מתחם בז"ן (צילום: רמי שלוש)
מתחם בז"ן (צילום: רמי שלוש)

ועד עובדי בז"ן דורש להקפיא את ועדת המנכ"לים

במכתב ששלח ועד העובדים של קבוצת בז"ן ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט הוא דורש להקפיא את ועדת המנכ"לים הבין משרדית לפיתוחו ולקידומו של מפרץ חיפה בגלל הבחירות לכנסת: "עלול לעלות חשש כי חלק מהשרים רואים בפעולת הוועדה ובמדיניותה טרם הבחירות משום הטבה לציבור הבוחרים באזור חיפה"

פורסם בתאריך: 2.2.21 13:15

ועד העובדים של קבוצת בז"ן שלח היום (שלישי) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט בדרישה להקפיא את ועדת המנכ"לים הבין משרדית לפיתוחו ולקידומו של מפרץ חיפה בגלל הבחירות לכנסת.

במכתב, שעליו חתומים יו"ר ועד עובדי בז"ן חנן סונטג ויו"ר מועצת עובדי בז"ן דורון ניסן, נכתב כי בהתאם למכתבו של מנדלבליט למזכיר הממשלה, ב-23 בדצמבר 2020 הפכה הממשלה לממשלה יוצאת, ולכן חלים עליה כללים ודינים מיוחדים: "לדידנו, יש להורות לממשלה להקפיא את פעילותה של ועדת המנכ"לים משום שהיא אינה מיישמת את עקרון חובת האיפוק והריסון, שכן לפי ייעודה ומטרתה בהחלטת הממשלה, בכוונתה להתוות אסטרטגיה שתיצור מחויבות לממשלה הבאה. אין בפעילותה של הוועדה שום הוכחה של דחיפות וכורח אובייקטיביים בביצוע הפעולה דווקא במועד זה, ובכוונתה להציג מדיניותה עוד טרם כינונה של הממשלה החדשה ללא נימוק המוכיח חיוניות".

לטענתם של סונטג וניסן, "אמנם ההחלטה (על כינונה של הוועדה; ב"כ) התקבלה בסוף אוקטובר 2020, אך הוועדה האיצה את כינוסיה בחודש ינואר 2021 – מועד שמתקרב למועד הבחירות. הממשלה הגדירה את פעילות הוועדה כגיבוש תוכנית אסטרטגית, ואין אנו סבורים שוועדת מנכ"לים בתקופת ממשלה יוצאת יכולה להתוות תוכנית אסטרטגית. פעילות הוועדה תביא ללא ספק לקביעת עובדות מוגמרות שיקשו על הממשלה הנכנסת לשנות, כולל קשיים משפטיים שכן לקרקעות מפרץ חיפה יש בעלים על פי דין. הממשלה הבאה תידרש למענה תקציבי בסדרי גודל של מיליארדי שקלים, וזאת בשעה שמנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עו"ד יעקב קווינט, במכתבו ליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון אשר מרכז את הוועדה, הודיע על שינוי מדיניות מהותי של רמ"י, אשר תוכניתה היוותה את אבן היסוד לעבודת הוועדה – תוכנית 'מפרץ החדשנות'. מנכ״ל רמ"י הודיע כי הרשות לא מסוגלת לממן את התוכנית תזרימית וכי לאחר בחינה מחודשת של הנתונים הכלכליים היא נסוגה מהתוכנית. מכתב זה מצטרף למכתבו של מ"מ הממונה על התקציבים במשרד האוצר יוגב גרדוס שקבע במכתבו ספקות באשר להיתכנות הכלכלית של הפרויקט".

 

 

עוד כתבו בכירי ועד העובדים של בז"ן כי "לנוכח שינוי המדיניות המהותי של רמ"י, המנומקת היטב, נדרשת כעת הוועדה להחליט על מקור תקציבי חדש בתקופת ממשלה יוצאת. שני הגורמים המהותיים לתהליך – קווינט וגרדוס – דרשו להשהות את פעילות הוועדה לצורך בחינה מקצועית עמוקה, תהליכית וסדורה יותר. אין מדובר בוועדה של נושאי משרה מקצועית (פקידות) אלא בוועדה של מנכ"לי משרדי ממשלה שנושאים משרת אמון של השר. על כן ייתכן כי עמדת מנכ"ל המשרד בעת הזו, שבחלק מהמשרדים אינה עולה בקנה אחד עם עמדותיהם של נושאי המשרה המקצועיים, תכבול את ידיו של השר בממשלה הבאה וברצונו לקיים בחינת מדיניות במטרה לגבש את מדיניותו".

לדבריהם, "עלול לעלות חשש כי חלק מהשרים רואים בפעולת הוועדה ובמדיניותה טרם מועד הבחירות משום הטבה או תועלת לציבור הבוחרים באזור חיפה, ולכן יש חשש שהיא מונעת, או נראית כמונעת, משיקולים של ההתמודדות בבחירות הקרובות. בעת הזו, בשל יציאת הכנסת לפגרת בחירות וכללי פעילות הכנסת בתקופת בחירות, נשללת מהציבור הזכות לשימוש בכלים פרלמנטריים כפעולות של איזונים ובלמים וליצירת שיח ציבורי ופיקוח פרלמנטרי הדרושים לתהליך מהותי מעין זה".

 


 

 


 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

6 תגובות
 1. רוצה איכות חיים

  לסגור ומיד את בז״ן ואת כל המפעלים הפטרוכימיים המזהמים במפרץ

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אם לועד העובדים היה אכפת מהעובדים הם מזמן היו דורשים מההנהלה ליצור תכנויות לפרישה מרצון כי הרכבת כבר יצאה מהתחנה. כל עובד צריך כבר עכשיו לחשוב מה לעשות עם עתידו.
  בסופו של דבר זה או אנחנו או הם.

 3. גיא

  וועד עובדי בזן צודקים בהחלט.לצערנו הכל אצל ביבי פופוליזם זול..

 4. דור

  ראוי ומתבקש . הקורונה הזאת שינתה את המציאות.. מי יממן את הסגירה ומציאת מקומות עבודה!!!!

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר