פרויקט תמ"א 38 (צילום: חברת גבי בן גלים)
פרויקט תמ"א 38 (צילום: חברת גבי בן גלים)

ארגוני השלטון המקומי מתנגדים להארכת תמ"א 38

מרכז השלטון המקומי ופורום הערים העצמאיות (פורום ה-15), שבהם חברה גם עיריית חיפה, הגישו לשר האוצר משה כחלון מכתב שבו הם מביעים התנגדות להארכת תוקפה של תמ"א 38, משום שהיא לא מהווה תוכנית להתחדשות עירונית וגורמת לעומס על התשתיות העירוניות

פורסם בתאריך: 18.10.19 07:47

לקראת ההכרעה בשאלה אם יוארך תוקפה של תמ"א 38 גיבשו שני ארגוני שלטון מקומי – מרכז השלטון המקומי ופורום הערים העצמאיות (פורום ה-15) – את עמדתם בסוגיה. בנייר עמדה ששלחו שני הארגונים, שבהם חברה עיריית חיפה, אל שר האוצר משה כחלון הובעה התנגדות להארכת תוקפה של התמ"א לנוכח חסרונותיה, ובהקשר זה צוין כי מספר המבנים שחוזקו מכוחה הוא מועט באופן יחסי.

עוד נכתב בנייר העמדה: "תמ"א 38 גורמת לעומס ניכר על התשתיות העירוניות (תחבורה, מים, ריאות ירוקות, מבני ציבור), במיוחד בשכונות ותיקות וצפופות במרכזי הערים. הדבר מחייב את הרשויות המקומיות לפעול להרחבת השירותים הללו, וזאת ללא שקיים לכך המקום הפיזי המתאים וללא מקור תקציבי. תמ"א 38 מחדשת מבנים בודדים ואינה מהווה תוכנית להתחדשות עירונית, שכן תרומתה לרחוב, לרובע ולצורכי העיר בטלה בשישים".

 

 

עם זאת המליצו שני הארגונים לאפשר הארכה זמנית של התמ"א בחלק מהרשויות המקומיות, למשך ארבע שנים נוספות לכל היותר, באמצעות מסמכי מדיניות עירונית או תוכניות המאפשרות שינוי של חלק מהוראות התמ"א: "מבדיקה שערכנו עולה כי על אף מגרעותיה המוכרות של תמ"א 38, בכמה רשויות מקומיות היא דווקא מהווה מכשיר זמין לקידום צרכים עירוניים מיוחדים, ובהם הוספה מהירה של ממ"דים וחידוש מבנים באזורים שבהם לא ניתן לקדם פינוי-בינוי במכפלות גבוהות. לפיכך, ועל אף אי תמיכתנו בהארכתה של תמ"א 38, אנו ממליצים כי רשות מקומית המעוניינת להמשיך להפעיל את התמ"א תוכל לאשר זאת. אם תתקבל הצעתנו, יש לקבוע ולאפשר תוכניות אשר מציגות ערך לסביבתן בתוספת של שימושים כגון מעונות יום, שימוש מסחרי, מעבר להולכי רגל, הוספת מקטע של שבילי אופניים או הוספת חניית אופניים".

במסגרת תיאור "נושאים שיש לקדם לצד עצירתה של תמ"א 38" הציגו שני הארגונים צורך בסיוע ממשלתי לקידום התחדשות עירונית על פי תוכנית אב עירונית רב שנתית בניהולה והובלתה של הרשות המקומית.

 


 

 


 

העסקה שחלמתם עליה מחכה לכם כאן. היכנסו עכשיו לזירת הנדל״ן של חיפה

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת
  1. Herzl

    תרומתה לרחוב, לרובע ולצורכי העיר בטלה בשישים? — בניינים חדשים מודרניים יפים במקום חורבות ישנות מכוערות!

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר