מועצת העיר הצביעה נגד הפעלת הכרמלית בשבת (צילום: בועז כהן)
מועצת העיר הצביעה נגד הפעלת הכרמלית בשבת (צילום: בועז כהן)

סדקים בקואליציית השינוי: מועצת העיר הצביעה נגד הפעלת הכרמלית בשבת

בתום ויכוח סוער, ההצעה לסדר של אביהו האן מהירוקים לא עברה את אישור מועצת העיר. חברתו של האן לסיעה, יעל שנער, אמרה בדיון: "אנשים לא יצביעו בעד, כי הם לוטשים עיניים להתחזקות של אביהו". נקש לא נשארה חייבת: "עד עכשיו רציתי להימנע, אבל עכשיו, בעקבות הדברים האלו, אני אצביע נגד"

פורסם בתאריך: 7.12.21 21:56

מועצת העיר חיפה לא תמליץ למשרד התחבורה להפעיל את הכרמלית בשבת, כפי שביקש חבר המועצה אביהו האן (הירוקים) בהצעה לסדר שהגיש והובאה הערב (שלישי) לדיון במועצה. לפני דקות אחדות הצביעו רוב חברי המועצה נגד ההצעה של האן.

מאחר שאין זה בסמכותה של מועצת העיר לאשר את הפעלת הכרמלית השבת, אלא רק בסמכותו של משרד התחבורה, האן ביקש בהצעתו, כי המועצה תמליץ לראש העיר לפתוח במשא ומתן עם משרד התחבורה על שינויים בהפעלת הכרמלית. להצבעה קדם ויכוח סוער.

האן אמר: "מטרת ההצעה שלי להתחיל ליישם תהליך של הפעלת הכרמלית בשבתות ובסופי שבוע. זו הפעם השלישית שאני מביא את ההצעה, ואני מקווה שהפעם יהיו חברי מועצה אמיצים… אנחנו צריכים תחבורה ציבורית איכותית שפועלת לכל אורך השבוע. זה צורך חיוני. אנחנו רואים ערים אחרות, שם הבינו זאת מזמן ומקבלים החלטות לשפר את התחבורה הציבורית. אנחנו רוצים לצמצם את מספר כלי הרכב ולהרחיב את התחבורה הציבורית בשבת. אנחנו חושבים שהשבתת הכרמלית בשבתות פוגעת בעיקר בשכבות החלשות, בצעירים, בחיילים, שלא לכולם יש רכב פרטי. אנחנו מדברים על כלי תחבורה שנמצא מתחת לפני הקרקע, לא מפריע לאף אחד. תושבי חיפה מסתכלים על כל אחד ואחד מכם, וזה בכל המגזרים".

האן הוסיף: "אני מבין שיש כאלה שחוששים ושיש פה כוחות חזקים שמסתכלים ומתנגדים לזה נחרצות, אבל כשאתם יושבים פה מסביב לשולחן נדרש מכם אומץ, אינטגריטי, מה טוב לתושבי חיפה ולא לפוליטיקה הקטנה שאולי מסתובבת פה. זה חלק מהמחויבות שלנו כנציגי ציבור. תהיו אמיצים. אני חושב שראוי להצביע בעד ההצעה הזו".

האחראי על התאגידים בעירייה, ישראל בן שלום, אמר: "חתמנו על הסכם וגם על רישיון מול משרד התחבורה, ובהסכם מצוינים השעות, הימים ומספר הנסיעות, כולל השעות שהכרמלית תעבוד בשבת. חריגה מרישיון ההפעלה תגרור קנסות ואף ביטול רישיון ההפעלה. הכרמלית תוכל לפעול בשבתות בתנאים הבאים: קבלת אישור משרד התחבורה; אם יינתן אישור כזה, נדרש אישור משרד העבודה והרווחה להעסקת עובדים בשבת; נדרשת הגדלת ההקצבה העירונית לכוח אדם; תשלום שעות נוספות בתעריף שבת; וגידול בשעות השמירה".

יו"ר סיעת דגל לתושב, מיכי אלפר: "אנחנו חיים במדינת היהודים. יש כאן סטטוס קוו שכולנו מחויבים אליו. זו המציאות. זו סוגיה שלנו כעם ולא כבן אדם פרטי".

ניר שובר אמר: "אני מתנגד, ההצעה היא חשובה, אבל יש פה אבל, וזה שהנושא הוא באחריות משרד התחבורה בלבד".

מנחם קפלן אמר: "אביהו, אין לך מושג מה זו שבת. מה שאני מציע זה שתדחה את זה בחודש-חודשיים. תלמד מה זו שבת קודש… ותחזור לכאן".

רג'א זעאתרה מחד"ש: "בעיר מגוונת כמו חיפה, לא צריך לפגוע בציפור הנפש של אוכלוסייה מסוימת, גם אם זה מיעוט".

תבור להט ממרצ: "אנחנו רוצים תחבורה ציבורית בשבת, ואני מאמין שצריך ללכת לעשות את העבודה הזו מול משרדי הממשלה ומול שרת התחבורה. זו לא חוכמה להביא את ההצעה בפעם השלישית בשביל לעשות סכסוך במועצת השינוי. ההצעה שעולה פה, שאני אצביע בעדה, רק מנסה לעשות פה קמפיין בחירות".

יואב רמתי, יו"ר הבית היהודי:  "ההצעה הזו לא ראויה להתייחסות".

יעל שנער מהירוקים: "יש אנשים שמצביעים נגד, אני מבינה אותם כי הם חרדיים. אבל לא בגלל זה זה לא יעבור. אני אעשה פה ספוילר. אנשים לא יצביעו בעד, כי הם לוטשים עיניים להתחזקות של אביהו".

נקש התפרצה: "עד עכשיו רציתי להימנע, אבל עכשיו, בעקבות הדברים האלו, אני אצביע נגד".

 

 

על הסעיף בהצעה: "המועצה ממליצה לראש העיר לפתוח במשא ומתן עם משרד התחבורה על שינויים להפעלת הכרמלית בימים ובשעות הפעילות (כולל שבת)" – הצביעו 13 נגד, תשעה בעד וחמישה נמנעו. על הסעיף "המועצה ממליצה לראש העיר, במסגרת ניהול משא ומתן עם משרד התחבורה על צורת הפעלת הכרמלית, לאפשר את הפעלתה ללא תשלום בסופי שבוע – הצביעו 12 נגד, תשעה בעד וחמישה נמנעו.

בטרם עלה הנושא על סדר היום של המועצה, התאחדו באופן נדיר חברי הקואליציה הצרה של ראש העירייה קליש-רותם, עימה נמנים הסיעות החרדיות (ש"ס, דגל לתושב ואגודת ישראל), עם חברים ממועצת השינוי, במטרה להשיג רוב נגד הצעתו של האן, שהסתמנה כמוקש פוליטי.

מי שיכולים לטפוח לעצמם על השכם כאדריכלי איחוד הכוחות בין הצדדים הם יו"ר סיעת ש"ס הרב אורי אוזן ויו"ר סיעת הבית היהודי יואב רמתי. השניים הוציאו בזה אחר זה חברי מועצה מאולם המליאה ודאגו שיושג רוב להסרת ההצעה.

המהלך מגיע על רקע הפרסום ב"כלבו – חיפה והקריות" מהשבוע שעבר בדבר סדקים שנוצרו במועצה הלעומתית על רקע הטענות של האן על כך שלסיעתו, הירוקים, אין ייצוג הולם בוועדות ובתאגידים העירוניים ביחס לגודלה – ארבעה מנדטים. ההצבעה של מועצת העיר הערב היא כישלון של האן, בשל היותו חלק מהמועצה הלעומתית, המהווה רוב במליאה. להערכת גורמים פוליטיים, התפתחות זו עלולה לערער עוד יותר את היחסים בתוך מועצת השינוי.

 


 

 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר