2700*.


כתבה שיווקית


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר