חזירי בר בחיפה (צילום: אוהד צויגנברג)
חזירי בר בחיפה (צילום: אוהד צויגנברג)

עכשיו זה רשמי: רשות הטבע והגנים אישרה לעירייה להעתיק מחיפה שישה חזירי בר

הניסוי להעתקת חזירי בר מחיפה יוצא לדרך. ההיתר שנתנה רשות הטבע והגנים לצורך הפעילות מציב כמה תנאים, ביניהם: חזירות מיניקות לא יועתקו, והחזירים יילכדו במלכודות מותאמות לגודלם ובליווי וטרינר. יעד העברת החזירים: יערות הכרמל

פורסם בתאריך: 3.11.21 10:25

רשות הטבע והגנים (רט"ג) נתנה לעיריית חיפה היתר להעתקתם של שישה חזירי בר. העתקת החזירים היא חלק מניסוי ראשוני מסוגו בארץ, שבו יבדקו מה עולה בגורלם של חזירי הבר ממקום מחייתם הטבעי. דבר הניסוי נחשף לראשונה ב"כלבו – חיפה והקריות" ביולי האחרון.

ההיתר, שכותרתו "היתר מיוחד לפגיעה בערך טבע מוגן/חיית בר מוגנת", קובע את מספר חזירי הבר שיועתקו, את אופן ביצוע ההעתקה ואת התנאים למימושה. על פי ההיתר, ההעתקה תבוצע בתיאום עם פקח הרשות האזורי ועם אקולוג המחוז, ד"ר עמית דולב; חזירי הבר יילכדו באמצעות מלכודות המותאמות לחזירי בר ויוצמדו אליהם משדרים לצורך מעקב אחריהםץ

באשר לאתר אליו יועתקו החזירים, נכתב בהיתר, כי הוא ייבחר על ידי אקולוג המחוז, ד"ר דולב. עוד נכתב, כי נקבות מיניקות לא יועתקו; לכידת החזירים תתבצע בליווי וטרינר בעל ניסיון עבודה עם חיות בר; ניטור חזירי הבר באמצעות המשדרים יתבצע על ידי רט"ג והעירייה; לכידת החזירים תתבצע על ידי הלוכד אבי אלג'ם ובליווי הווטרינר רועי לפיד; בתום תוקף ההיתר (סוף אוגוסט 2022) יישלח דיווח לרט"ג..

 

כפי שנחשף לראשונה ב"כלבו – חיפה והקריות", במסגרת ההסכם שנחתם בין רט"ג לעירייה על העסקתו של פרויקטור לטיפול בתופעת חזירי הבר, הוחלט, על ניסוי ראשוני מסוגו, שבו יועתקו שני חזירי בר להר חורשן ברמות מנשה. הפרסום עורר את זעמו של ראש מועצת זכרון יעקב, זיו דשא, שפנה במכתב לרט"ג, שבו אמר, כי הוא מתכוון לפעול נגד הכוונה הזו. בספטמבר הגישה העירייה לרט"ג בקשה להיתר להעתקת שני חזירי בר. גם רט"ג וגם העירייה נמנעו מלהשיב על השאלה האם הכוונה להעתיקם לאזור הר חורשן עדיין תקפה. לעת עתה, גורמים ברט"ג מקפידים לציין, כי יעד ההעתקה הוא ביערות הכרמל.

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "אין ניסוי ולא יהיה ניסוי העתקת חזירים. ניתן היתר לניטור ומשדור, על מנת ללמוד את דפוס פעילות החזירים במקומות בהם בוצע גידור למניעת כניסת חזירים".

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

22 תגובות
 1. מלי

  הגיע הזמן שיעשה מעשה…ועדיין הם הספיקו בינתיים להתרבות…אצלינו בנשר הם גם מבקרים בגינה ומחוצה לה כשנתקלים בהם עוברים את כביש ןהמזל הוא שאין להם כבר לה לחפש בסביבות פחי הזבל מאז שהתדינו אותם מתחת לפני האדמה…

 2. אין

  לאור כמות חזירי הבר שמסתובבים פה בחיפה,צריך גדודי משאיות בשביל ליצור שינוי.
  העברה של בודדים לא תביא שום תועלת.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  פשוט בדיחה להעביר ליערות הכרמל 6 חזירים
  ככה לא מטפלים בבעיה פשוט מעבירים אותה מיקום

 4. דבי

  עד אוגוסט 22 האוכלוסיה שלהם בעיר תוכפל וחזירים רעבים יסתובבו ברחובות ויחפשו אוכל. הגיע הזמן ליישם מיידית את פרויקט ההאכלה והמים בואדיות כפי שהוצע לעירייה על ידי אין ספור אנשים. – כולל פרופ' שכטמן זוכה פרס נובל. כשיהיה מרוכזים בואדיות ניתן יהיה גם לסרס או לתת אמצעי מניעה להפחתת ההתרבות העתידית.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  6 חזירים???? תגידו אתם הזוייםם? בערב נורמלי מסתובבים אצלנו בשכונה לפחות עשרה… מה זה שישה חזירים?

 6. חיפאית

  יופי זה הדבר הנכון לעשות להחזיר לטבע שלהם ביערות שיהיה להם שטח בטוח בלי מכוניות ואנשים רעים. ככה עושים בכל העולם תאמינו לי חזירים לא רוצים את חברת האדם הם פשוט מחפשים אוכל זה הכל מאוד מסכנים. רק שיהיה על זה פיקוח ובאמת ישחררו אותם בטבע ולא כמו שהיה עם החזירה האומללה שפצעו והרגו אותה חלאות האדם

 7. גל

  עד שהרשויות מעבירות אישור מאחד לשני נולדו עוד 60 חזירים והם מסכמים על 6.
  הזויים, עדיף שלא יעשו כלום במקום לבזבז כספי ציבור לשווא.

 8. רפי

  בושה רק 6 מה הם נפלו על הראש??
  בטח יקומו כמה עורכי דין אשכנזים שיגישו עתירות בנושא על פירוק משפחות

 9. חיפאית

  וואו שישה אפילו 600 לא מספיק
  צריך להתחיל ללכוד אותם לשים ביערות הכרמל עם מוקדי האכלה ומים,אז לא יהיה להם מה לחפש בעיר

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בדיחה, לתת לדרוזים היתר לצוד אותם כפי שהיה עד לפני מספר שנים

 11. ארז

  במקום למגר את התופעה שמשתלטת עלינו הם מעתיקים אותם מיקומם הטבעי.
  תמכרו את החזירים לצורך אכילה למדינות אחרות.

 12. נ.ש.

  חזירי הרט"ג אינם מביאים בחשבון את תושביה השבויים והסובלים של חיפה.
  לא מבין מה הבעיה להתיר ציד באוכלוסיה המתפקעת להחריד של חזירי הבר.
  יפי הנפש אמורים להתיר ציד נרחב וכך לצמצם משמעותית את המכה.

 13. חיים

  רשות הטבע והגנים טועה יש להעתיק את חיפה לאיזהשהו מקום (לא בטבע !) מה פתאום להעתיק חזירים ועוד 6 חזירים מסכנים שוחרי שלום ואחוות חזירים ? בושה להתיר להעתיק אותם….

 14. אא

  למה אי אפשר לחסל אותם? צייד רגיל. יש יותר מדי. צריך להוריד כמות . אגב אני מאד אוהבת חיות. פה זה כבר או חיות או בני אדם.

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר