בניין עיריית חיפה (צילום: Yakovleva, CC BY-SA 3.0, ויקישיתוף)
בניין עיריית חיפה (צילום: Yakovleva, CC BY-SA 3.0, ויקישיתוף)

עיריית חיפה לא עמדה בתנאי הסף של המכרז הממשלתי להקמת תיאטרון ערבי

העירייה ניגשה למכרז ביחד עם עמותת "סרד" החיפאית הערבית לחינוך ספרותי, אולם לא עברה את השלב הראשון של המכרז. חבר המועצה רג'א זעאתרה: "כל נושא המכרז הזה התנהל בחובבנות. העירייה הציגה תקציבים מנופחים בכל הנוגע להשקעותיה בתרבות הערבית". העירייה בתגובה: "נערער על ההחלטה"

פורסם בתאריך: 1.5.22 01:07

עיריית חיפה לא עברה את השלב הראשון במכרז של משרד התרבות והספורט למימון הקמת תיאטרון ערבי, ולא תתמודד עם ערים אחרות, שניגשו גם הן למרכז וממשיכות לשלב הבא.

בינואר האחרון הגישה העירייה את הצעתה למכרז הממשלתי להקמת תיאטרון ערבי עבור רשויות מקומיות בסך 11.7 מיליון שקל. על פי המכרז, משרד התרבות והספורט יקצה לרשות המקומית סכום של עד 3.7 מיליון בשנה הראשונה לצורך הקמת התיאטרון, כאשר בכל שנה עוקבת ובמשך ארבע שנים, יקצה המשרד עד 2 מיליון שקלים מדי שנה. הרשות המקומית, מצידה, אמורה להשתתף בשנה הראשונה במימון של 200 אלף שקלים, בשנה השנייה – 300 אלף שקלים, ומהשנה השלישית ואילך– ב-400 אלף שקלים ויותר.

בטרם הגישה עיריית חיפה את הצעתה למכרז, היא פרסמה "קול קורא" לעמותות וגופים להגיש את מועמדותן להשתתף עימה במכרז. הזוכה ב"קול הקורא" הייתה העמותה החיפאית הערבית לחינוך ספרותי "סרד". ראש העירייה עינת קליש-רותם אמרה אז: "אני מודה לעמותות שניגשו ל'קול הקורא' של העירייה ומברכת את העמותה שנבחרה. אני מקווה שבקרוב נזכה ליהנות מתיאטרון ערבי אותנטי ויוצר, שייתן במה לתרבות ערבית מקורית ויחזק את החיים המשותפים בעיר חיפה".

לדברי יו"ר סיעת חד"ש במועצת העיר, רג'א זעאתרה, היה לו ברור שהעירייה לא עומדת בכללי המכרז. זאעתרה אמר ל"כלבו – חיפה והקריות": "כבר מההתחלה היה ברור, לפחות לי, שכל נושא המכרז הזה התנהל בחובבנות. לפני אישור 'הקול הקורא' במועצה ביקשתי לברר כמה נקודות, במיוחד את שאלת עמידת העירייה בתנאי הסף של המכרז של משרד התרבות והספורט, הן בפן הניהולי-כספי והן בפן האמנותי. גם עמותות שניגשו ל'קול הקורא' של העירייה הצביעו על התנהלות בעייתית בבחירת העמותה שנעשתה ללא שיתוף אנשי מקצועי ונציגים מהציבור הערבי.

 

 

"רק אחרי שפניתי ליועצת המשפטית של העירייה, עו"ד ימית קליין, קיבלתי את כל המסמכים שהוגשו על ידי מינהל תקס"י והגזברות, ושם התגלה גודל הבלוף: העירייה הציגה תקציבים מנופחים בכל הנוגע להשקעותיה בתרבות הערבית, כאשר בפועל מאז כניסת קליש-רותם לתפקיד, קוצצו תקציבי התרבות והתיאטרון הערבי באופן דרסטי מסכום של כ-1.5 מיליון שקלים בשנת 2018 בשנה לאפס שקלים בשנים 2019 עד 2021.

"הנושא עלה גם בישיבה של ועדת התרבות העירונית. בישיבה טענו נציגי מינהל תקס"י שהמכרז הועבר אליהם באיחור ושהם מודעים לסיכויים הקלושים של העירייה. עצוב שהעיר השלישית בגודלה במדינה, שהייתה הבירה הבלתי מעורערת של התרבות, האמנות והתיאטרון בחברה הערבית, אינה עומדת בתנאי הסף, ומפגרת אחרי עיר כמו אום אל-פחם, שמעולם לא הייתה בה פעילות תרבותית ענפה, בטח שלא תיאטרון רפרטואר מקצועי. הפשלה הזו אינה הראשונה של קליש-רותם ואנשיה. לצערי, מינהל תקס"י מתנהל באופן פוליטי ולא מקצועי. אני בטוח שהכישלון הזה עוד יידון בוועדת התרבות ובמועצת העיר".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "משרד התרבות שלח מייל, שלא עמדנו בתנאי הסף, אך לא פירט באיזה מתנאי הסף לא עמדנו. העירייה שלחה מכתב, יחד עם הייעוץ המשפטי, על מנת להבין במה מדובר כדי לערער על ההחלטה".

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר