ואדי ניסנאס (צילום: רמי שלוש)
ואדי ניסנאס (צילום: רמי שלוש)

"מתי תקודם התחדשות עירונית בוואדי ובמושבה?"

בשאילתה ששלח לראש העיר עינת קליש רותם ביקש יו"ר סיעת חד"ש במועצת העיר לדעת מתי מתכוונת הנהלת העירייה להציג תוכניות להתחדשות עירונית ולשימור בוואדי ניסנאס ובמושבה הגרמנית. זעאתרה: "שתי השכונות משוועות לתהליכי התחדשות שיאפשרו פיתוח במתחם הזה, שהוא חלק מהלב הפועם של חיפה"

פורסם בתאריך: 5.1.20 19:53

יו"ר סיעת חד"ש במועצת העיר רג'א זעאתרה שלח שאילתה לראש העיר עינת קליש רותם וביקש לדעת אם ומתי יהיו תוכניות להתחדשות עירונית בוואדי ניסנאס ובמושבה הגרמנית.

תחת הכותרת "השלמת שכבת השימור ותוכניות להתחדשות עירונית בוואדי ניסנאס ובמושבה הגרמנית" כתב זעאתרא: "בישיבת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ב-26 בנובמבר 2019 אמרה ראש העיר במהלך דיון על תוכניות להתחדשות עירונית כי 'כל האנרגיות של הפיתוח יירדו במורד ההר לאזורים הוותיקים ולאזורים ההיסטוריים'. בדוח ראש העיר לרבעון השלישי (חודשים יולי-ספטמבר 2019) שהוגש למועצה דווח בנושא התחדשות עירונית כי מתקיימים תהליכים של ליווי ביצוע בתוכניות מאושרות (ברחובות ברל כצנלסון, מח"ל ויציאת אירופה), של קידום תוכניות אב להתחדשות עירונית (בשכונות נוה דוד, שער העלייה ועין הים), של גיבוש תוכניות לשכונות קרית אליעזר וקרית אליהו וקרית חיים המערבית, ושל הפקדת תוכנית למתחם חיל הים ולמתחם העלייה השנייה בשכונת בת גלים, ולשכונות נוה שאנן וקרית שפרינצק. לא היה כל דיווח על תהליכים בוואדי ניסנאס ובמושבה הגרמנית – שתי שכונות שהוקמו במאה ה-19, כך ששתיהן הן היסטוריות וותיקות".

באשר להתחדשות העירונית הציג זעאתרה שלוש שאלות: "מהם הקריטריונים לקידום תוכניות להתחדשות עירונית וכיצד נקבע סדר העדיפויות? מתי יקודמו תוכניות להתחדשות עירונית בוואדי ניסנאס ובמושבה הגרמנית? ומהי המדיניות לגבי פרויקטים קיימים של תוכניות למגורים (למשל ברחוב עין דור) או למלונאות (למשל ברחוב יפו 119)?".

 

 

באשר לנושא השימור כתב זעאתרה כי בדוח ראש העיר "דווח על סקרי שימור שהוכנו והוטמעו במערכת המחשוב ועל כוונה להשלים בהקדם את סקרי השימור ברחבי העיר. דווח קונקרטית על 15 סקרי שימור בכרמל, כאשר המטרה היא להשלים את שכבת השימור בעיר. באתר העירייה יש שתי רשימות של אתרים ומבנים לשימור, שתיהן מיוני 2017. כמו כן דווח בנושא ארגון ושיטות כי עד היום נסקרו 2,500 מבנים ומתחמים ונשארו כ-7,500 מבנים ומתחמים לסיקור. עוד נכתב כי נדרש תקציב של כשני מיליון שקל ותגבור של שני תקנים נוספים וכי יש תוכנית עבודה של המחלקה לשימור".

בהתאם לכך הוא הציג ארבע שאלות: "מהם האזורים והשכונות המכוסים כיום בסקרים שכבר בוצעו והוטמעו במערכת? מהם האזורים שיש כוונה להשלימם ומה הלו"ז להשלמת שכבת השימור? האם הרשימות מיוני 2017 הן העדכניות ביותר והאם יש רשימות חדשות? והאם ניתן להציג את תוכנית העבודה בפני חברי המועצה?".

זעאתרה אמר ל"כלבו – חיפה והצפון": "שכונות ואדי ניסנאס והמושבה הגרמנית משוועות לתהליכי התחדשות שיאפשרו פיתוח במתחם הזה, שהוא חלק מהלב הפועם של חיפה. אני לא מדבר רק על תוספת יחידות דיור אלא על פיתוח עסקי ותיירותי. חשוב מאוד לוודא שיהיה שיתוף מהותי של הציבור בהליכי התכנון, בעיקר בוואדי ניסנאס. לגבי השימור חשוב לנו, דווקא לנוכח האצת תנועת הפיתוח בשכונות ההיסטוריות, לשמר מבנים ואתרים בעלי ערך ארכיטקטוני והיסטורי, במיוחד בכל הקשור לבתים ערביים. אני מקווה ששכבת השימור תושלם כבר בשנה-שנתיים הקרובות".

תגובת העירייה תפורסם לכשתתקבל.

 


 

 


 

תגובות

4 תגובות
4 תגובות
 1. עשו תחקיר על תקנים

  שני התקנים במחלקת השימור שלא עושה כלום.. לבדוק מי מאייש אותם ומה הקשר שלו לאנשי קליש

 2. על הבאב אללה

  התחדשות עירונית איזה בידור.ומי ישלם על המעליות?

 3. סילביה

  הציבור שגר שם זקוק לפיתוח…כמו נגיד מיליון שנות אבולוציה
  חבל לשפץ ולסדר שכל מה שיעשו זה להחריב ולכער

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר