עינת קליש רותם ויעקב פינגולד (צילום: בועז כהן)
עינת קליש רותם ויעקב פינגולד (צילום: בועז כהן)

קליש-רותם לא מוותרת: ממשיכה להיאבק בכל הכוח על ראשות דירקטוריון אתו"ס

למנכ"ל התאגיד יגאל זאבי נשלח מכתב נוסף מהמחלקה המשפטית של העירייה, המבהיר לו פעם נוספת, כי ראש העירייה קליש-רותם, היא היו"ר החוקית של הדירקטוריון. מנגד, יעקב פיינגולד טוען שהוא היו"ר. פיינגולד, הנסמך על חוות דעת של יועמ"ש התאגיד, אומר: "על פי חוות דעת זו, המועצה מינתה אותי ליו"ר הדירקטוריון ורק המועצה יכולה לפטר אותי"

פורסם בתאריך: 12.4.22 12:12

המאבק שמנהלת ראש העירייה עינת קליש-רותם להשתלטותה על התאגיד העירוני אתו"ס נמשך. אתמול (שני) שלחה עו"ד שרית ידען מהמחלקה המשפטית של העירייה מכתב למנכ"ל אתו"ס, יגאל זאבי, שבו היא מבהירנ לו, פעם נוספת, כי מי שעומד בראשות הדירקטוריון, על פי חוק, היא קליש-רותם ולא חבר המועצה יעקב פיינגולד.

ברקע הדברים מתנהל בשבועות האחרונים קרב גרסאות בין דירקטוריון אתו"ס לקליש-רותם בנוגע לזהות היו"ר. בחודש שעבר שלחה סגנית היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד גלית אקרמן, מכתב לזאבי, שבו קבעה, כי היו"ר החוקי של התאגיד היא קליש-רותם. אלא שמנגד, פיינגולד מוסיף להתעקש כי הוא היו"ר החוקי. פיינגולד נסמך על חוות דעתו של היועץ המשפטי של התאגיד, עו"ד יעקב גילת, על פיה מי שאמונה על מינוי יו"ר התאגיד היא מועצת העיר, שהסמיכה את פיינגולד לתפקיד, ולפיכך רק מועצת העיר יכולה, על פי חוק, להדיחו, ולא ראש העירייה.

במכתב ששלחה אתמול עו"ד ידען לזאבי, היא מחזקת את קביעתה של עו"ד אקרמן, וכותבת: "בהתאם להודעת ראש העיר בפני מועצת העיר מיום 8 במארס, ראש העיר היא יו"ר תאגיד אתו"ס". עוד קובעת עו"ד ידען במכתבה: "חוות הדעת שהוצגו מטעמו של עו"ד יעקב גילת בשם חברת אתו"ס נדחות בזאת, תוך שיודגש כי חוות הדעת המשפטית המחייבת את העירייה, לרבות בעניין התאגידים העירוניים, היא חוות דעת היועצת המשפטית לעירייה".

מוסיפה עו"ד ידען במכתבה: "תאגיד אתו"ס פועל כזרוע הארוכה של העירייה והוקם במטרה ליזום, לקיים ירידים, תערוכות, תצוגות ואירועי תרבות וספורט. נוכח כך, חוות דעת היועצת המשפטית לעירייה בעניין זה מחייבת, שכן פועלה של אתו"ס נועד על מנת למלא את תפקידי הרשות".

עו"ד ידען מצטטת במכתבה את הסעיף בתקנון התאגיד – שהנוסח שלו שונה במאי 2020 ואושר במועצת העיר – שקובע: "ראש עיריית חיפה יכהן כיו"ר הדירקטוריון של החברה מתוקף תפקידו…". בהקשר זה כותבת עו"ד ידען: "עסקינן בסעיף ברור וחד משמעי אשר אינו טעון פרשנות לשונית או משפטית כלשהי. המועצה ומשרד הפנים אישרו את תקנון אתו"ס לרבות הסעיף הרלוונטי לענייננו. לפיכך, חוות הדעת מטעם עו"ד גילת לא יכולה לעמוד, היות שהיא מנוגדת לאמור בתקנון אתו"ס".

בסיום מכתבה מתריעה עו"ד ידען בפני זאבי: "פעולה בניגוד לאמור בתקנון אתו"ס, שאושר על ידי משרד הפנים, מהווה חריגה מסמכות ויש בה משום הפרת אמונים. על כן, כל החלטה אשר נוגדת את התקנון בטלה מעיקרה… ההחלטות שהתקבלו בישיבות הדירקטוריון שלא בתיאום עם ראש העיר ו/או באישורה בטלות מעיקרן". בדברים אלו מכוונת ידען להחלטות שהתקבלו בדירקטוריון לאחר שקליש-רותם הכריזה על השתלטותה על ראשותו, כשהדירקטוריון התכנס ללא קליש-רותם כשפיינגולד בראשו.

 

 

עוד כותבת עו"ד ידען: "ראש העירייה, כיו"ר הדירקטוריון, תכנס לאחר חול המועד פסח, ישיבת דירקטוריון, עליה תימסר הודעה שבעה ימים מראש כנדרש על פי התקנון".

מכתבה של עו"ד ידען לא התקבל בהפתעה בדירקטוריון. מדברים שאמר פיינגולד ל"כלבו – חיפה והקריות" עולה, כי אין בכוונתו לקבל את חוות דעתה של המחלקה המשפטית של העירייה וכי לקליש-רותם נכון המשך מאבק מולו.

פיינגולד, אז מי היו"ר?

"אני לא מקבל את חוות הדעת הזו. אני מקבל רק את חוות הדעת של היועץ המשפטי של אתו"ס, עו"ד גילת. אנחנו נכנס את מועצת העיר ונאשר את חוות דעתו של עו"ד גילת".

אבל לפי התקנון, קליש-רותם היא היו"ר החוקי.

"אז שהיא תנסה לגייס מישהו שיבוא לישיבות הדירקטוריון שהיא תכנס. אף אחד לא יבוא לישיבה הזו. אף אחד לא סופר אותה. כולם נאחזים בחוות הדעת של היועץ המשפטי של אתו"ס והוא בר הסמכא היחיד. כידוע, על פי חוות דעת זו, המועצה מינתה אותי ליו"ר הדירקטוריון ורק המועצה יכולה לפטר אותי".

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר